Author Topic: Плочи со печатено коло  (Read 1882 times)

Offline Alexander

  • Нов член
  • *
  • Posts: 15
Плочи со печатено коло
« Opened on 21.06.2010, Monday, 18:58:09 »
Бидејќи имам работено само на протоборд, не сум доволно запознаен со работата на една дигитална плочка. Дали би можел некој да ми објасни накратко како работи една веќе испечатена плочка, односно кои точки од плочката се на ист потенцијал и кои други забелешки се или би можеле да бидат исто така важни, при работа со плочка?

Благодарам, поздрав.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Дигитални плочки
« Reply #1 on 21.06.2010, Monday, 21:56:23 »
Извини вака ама јас не те разбрав за какви плочи станува збор, мислиш на оние плочите со печатено коло ( ППК (PCB)) или пак на некој други плочи ?
доколку си почетник читај тука можеби ќе ти се разјаснат некој работи

http://elektronika-mk.net/index.php?board=55.0
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Alexander

  • Нов член
  • *
  • Posts: 15
Одг: Дигитални плочки
« Reply #2 on 22.06.2010, Tuesday, 02:04:17 »
Епа вака, може да се каже дека сум почетник, штотуку работам на својот прв проект, и колку што јас знам за плочите (а не знам многу  :)) најверојатно станува збор за ППК плочи, или да се изразам со други зборови, плоча на која би можел да местиш дисплеи, интегралки, отпорници, што знам јас...и едноставно не ми е јасно, не сум запознаен со плочите баш да бидам искрен, па ако имаш некои поопширни материјали да ми дадеш да прочитам повеќе за нив, би ти бил благодарен...?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитални плочки
« Reply #3 on 22.06.2010, Tuesday, 02:31:32 »
Еве на Wikipedia подетални информации за тоа штоа е ППК (на Англиски, PCB) ;).

Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Printed_circuit_board
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Alexander

  • Нов член
  • *
  • Posts: 15
Одг: Плочи со печатено коло
« Reply #4 on 22.06.2010, Tuesday, 17:17:19 »
Фала брат, веќе ми се појасни работите, мислам дека ќе ми помогне ова знаење. А да ве прашам да не знаете како се движи цената на овие плочи и дали се изработуваат по порачка?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Плочи со печатено коло
« Reply #5 on 22.06.2010, Tuesday, 17:27:15 »
Можеш да ги изработиш по нарачка, ама многу скапо ќе те фати. Најевтино ти е да си ја правиш сам ;). Еве една тема каде што се зборува за домашна изработка на изработка на ППК ;).

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=341.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."