Author Topic: Полнење на акумулатор од детска кола  (Read 819 times)

Offline MKD-Boy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 209
Полнење на акумулатор од детска кола
« Opened on 02.11.2021, Tuesday, 10:35:46 (Edited 02.11.2021, Tuesday, 23:52:51) »
Дечки, на колата од малиот му ставив 2 акомулатори од по 6v за да постигнам околу 20A.
Е сега оригиналниот полнач беше некоја заебанција изгледа, неполни 1А... и нормално околу 24 часа се полнеше.
Ај реков ќе порачам од Алиекспрес полнач, најдов некојси 6V-3A.
Арно ама баткиве ми пуштиле, адаптер, не полнач.
А јас очекував полнач со сијаличе (кое светнува зелено кога ке се наполни колата)
Сега да прашам, колку и дали овај ,, Адаптер" би можел да наполни Акомулатор?
И дали има некој едноставен склоп, што ке ме извести дека е полн акомулаторот од колата.
Данкешен.

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 712
 • Gender: Male
Пушти слика од полначот или линк до него!


Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3165
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Еве проверена и едноставна шема за автоматизација на полнење акумулатори:
http://elektronika.mk/index.php?topic=10193.msg87416#msg87416
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MKD-Boy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 209
Re: Полнење на акумулатор од детска кола
« Reply #3 on 02.11.2021, Tuesday, 19:16:11 (Edited 02.11.2021, Tuesday, 23:53:36) »
Пушти слика од полначот или линк до него!
Еве слика (Ако мислеше на ова да го фотографирам)

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 712
 • Gender: Male
Еве слика (Ако мислеше на ова да го фотографирам)
Е да, обичен ac/dc адаптер.

Инаку имаш добар предлог од @LordZi, само ти треба солидно трафо за истата шема.


Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12890
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Со класично трафо, ако го врзеш директно за акумулаторот, да, најверојатно нема да изгори... мада зависи колку е наддимензионирано, колкава реална (континуирана) струја може да даде на излез, но факт, и да е поддимензионирано, може да поднесе струјни шокови до определена граница.

Со SMPS... ако го врзеш директно за празен акумулатор без контрола за полнење... најверојатно ќе изгори... треба да е ATX 1000W па нагоре (real power), па да не изгори во моментот кога го приклучуваш.

Отвори го полначот, види што излезна диода има. Обично се поддимензионирани или на граница. Колку што дава излезната диода, толку максимум ќе добиеш, т.е. ако оптовариш над тоа (дури и пола ампер кај Кинескиве диоди), ќе добиеш изгорен полнач/адаптер.Може за нијанса да ја кренеш максималната излезна струја со менување на излезната диода, ама тоа не зачи дека нема да изгори нешто во примарот... обично овие полначи се димензионирани на граница, односно за дигитални уреди кои влечат скоро константна јачина струја (немаат стартен момент како што имаат мотори или акумулатори) и им е потребен константен напон. Сите останати уреди, во денешно време се маргинализирани и... тоа е тоа... :-\... или ќе треба да потрошиш некоја далеку поголема сума за класичен адаптер (со класично трафо), едно од тие две.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 712
 • Gender: Male
Re: Полнење на акумулатор од детска кола
« Reply #6 on 03.11.2021, Wednesday, 02:33:29 (Edited 04.11.2021, Thursday, 21:09:39) »
Јас си купив ваков полнач, секако имам и препорака за него. :)
Единствена замерка ми е тоа што има кратки кабли (китајска работа), но си ја врши одлично работата.

Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/1005001948063520.html


Offline MKD-Boy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 209
Re: Полнење на акумулатор од детска кола
« Reply #7 on 03.11.2021, Wednesday, 10:31:03 (Edited 03.11.2021, Wednesday, 11:03:54) »
А што би било..
Од стариот полнач за колата, да ја извадам електрониката од внатре, и да ја прелемам на новиов полнач, секако со некои измени внатре?
Пошо и оригиналниот полнач е сличен како овај адаптерот ..
Edit: Не се исто изведени :) ..

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 4065
 • Gender: Male
И што ќе добиеш ?:D

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12890
 • Gender: Male
 • Не фалширам
И мене не ми е јасно што ќе добие ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 712
 • Gender: Male
Сака да ја искористи електрониката од стариот полнач за коли (за акумулатори 12V), да ја преправи истата со новиот адаптер (6v 3A) и да добие полнач за 6v батерија.


Offline MKD-Boy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 209
Мислев, дека се исти внатре или слични изведбите.
Пошо во стариот полнач имаше внатре големо трафо, и мала плочка со неколку делчиња.....
А во ова другово е изведено буквално цело на плочка (и трафото) залемено кое како што гледам е прилично малечко и еден куп компоненти од кој еден дел се смд..

Offline MKD-Boy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 209
Re: Полнење на акумулатор од детска кола
« Reply #12 on 05.11.2021, Friday, 11:35:11 (Edited 09.11.2021, Tuesday, 00:25:20) »
Инаку, пробав ја полни колата, и не грее адаптерот :D
Само што ете не знаеш кога се полни батериите и не знаеш кога да го исклучиш полначот да не направи беља...

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12890
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Пошо во стариот полнач имаше внатре големо трафо, и мала плочка со неколку делчиња.....
А во ова другово е изведено буквално цело на плочка (и трафото) залемено кое како што гледам е прилично малечко и еден куп компоненти од кој еден дел се смд..

Првото е класично напојување со трафо, второто е SMPS напојување.

Само што ете не знаеш кога се полни батериите и не знаеш кога да го исклучиш полначот да не направи беља...

Стави барем волтметар на батериите во паралела кога ги полни, да знаеш барем колкав е напонот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."