Author Topic: Помош околу прашалник  (Read 3583 times)

Offline The Electric Boy

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Помош околу прашалник
« Opened on 10.05.2020, Sunday, 22:37:10 (Edited 12.05.2020, Tuesday, 10:00:06) »
Здраво дечки.
Поради ситуацијава, нас не натрупаа периодов со тестови и домашни и веќе незнам што попрво да учам и да решавам.
Дали има некој да се понуди да ми помогне околу една домашна?
Станува збор за прашалник од предметот Електронски Склопови и Уреди за IV година.
Ако има некој што би сакал да ми помогне, нека ми пише во ПП, ќе му го пратам.
Неделава имам 6 теста, и гледам што попрво да ги завршам, оти некои оценки ми се критични, а и ние касно почнавме (моето школо) со ова далечинско учење.
Да заврши ова и да живнам малце.
Инаку, имам јас неколку решено на прашалникот што можев.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Помош околу прашалник
« Reply #1 on 11.05.2020, Monday, 00:47:51 »
не гледам причина оти да не ја поставиш јавно задачата ?

Offline The Electric Boy

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Re: Помош околу прашалник
« Reply #2 on 11.05.2020, Monday, 01:31:04 »
Кај мене во школо многу и нејќат да се споделува, а и сега баш пред крај на година нејќам да си западнам во проблеми.
Кој сака ќе му пратам па нека проба што може да реши, ќе ви бидам многу благодарен.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Помош околу прашалник
« Reply #3 on 12.05.2020, Tuesday, 09:59:11 »
Кај мене во школо многу и нејќат да се споделува, а и сега баш пред крај на година нејќам да си западнам во проблеми.

Под псевдоним си на форумов, јавно не се гледа твојот mail... не гледам каде е проблемот, никој нема да знае кој ги споделил.

На крајот на краиштата, повеќе глави мислат подобро од една.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline The Electric Boy

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Re: Помош околу прашалник
« Reply #4 on 12.05.2020, Tuesday, 15:57:42 (Edited 12.05.2020, Tuesday, 16:38:50) »
Епа ајде.
Линкот е подолу:
Code: [Select]
https://drive.google.com/file/d/1KODDU5KxTWBSRp7Cw3_Qnfg3_E_DQtV0/view?usp=drivesdk
Инаку, предметот се вика Електронски Склопови и Уреди, за 4 - та година средно стручно образование.
Рокот ми е до 15-ти па видете што можете решете, а јас да си расчистам со другите предмети.
Повеќето одговори инаку, ги има во учебникот кој можете да го најдете на е - дневник.
Ќе ви бидам многу благодарен :-)

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Помош околу прашалник
« Reply #5 on 12.05.2020, Tuesday, 16:28:36 »
Одговорите на овие прашања може да се најдат онлајн, доколку се потрудиш да ги најдеш одговорите преку Google се надевам дека барем пола од одговорите ќе ти останат во трајно сеќавање.


Offline The Electric Boy

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Re: Помош околу прашалник
« Reply #6 on 12.05.2020, Tuesday, 20:59:51 »
Знам да. Повеќето сепак можат од учебникот да се најдат. Да не бев толку опсегнат со работа, ќе ги решев и другите.
И, уште нешто за тие што го решавате прашалникот. Одговори на прашањата (особено првите) од прашалникот имало и од учебникот за 3-та година.
Ајде пробајте решете што можете до 15 - ти, па пратете.
Со душа чекам да заврши, после и на 1 јули имам испит за претприемачи и тоа ќе треба да учам. Да завршат сите овие ствари и да здивнам  :)

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Помош околу прашалник
« Reply #7 on 12.05.2020, Tuesday, 21:17:12 »
А на која дата е кафана? :)


Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Помош околу прашалник
« Reply #8 on 12.05.2020, Tuesday, 21:25:14 »
Сеа слушнав матурата преку Zoom со по кило ракија секој че била...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Помош околу прашалник
« Reply #9 on 12.05.2020, Tuesday, 22:01:35 »
Немам нерви за повеќе во мометов, толку од мене.

Code: [Select]
https://app.box.com/s/vae98v63h2rpvsil0rmv6hq820pankt4
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline The Electric Boy

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Re: Помош околу прашалник
« Reply #10 on 12.05.2020, Tuesday, 22:58:51 (Edited 13.05.2020, Wednesday, 00:03:08) »
Фала ти многу @GigaWatt

Инаку, подоле имам линк, од истите што ги реши GigaWatt, ако сака некој друг да се нафати да ги дореши ќе ви бидам многу благодарен.
Реално и јас не сакав ситуацијата да биде ваква. Ќе си одговарав во школо, ама сега со ова е - учењево многу е различно. А и плус кај нас, оти покасно отворија група на Classroom, сега последен месец пред крај на школска година не натрупаа со тестови и домашни. А и јас како што имам неколку критични предмети...

Еве го линкот:

Code: [Select]
https://drive.google.com/file/d/1RZlxN860FLhq8nv0p_X6gizVjQ2CVO9b/view?usp=drivesdk
Се надевам дека барем у кафана ќе ни дадат да прославиме, ако веќе неможе матурска вечер да се одржи  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Помош околу прашалник
« Reply #11 on 13.05.2020, Wednesday, 00:08:08 »
Какви глупи задачи беа тоа со пикселите... ти дава непарен број на пиксели за хоризонтала или вертикала, пресметај го она што фали за даден AR... ц ц ц ц ц ц... тоа не е возможно со било кој кодек да се направи и прикаже, мора mod2 (мултипл на 2) да е и вертикала и хоризонтала. Непарен број на пиксели по вертикала и хоризонтала е дозволено само кај кодеци за статични слики (JPG, PNG, BMP и слични).

Вакви глупи работи и на факултет ни даваа и кога ќе им предочев дека не е возможно со сегашната технологија, иако сум пресметал тоа што се барало, ми одземаа поени од задачата ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline The Electric Boy

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Re: Помош околу прашалник
« Reply #12 on 13.05.2020, Wednesday, 22:13:52 »
Дечки решавате?
Уште 2 дена има, ама гледајте до утре завршете па да пратам.

Инаку да, што има глупости има. Ако не се грешам прашалникот е правен баш ко за на матура, па така да ништо чудно.

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Помош околу прашалник
« Reply #13 on 13.05.2020, Wednesday, 22:31:20 »
Решаваме решаваме, ама тешки некако прашањава.


Offline The Electric Boy

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Re: Помош околу прашалник
« Reply #14 on 14.05.2020, Thursday, 10:30:05 »
Решаваме решаваме, ама тешки некако прашањава.
Ајде, стум ги решиш прати, па јас да пратам оти до утре е рокот.