Author Topic: Опции на форумот  (Read 15393 times)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Опции на форумот
« Opened on 26.07.2019, Friday, 00:59:30 (Edited 26.07.2019, Friday, 01:32:38) »
Дали е можно да се направат сликите низ темите во форма на  thumbnail па кој сака поголема слика да си ја отвори во релната големина сликата, има теми каде има огромен број на слики со огромни димензии што ги прави темите тешко прегледни посебно на мобилни уреди каде една слика го зафаќа целиот екран.

Дали е можно да се додаде опција следна страна/претходна страна.
Копчето оди горе, незнам колку е корисно но мислам дека местото не му е таму, таму би требало да стои следна страна.

Темата случајни муабети (темата случајни муабети е само како пример) има 480 страни а се прикажани бројките за 1 3 точки  и последните 3 страни (1...478 479 480) доколку кликнам на точките се отвараат повеке страни за избор мислам до 50.
Дали може да се додаде опција да се избере конкретна страна пример 247 без да се листаат повеќе страни.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Опции на форумот
« Reply #1 on 26.07.2019, Friday, 04:16:55 »
Дали е можно да се направат сликите низ темите во форма на  thumbnail па кој сака поголема слика да си ја отвори во релната големина сликата, има теми каде има огромен број на слики со огромни димензии што ги прави темите тешко прегледни посебно на мобилни уреди каде една слика го зафаќа целиот екран.

Тоа зависи од авторот на post-от. Максималната ширина на сликите е подесена да биде 700 пиксели. Ако авторот сака да подеси помала ширина (со што ќе се намали и висината соодветно, т.е. ќе се задржи aspect ratio на сликата), може рачно да го направи тоа со помош на img tag-от. Се што треба да направи е во image tag-от да додаде и width=XXX каде што XXX се пиксели (не мора да е троцифрен број, може да е и двоцифрен и едноцифрен). Значи треба наместо ова:

Code: [Select]
[img]http://mojsajt.com/slika.jpg[/img]
да го направи ова:

Code: [Select]
[img width=300]http://mojsajt.com/slika.jpg[/img]
Скриптата автоматски ќе ја додаде вредноста за heigh веднаш по вредноста на width, само што ќе ја post-ирате сликата, односно BB кодот за прикажување на сликата ќе се претвори во ова:

Code: [Select]
[img width=300 height=200]http://mojsajt.com/slika.jpg[/img]
Не е тешко, прашање е кој колку сака да се замара. Не можат да се задоволат сите, скриптата не е responsive (да може да изгледа како FB или некои други сајтови на мобилни уреди, еден приказ за мобилни уреди, друг за класично PC), така да, опциите кои ги имате на располагање се: или да ги подесите сликите да бидат прикажани мали, како thumbnails рачно подесувајќи им ја нивната големина преку with или height (може и преку height да се подеси големината на сликата, исто како и преку width и скриптата сама ќе пресмета и додаде големината на width во img tag-от), или да ги оставите сликите да имаат default големина, т.е. 700 пиксели ширина (width) и која и да е должината која скриптата ќе ја пресмета (height).

Ако мислиш на preview на сликата на кое ќе можеш да зумираш и скролаш низ неа (како што тоа го правиш на FB или било кој друг сајт кој е оптимизиран за мобилни уреди), не, таква опција нема форумов. Има модификација која овозможува ваква функционалност, но само за прикачени слики не и за внесени слики (слики од екстерни линкови, преку img tag-от).

Дали е можно да се додаде опција следна страна/претходна страна.
Копчето оди горе, незнам колку е корисно но мислам дека местото не му е таму, таму би требало да стои следна страна.

Мислам дека имаше некоја ваква модификација, но не сум сигурен, ќе треба да проверам ;).

Темата случајни муабети (темата случајни муабети е само како пример) има 480 страни а се прикажани бројките за 1 3 точки  и последните 3 страни (1...478 479 480) доколку кликнам на точките се отвараат повеке страни за избор мислам до 50.
Дали може да се додаде опција да се избере конкретна страна пример 247 без да се листаат повеќе страни.

Не, за жал вакво нешто нема... иако, да, се сложувам дека би била корисна ваква опција, но по default (out of the box) ја нема, а и немам начекано некоја ваква модификација.

Во секој случај, ќе побарам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Опции на форумот
« Reply #2 on 26.07.2019, Friday, 07:04:37 (Edited 26.07.2019, Friday, 08:20:32) »
Мислев на нешто слично на оваа
Code: [Select]
https://www.lokeshdhakar.com/projects/lightbox2/Сликите да се стават мали а кој сака да види слика во оригинална големина да кликне на сликата и таа да се отвори во посебен прозорец директно каде е хостирана или нешто слично.

За следна/претходна страна и избор на конкретна страна мислам на нешто како на линкот
Code: [Select]
https://www.badcaps.net/forum/forumdisplay.php?f=14     

 8) еdit: Сега видов дека во Members има previous/next за листање на страните. Пример страна 1 кликам next ми ја отвара страна два , next страна три и да не ги бројам сите до крај.  ;D  ;D
 Дали може тоа да се примени низ целиот форум?
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Опции на форумот
« Reply #3 on 26.07.2019, Friday, 14:45:46 »
Мислев на нешто слично на оваа
Code: [Select]
https://www.lokeshdhakar.com/projects/lightbox2/Сликите да се стават мали а кој сака да види слика во оригинална големина да кликне на сликата и таа да се отвори во посебен прозорец директно каде е хостирана или нешто слично.

Ова е убава опција и има една модификација која ја има имплементирано Lightbox скриптата, но функционира само за attached images, не и за слики внесени преку img tag :-\.

Верувај, сум разгледувал опции, и јас барав некоја која ќе ги направи сликите со img tag малку полесни за отворање и гледање. Генерално, мислев на опција преку која нема да мора да се користат scroll bars за да може да ја движиш сликата лево или десно откако ќе кликнеш на неа, туку да се користи маусот (или прстот, кај паметни уреди) за да може да се движиш низ сликата, слично како и кај програмите за прегледување на слики за PC или паметни уреди :). Но, проблемот е што треба да направиш browser overrides, бидејќи нормално, click and drag се користи за други работи, а не за прегледување (влечење, горе, долу, лево, десно) на слика низ екранот.

Има една модификација која може да се примени и е прилично добра, но бара нејзино модифицирање за да може да се направи да функционира со слики во img tag :-\. Ова бара време и тестирање и не знам колку и дали ќе успеам да ја модифицирам за нашите потреби :-\.

За следна/претходна страна и избор на конкретна страна мислам на нешто како на линкот
Code: [Select]
https://www.badcaps.net/forum/forumdisplay.php?f=14     

 8) еdit: Сега видов дека во Members има previous/next за листање на страните. Пример страна 1 кликам next ми ја отвара страна два , next страна три и да не ги бројам сите до крај.  ;D  ;D
 Дали може тоа да се примени низ целиот форум?

Низ целиот форум е имплементирано, вчера ја инсталирав модификацијата 8).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Опции на форумот
« Reply #4 on 28.07.2019, Sunday, 00:41:40 »
Кај кодираните линкови, наместо селект може да се направи да го отвори линкот во нов таб или барем да ко копира? Од мобилен е по зезнато, а се почесто сум на мобилен, јер така ми налага животецов :)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Опции на форумот
« Reply #5 on 28.07.2019, Sunday, 03:46:45 »
Јас кога ке кликнам на select линкот е селектиран и ми дава да изберам што понатаму, имам неколку опции: да го отворам со chrome да го копирам, споделам и уште 2  3 други опции.
Користам телефон со андроид 9, порано само го селектираше линкот и требаше повторно да кликам за опции сега ги вади со самото селектирање, незнам дали е до верзијата на андроид или некои промени на форумот.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Опции на форумот
« Reply #6 on 28.07.2019, Sunday, 10:54:32 »
Кај кодираните линкови, наместо селект може да се направи да го отвори линкот во нов таб или барем да ко копира? Од мобилен е по зезнато, а се почесто сум на мобилен, јер така ми налага животецов :)

Е знам, јасно ми е, но не може да се корегира ова. Код е. Ако browser-от евентуално детектира дека селектираното е URL, тогаш е лесно, но ако не детектира... :-\.

Единствено решение е да не се кодираат линковите, т.е. да се тргне правилото за кодирање. Сакав да предложам ова правило да се тргне, но откако ќе се префрлиме на 2.1 за да има форумот responsivness. Само да стигне 2.1 до Final :).

Користам телефон со андроид 9, порано само го селектираше линкот и требаше повторно да кликам за опции сега ги вади со самото селектирање, незнам дали е до верзијата на андроид или некои промени на форумот.

Нема никакви промени од тој аспект форумот, таков е browser-от ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Опции на форумот
« Reply #7 on 28.07.2019, Sunday, 10:57:36 »
Јас кога ке кликнам на select линкот е селектиран и ми дава да изберам што понатаму, имам неколку опции: да го отворам со chrome да го копирам, споделам и уште 2  3 други опции.
Користам телефон со андроид 9, порано само го селектираше линкот и требаше повторно да кликам за опции сега ги вади со самото селектирање, незнам дали е до верзијата на андроид или некои промени на форумот.
Е кај мене нема опција да се отвори, когакако дава копи.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Опции на форумот
« Reply #8 on 28.07.2019, Sunday, 15:05:23 »
Изгхледа до верзијата на андроид е ми ги дава истите опции на се што ке селектирам без разлика во бровсер или друг текст
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Опции на форумот
« Reply #9 on 28.07.2019, Sunday, 17:07:05 »
Андроид или хром? Оти ми се дизејбл апдејтиве.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Опции на форумот
« Reply #10 on 28.07.2019, Sunday, 20:21:53 »
Андроид 9 користам а хром е бровсерот преку кој ке се отвори линкот.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Опции на форумот
« Reply #11 on 28.07.2019, Sunday, 21:22:54 »
Да де, ама од што зависи дали ќе има open in new tab  или слична опвија, од хромот или од андроидот?

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Опции на форумот
« Reply #12 on 28.07.2019, Sunday, 22:05:30 (Edited 29.07.2019, Monday, 01:48:53) »
Во последната верзија на андроид е имплементирано тоа, доколку имаш друг бровсер ке ти го покаже него, доколку имаш повеќе бровсери ке ти даде  да избереш со кој да го отвориш.

Сепак се ВРТИ !!!

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Опции на форумот
« Reply #13 on 28.07.2019, Sunday, 23:15:38 »
Кликни на сликата.
Оваа е од самиот Hosting

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Опции на форумот
« Reply #14 on 28.07.2019, Sunday, 23:52:33 »
Со такво нешто немора да се скрола по километарски постови со слик за да се најде тој пост што се бара.
Сепак се ВРТИ !!!