Author Topic: Уред за собирање на пчелин отров  (Read 17268 times)

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3165
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Не сум чул некој да собира отров од нив 8).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 4065
 • Gender: Male
hmm... Знам дека збираат од шкорпии, и е многу сокап, како и од разно-размни пајаци, луѓе живеат од тоа, имаат фарми за пајац и разни инсекти, па реков да не случајно и од оци/стршни збираат т.е. ми се виде сличен со овие од оци, мада може мала разлика да прави огромни ефекти т.е. нус појави. Инаку знам дека змискиот отров ( од кобра), крвта ја прави како желе, уста и не може да се пумпа, ете плус ова што го блокира нервниот систем. Е сега ако ги испотепаме пчелите, што знам, може ќе измислат пчели роботи, вештачко оплодување ? 

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 712
 • Gender: Male
Е сега ако ги испотепаме пчелите, што знам, ....? 

Попрво нас ќе не снема отколку пчелите.


Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 4065
 • Gender: Male
Ако не снема нас, пчелите немаат гајле, и општо природата, е сега ако ги снем пчелите, готој сме...

Offline didy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 426
 • Gender: Male
:)
Сега видов дека јас сум бил тој што ја отвора оваа тема :)
пријател пчелар ми го бараше ова чудо, и најдов некоја шема руска (гуглајте  “venom bee cshema“)
можеби е  потребно но кај нас нема пчелар со толку пчелини заедници, а и тие со тоа не се занимаваат бидејќи многу време одзима, парите секако и со мед, млеч и прополис полесно ќе ги извади.

Offline KiloVolt

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 814
 • Gender: Male
 • Високонапонски Фанатик
Re: Уред за собирање на пчелин отров
« Reply #35 on 09.04.2020, Thursday, 16:13:17 (Edited 09.04.2020, Thursday, 17:07:31) »
Quote
Чувајте ги одговорно, и така една тегла мед отиде на 600ден., плус млеч, полен и др. пчелини производи, имате со тоа сосема пристојна заработка.
Уште е 400 кај мене, порачувајте пред да снема...  :P
Чисто информативно, лани рекордно малку мед собравме, им вадиме мед на есен и им ставаме премногу шеќерен сируп за да презимат, ама тоа е, инаку во минус сме тотално...  Затоа татко ми сака да почни да собираме отров, и онака имаме 80 улишта...

Ако сака некој да го порача уредот во контакт сум со производителот, испорака до дома.
Конкретно овој или некој друг?

Quote
Ако имаш кеш на располагање, sure, why the hell not :). I'm always in the mood for a good RE project >:D.
Quote
@KiloVolt
Како што кажа @GigaWatt, идејата е одлична доколку имаш можност. :)
Сакам и да искомбинирам нешто со 3D принтање колку за проба, за полесно да се копира, исто ќе се консултирам со татко ми околу раздалеченоста на жиците...
Quote
Исто ме интересира, каква жица се користи за мрежата околу рамката и дали треба да има специфична должина?
Quote
Некаде прочитав дека со еден осцилатор може да се врзат повеќе рамки (на повеќе кошници истовремено), вероватно зависи од моќноста на самиот осцилатор.

Quote
И да, исто наидов на податок дека меѓу жиците и стаклото се става мембрана (каква мембрана - фолија)!?
Доколку сакаш да му зе закачуваат осилата и да ти изумрат... Јас не би сакал ни да го пробам тоа...

Quote
Како не ви е жал да ги мачите тие кутри инсекти! Да знаете умираат и тоа 25-35%.
Кај уреди со фолија кај што може да им остане осилото внатре да, инаку јас немам видено. Ќе пробам па ќе кажам.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Napsterce

 • Нов член
 • *
 • Posts: 29
 • Gender: Male
Да точно овој модел, цената ја пишува на сајтот: 20€ и 29€ зависи дали обичниот или про моделот плус испорака.

Offline KiloVolt

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 814
 • Gender: Male
 • Високонапонски Фанатик
Извинете со факултетот се зафатив и долго време не се најавив, дури кога ми стаса меил дека крема ми пиша се вклучив...
Проблемот ми е дали во вакви услови ќе треба да се бркам со царински глупости? Како да го изведиме тоа? Не сум баш во состојба да се бркам со документи...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12890
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Само замоли ги да не го праќаат преку DHL, толку. Ако речат ОК, преку било кој друг ако стигне, скоро 100% нема да се бафташ со папирологија ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline milika

 • Нов член
 • *
 • Posts: 24
Oдличнo склoпче. Сo среќa вo купувaњетo

Offline KiloVolt

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 814
 • Gender: Male
 • Високонапонски Фанатик
Ќе средиме, се надевам дека моменталната состојба нема да е проблем...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Mkdsime

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 152

Code: [Select]
https://civilmedia.mk/i-pchelniot-vozduh-korisen-za-zdravjeto-na-lugeto-api-komori-i-vo-makedonija/
Code: [Select]
https://studenti.mk/i-pchelniot-vozduh-korisen-za-zdravjeto-na-lugjeto-api-komori-i-vo-makedonija/
Code: [Select]
https://www.mkd.mk/makedonija/vo-sopishte-i-pchelniot-vozduh-se-koristi-za-zdravjeto-na-lugjeto
Пред некое време имаше интервју на ТВ и човекот кажа дека се инхалирало и отров од пчела, а во линковите пишува "Златинов истакнува дека со инхалацијата се вдишуваат матичен млеч, полен, нектар, прополис, перга, мед."

 
    Особината на пчелниот отров не е само директно да делува на напаѓачот туку и да предизвика „аларм“ кај останатите пчели кои ќе се прикључат во нападот. Тоа се постигнува со лачење на лесно испарливи материи од отровот кои брзо пристигаат до мирисните ќелии на останатите пчели веднаш се зголемува агресивноста на пчелната заедница.
Како што имате напишано претходно најверојатно само во некој ваков случај би се вдишел како "лесно испарливи материи од отровот" кога пчелите би биле нападнати во кутиите ?

Offline KiloVolt

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 814
 • Gender: Male
 • Високонапонски Фанатик
Лесно испарливите материи ги нема во отровот што се продава, тие се веќе испарени, а останати се цврстите органски соединенија што содржат во најголем дел хистамини. Не е паметно да се инхалира, би можело да предизвика воспаление на белите дробови...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 4065
 • Gender: Male
Алергиско воспаление. И да се угуши чоек.

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 712
 • Gender: Male

Следниов модул е про верзија, со штелување на фрекфенција и излезна волтажа.Некст левел, про верзијата во SMD изведба. Браво :)

Code: [Select]
https://newhobby.eu/en/home/76-90-bee-venom-collector-controller-ver-pro.html