Author Topic: Потребна ми е скрипта за инсталирање....  (Read 728 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Значи поентата ми е со скрипта да инсталирам неколку програми. Е сега тешкиот дел е кај што треба да се одберат опции од инсталацијата, на пример од офис не ми требаат сите опции него ворд, ексел, пауер поинт и заеднички предности (common features), на хромот треба да му се тргнат аутоматските репорти, и слични поддесувања на останатите програми .

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имаш скратени инсталации за Office, само со Word, Excel и Power Point, но колку се up to date... дискутабилно, некои се и по неколку години стари :-\.

Втора опција, repack-овите што ги прават Русиве поддржуваат и command line parameters, меѓу кои има и опција да бираш што да се инсталира преку cmd (command prompt), што може да се стави во еден batch фајл (дури мислам и дека најчесто стига по еден заедно со repack-от, чисто колку за пример ;)) и да си тера инсталацијата ;).

За Chrome, можно е да треба да разгледаш дали MSI installer-от (барај на Google "chrome enterprise installer", тоа е offline installer-от за Chrome) има command line опции (не сум 100% сигурен, но мислам дека имаше). Ако има command line parameters MSI installer-от и ако има такви опции, тогаш е лесно ;). Треба само да го повикаш installer-от под cmd со зададените параметри и тоа е тоа :).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Имаш скратени инсталации за Office, само со Word, Excel и Power Point, -
Со тоа би бил сосем задоволен, ако ја имаш те молам прати ми линк.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сега проверив, за жал сум имал само од Office 2003 (не сум ги користел одамна, така да, не бев сигурен точно што имам на располагање), не и од подоцнежните верзии. Но, како што ти кажав, со Руските repacks можеш и преку cmd да дефинираш што да се инсталира ;). Можеш да ги најдеш на cwer.ws ;). Барај ги repack-овите на KpoJIuK ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."