Author Topic: Препорака за PLC  (Read 1566 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Препорака за PLC
« Opened on 15.07.2010, Thursday, 11:20:37 »
Ако може некој да ми препорача PLC (да може да се набави кај нас). ПЛЦ-то да има најмалку 8 влеза и 8 излеза по можност и аналоген влез.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Препорака за PLC
« Reply #1 on 15.07.2010, Thursday, 15:46:20 (Edited 15.07.2010, Thursday, 15:50:11) »
за 2-3 дена ке те информирам дали е мозно да се набави во МК.мој другар работи во фабрика во која се користат ПЛЦ тој е одрзувач, фабриката е отворена пред 4 месеци тој ја инсталираше па сигурно знае од каде е набавена целата технологија но мислам дека ми рече дека е од италија.ке се распрасам и ке ти кажам

Споено мислење: 15.07.2010, Thursday, 15:50:11
пред некој ден јас барав софтвер за плц еве ја темата   
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1587.0
rules are made to be broken

Offline r00t

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
Одг: Препорака за PLC
« Reply #2 on 15.07.2010, Thursday, 16:39:30 »
Јас би ти препорачал да си земеш Siemens ПЛЦ, по можност CPU300 или некоја негова верзија и дигитални модули за него. Со него имам искуство и сум презадоволен. CPU200 серијата не е лоша но за некои апликации каде што треба математички пресметки (временско чекање, A/D конверзија) мора да признаам дека е малку споро.

Провери по некој дистрибутер за Siemens продукти, би требало да може да ти набави :)

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: Препорака за PLC
« Reply #3 on 15.07.2010, Thursday, 21:54:36 »
Дали на овие PLC-а CPU300 и CPU200 може да се приклучи GSM модем и по која цена се движат од прилика?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Препорака за PLC
« Reply #4 on 19.09.2010, Sunday, 23:23:44 »
јас ти го препорачувам развојниот систем на микроелектроника Easy PICPLC6 кој има на него ГСМ модем!!Во најновиот број на списанието Емитер можеш да прочиташ за него,а може да се купи од Логинг електроник!Инаку ПЛЦ-то е ПИЦ микроконролер поточно ПИЦ18Ф4550 и има многу функции на него вклучувајки го и ГСМ модемот!!Исто така има и интернет конекција т.е. дали развојниот систем да комуницира со друг!!Имаш 8 релиња,8 оптокаплери,РТЦ,етернет конекција.....многу работи!!Купи го ако си некој луд програмер(не луд туку ако не стануваш од столицата!!)  ;) ;D

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Препорака за PLC
« Reply #5 on 20.09.2010, Monday, 21:41:12 »
јас ти го препорачувам развојниот систем на микроелектроника Easy PICPLC6 кој има на него ГСМ модем!!Во најновиот број на списанието Емитер можеш да прочиташ за него,а може да се купи од Логинг електроник!Инаку ПЛЦ-то е ПИЦ микроконролер поточно ПИЦ18Ф4550 и има многу функции на него вклучувајки го и ГСМ модемот!!Исто така има и интернет конекција т.е. дали развојниот систем да комуницира со друг!!Имаш 8 релиња,8 оптокаплери,РТЦ,етернет конекција.....многу работи!!Купи го ако си некој луд програмер(не луд туку ако не стануваш од столицата!!)  ;) ;D

Не сум некој „луд програмер“, повеќе ме интересира хардвер односно електроника, а програмирање „бидејќи морам“  :D :D ...

Конкретно ми требаше ПЛЦ за контрола на машини за производство на пластика, сакам стари машини да ги преправам со нова автоматика.

Го гледав тој во Емитер, доста е опремен, дури и премногу, мене ми требаше нешто многу поедноставно. Незнам колку пари е, ако не е висока цената би можел да го искористам.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Препорака за PLC
« Reply #6 on 20.09.2010, Monday, 21:45:22 »
а од каде ги наоѓаш тие машини ако не е тајна!!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Препорака за PLC
« Reply #7 on 20.09.2010, Monday, 23:05:14 »
Татко ми работи со тоа  :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Препорака за PLC
« Reply #8 on 20.09.2010, Monday, 23:08:45 »
аха одлично а ако може слики од машината!!Исто така колкава е ???

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Препорака за PLC
« Reply #9 on 21.09.2010, Tuesday, 08:11:53 (Edited 21.09.2010, Tuesday, 21:42:40) »
Ќе ја сликам штом отидам кај него во дуќан, само не е баш за гледање  :) од 1975 год е  :-[ :-[

Инаку околу 4-5 m е долга и има посебен ормар за автоматика 1 m x 2 m x 50 cm - кој сакам да го заменам со ПЛЦ.
 

Споено мислење: 21.09.2010, Tuesday, 21:42:40
Еве слики од машината:
Code: [Select]
http://www.pic.mk/?v=2109201014.jpg
Од ормарот со автоматика:
Code: [Select]
http://www.pic.mk/?v=2109201285098936.jpg
Life is too short to remove USB safely ..

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Препорака за PLC
« Reply #10 on 22.09.2010, Wednesday, 08:43:32 »
браво,одлична помисла имаш со оваа машина!!

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Одг: Препорака за PLC
« Reply #11 on 22.09.2010, Wednesday, 12:14:30 »
Одлично замислено вујкоми така си го има напревено стругот CNC само не со ПЛЦ го ма направено со степ мотори на PC со програма и одлицно работи

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Препорака за PLC
« Reply #12 on 22.09.2010, Wednesday, 13:43:07 »
Да да, не е лоша идејата, само што ќе бара малку повеќе време за да реализира, да се испитаат некои работи ;).

Инаку и јас се сложувам со ljup4o мислам дека ако се реализира со PC ќе има поголема флексибилност целиот систем, ќе може полесно да се репрограмирува, надградува итн ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Препорака за PLC
« Reply #13 on 22.09.2010, Wednesday, 21:54:29 »
но така може да поврзе некој стар лаптоп и да го вгради во машината,па наместо да префрлува кабли од компјутерот до машината вака некој стар лап топ ќе го постави во некоја кутија(има во Хубо едни кутии) и без проблем може така!!Мислам дека идеава е одлична! ::) ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Препорака за PLC
« Reply #14 on 22.09.2010, Wednesday, 21:55:55 »
но така може да поврзе некој стар лаптоп и да го вгради во машината,па наместо да префрлува кабли од компјутерот до машината вака некој стар лап топ ќе го постави во некоја кутија(има во Хубо едни кутии) и без проблем може така!!Мислам дека идеава е одлична! ::) ;D

Оваа идеја е уште подобра ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."