Author Topic: Помош околу наоѓање на 16-segment displays во повеќе бои  (Read 477 times)

Offline AndrejStojkovikj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Male
Помош околу наоѓање на 16-segment displays во повеќе бои
« Opened on 20.05.2022, Friday, 20:48:48 (Edited 24.05.2022, Tuesday, 14:09:15) »
Здраво на сите, нов член сум на форумов и се извинувам доколку не е на точно место објавено ова мислење.

Некое време веќе барам 16-segment displays 1 цифра само во различни бои. Успеав да најдам во Логинг и БДС само црвен ама ми требаат и други бои: син, зелен и жолт.
Пребарувам на интернет веќе можеби последниов месец и не можам да најдам нигде во друга боја освен црвена. Среќа налетав на форумов и решив да прашам тука.

Преглед на тоа што барам:



Ви благодарам на вниманието.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Доколку можеш/сакаш да порачуваш од интернет, разгледај  на aliexpress.
Моментално има доста чекање за пратки од кина
Сепак се ВРТИ !!!

Offline AndrejStojkovikj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Male
Секако имам можност и за нарачки онлајн, само проблемот е што дури и на AliExpress кога барам 16 сегментен ми предложува 7 сегментен, или се 2 или 4 цифри и едвај да најдам сите бои што ми требаат... Успеав да најдам зелени само и толку. Друго се е црвено.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Помош околу наоѓање на 16-segment displays во повеќе бои
« Reply #3 on 20.05.2022, Friday, 23:30:05 (Edited 24.05.2022, Tuesday, 14:13:09) »
Нешто на брзина од aliexpress.

Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/1005003643973506.html
Сепак се ВРТИ !!!

Offline AndrejStojkovikj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Male
Ги видов овие, фали жолта... Ама сепак ти благодарам за одвоеното време, видов сега дека ова имало и бела боја па ќе видам некако да искористам тоа како замена.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А зошто едноставно не пробаш со бели и само стави им проѕирна фолија во определена боја над нив, како филтер... така ќе добиеш зелен, син, црвен, каков сакаш дисплеј ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."