Author Topic: Звучници и активна скретница  (Read 2257 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
како го извлече? Епа, како шапка и треба да изгледа..

Offline mikromk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 46
Се извлекуваат во алат и на 400т преса.
Искористив алат за посадка за мраз,во кој се става шише вино.
Кога ќе биде готов склопот ќе го пробаме како го лади виното.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Може.
посадка - сад? Со калапи е така, фактишки се притиска ? Ја пушчи некое видео ако имаш при рака. Фала.

Offline mikromk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 46
Re: Звучници и активна скретница
« Reply #18 on 29.10.2021, Friday, 15:09:21 (Edited 30.10.2021, Saturday, 13:51:21) »
Немозев да оделеам а да не пробам еден DIY проект на Davis,кога ги имам звучниците.
Добив 6 среднотонци Davis 13KLV5  и два високотонци TW26, извадени од оригинални кутии Davis комплет со свртници и материјал за дампирање.
Кутијата е Davis Kelly, со 3 л волумен и друг високотонец TW19(поефтин), свртница 6db. Имав кутии кои одговараат и ги сместив звучниците.
Сакав да направам споредба со кутии кои ги имам и ги слушам на работа на биро од PC .
Слики има и од активната свртница која ја ставив во кутија од EQ и трите појачала DENON  UPO 250.
Останав должен за ведео како се извлекува сад.
Импресии од звучниците од понеделник








Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Звучници и активна скретница
« Reply #19 on 30.10.2021, Saturday, 13:56:15 (Edited 31.10.2021, Sunday, 08:08:59) »
Ама ова се изгледа бас-среднотонци, не се само среднотонци, така? И како звучат?

ПС: EQ-то ти е на криво :P ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline mikromk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 46
За се во право,го исправив EQ но неосетив разлика во звукот
По карактеристиките  се гледа дека слободно  можат да се користат и како бас-среднотонци, а  цената на нови е околу  100 еур/број
Звучниците се од оригинал Davis acoustics Val de fontenay ,од кои имам се,свртници со терминали,штрфчиња и материјал за дампирање.
За жал немав можност да ги слушам оригиналните кутии.Кутиите беа комплет распаднати.
Многу малу има информации за оваа фирма , се работи за фамилијарна фирма од 30 вработени кои уште сами ги прават звучниците  комплет .
Према малку достапни информации се во класа на Scanspeak Discovery 10F/4424G.Проблем е што како половни лутрија е да ги најдеш.
Споредба правам со кутии кои се слични по волумен и дијаметар на бас-среднотонецот .
Што слушам за споредба ,дого време и тоа ми е некаков репер.
-Рок музикa, HAIR(Aquarius),The Rolling Stones(Melody),Korni grupa(Put na istok),Vlatko Stefanovski i Miroslav Tadic ( Jovano Jovanke)
-Синфониска популарна музика, The Danish National Symphony Orchestra (Ennio Morricone)
-Наши,Тоше Проески(Зајди ,Зајди),Тоше и Аки(Јесен у мени)
На прво слушање од неколку сати,
-B&W 2001 звучник од долна нивна класа,монотон и со спор одзив,може да помине за рок музика
-B&W LM1 неспоредливо подобри од 2001,добро раздвојубање на инструменти и вокали одлично,можат да сеслушаат без замор цел ден,
 затоа и до сега беа мој избор за звучници за на работно биро
-Davis Kelly(моите) изненаден во однос на среднотонскиот дел ,одзив брз и одсечен ,незаморен за слушање,супер се носеше со Синфонискиот дел
Морам да ги послушам уште малку,но Davis ако малку поекспериментирам со свртницата и дампирањето, би биле мои звучници за на работно биро.
Општо за сите, неможе да се очекува  длабок и одсечен  бас од овие звучници со пречник од 5“,затоа се најдобри како задни звучници или за на работно Биро (ако имаш голема).
За високите тонови не сум меродавен(над 60 год ) кој  мисли поинаку а е над 50 год ,убаво е да направи преглед.
Од оваа причина правам систем со активна свртница да можам лесно да ги повисувам високите тонови кои ми недоставуваат.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да да, 5" е сосема доволно за на работна маса ;).

Па, убаво, детално објаснето... изгледа ќе ги бидне маливе :).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."