Author Topic: Кинеска Wireless Spy Camera  (Read 9374 times)

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 728
 • Gender: Male
Кинеска Wireless Spy Camera
« Opened on 23.11.2018, Friday, 10:09:07 »
Имам еден другар кој пред извесно време од ebay купи Spy camera. Но, има еден проблем. Не сака да се конектира WIFI сигналот со телефонот. Ова камерче кога ќе се приклучи на адаптер емитува негов WIFI сигнал ( бидејќи има таков чип на него ), но кога ќе влезам во WiFi подесувањата на телефонот, мрежата ја покажува, но не може да се конектира. Дали некој би имал идеја што би можел да биде проблемот? Двете LED диоди кои се на самата ППК светат константно (претпоставуваме не би требало?). Исто така, има и два прекинувачи на самата ППК, но кога ги поместувам не забележувам никаква промена. Ниту со WiFi сигналот, ниту со LED диодите (според мене, еден би требало да има функција на ON/OFF).

Секаква сугестија е добредојдена.  ;D

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/Mini-Wireless-IP-Hidden-Spy-Camera-WIFI-HD-1080P-For-Home-Surveillance-Camcorder/282956057417?_trkparms=aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D1%26asc%3D20160727114228%26meid%3D11558ee991d14c7ea6df2918f4efcfa3%26pid%3D100290%26rk%3D1%26rkt%3D2%26mehot%3Dpp%26sd%3D282956057417%26itm%3D282956057417&_trksid=p2060778.c100290.m3507&fbclid=IwAR00wHzuX4rHO8OlOakY29itaishkYiaml3NgregJDXF0K2SH3SjevwK-fc

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12890
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Кинеска Wireless Spy Camera
« Reply #1 on 24.11.2018, Saturday, 00:31:07 »
Бидејќи немаш напоменато, а продавачот има опција да бираш која камера сакаш да ја купиш, претпоставувам дека е онаа на која пишува "720P WiFi Spy Camera + 16G TF Card Reader".

Што пишува во упатството? Access Point е, Client или може да се конфигурира и како едно и како друго? Како се конфигурира? Кој Wi-Fi чип/модул го користи, да пробаме да најдеме datasheet.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 728
 • Gender: Male
Re: Кинеска Wireless Spy Camera
« Reply #2 on 24.11.2018, Saturday, 19:50:08 »
Да, таа е камерата, заборавив да напоменам. Инаку, побарав од другарчето да ми прати слики од упатствата кои ги добил, ќе ги постирам тука. Сепак, јас мислам дека се работи за Access point само. На Wi-Fi чипот нема ознаки, веројатни се избришани. Некои од сликите се лоши, извинете, но такви ми ги пратија.  ;D


Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12890
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Кинеска Wireless Spy Camera
« Reply #3 on 24.11.2018, Saturday, 20:25:31 »
Значи телефонот ја гледа мрежата со SSID MD81S и внесуваш 12345678 како лозинка за неа и не се конектира телефонот? Што вика, погрешна лозинка? Заштитена е мрежата (има катанче на неа)? Ако нема, значи нема лозинка, се конектираш без лозинка на неа.

Си пробал да се конектираш за мрежата од лаптоп?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 728
 • Gender: Male
Re: Кинеска Wireless Spy Camera
« Reply #4 on 24.11.2018, Saturday, 20:44:46 »
Вака, мрежата ми ја покажува на телефон како отклучена и кога ќе притиснам на неа да се конектирам започнува да се конектира "Connecting...", но по некои 3-4 секунди престанува тоа "Connecting..." и не покажува дека има никаков проблем. Доколку притиснам повторно за да се конектирам, повторно се појавува истата работа. Мрежата не ми бара да внесам лозинка. И не сум пробал да се конектирам од лаптоп, но пробав од 2 различни телефони.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12890
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Кинеска Wireless Spy Camera
« Reply #5 on 24.11.2018, Saturday, 21:05:59 »
Пробај и од лаптоп, види дали истото ќе се случува, ако се случува истото, нешто не е во ред со Wi-Fi модулот. Има некаде reset копче или прекинувач, било што?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 728
 • Gender: Male
Re: Кинеска Wireless Spy Camera
« Reply #6 on 24.11.2018, Saturday, 22:06:51 »
Како што кажав има 2 прекинувачи и 1 тастер. Но, за жал не знам за што служат.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12890
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Кинеска Wireless Spy Camera
« Reply #7 on 25.11.2018, Sunday, 01:22:47 »
Да не ти стигна случајно вака?Едниот од двата switch-а е On/Off switch, тастерот е најверојатно reset, а другиот е за P2P (Peer to Peer) комуникација преку Wi-Fi. Кој за што е, најверојатно сам ќе треба да дознаеш. Околу тастерот, би требало да функционира како и кога ресетираш било кој рутер. Пушти ја камерата, почекај едно 30-тина секунди да се подигне софтверот во неа, стисни го тастерот, држи го стиснат едно 30-тина секунди, пушти го, изгаси ја камерата, почекај 30 секунди, пушти ја пак во работа. Ова го викаат 30/30/30 RRR (30/30/30 Router Reset Rule).

Code: [Select]
https://www.lifewire.com/hard-reset-rule-for-routers-3971318
Еве и на форумот на Banggood нешто објаснуваат како треба да се конектираш, што треба да симнеш, итн. Пробај нешто и од тоа, но прво пробај да ја ресетираш камерата ;).

Code: [Select]
https://forum.banggood.com/forum-topic-348873.html
Quote
Connecting to the MD81S Wireless Camera from Android Device Using P2P

Setting up P2P (WiFi Direct) connection.


1. Download and install “Plug&Play” app from Google Play Store by typing in “9527” into the search bar

2. Switch on the wireless webcam, making sure that the AP/P2P switch is in the P2P position.

3. Wait about 30 seconds until the device boots up and the wireless signal is transmitted from the device.

4. The “WiFi Analyser” app is useful to look for the signal. When running a signal should be seen from “MD81S”.

5. Open “Settings” in the Android device and go to “WiFi” and MD81S should be seen. Connect to MD81S using the password 12345678.

6. Once connected open “Plug&Play” app on the Android device and connect to camera by tapping the LAN button. (See below). On the “Cameras” screen the camera should appear. Tap on the thumbnail image to open the connection and view the picture from the camera.Figure 1. Setting up P2P (WiFi direct) connection.Connecting Camera to a LAN via a Router.

1. Start up P2P connection as in the previous section and go to “Cameras” screen on Android device. The WiFi camera should show up as a thumbnail.

2. Tap on the blue arrow on the right of the screen beside the Camera thumbnail to open the “Settings” window, (See Figure 2)

3. In the settings window select “WiFi” and tap the blue “Search” button. This should show the SSID of the local wireless router. Enter the password for the router and click “OK” and the “Setting Success” screen should appear and the camera should reboot and connect itself to the wireless LAN as shown below.

4. Switch off camera and set the P2P/AP switch to the AP position. Switch on the camera and it should connect to the local WLAN.Figure 2. Connecting camera to WLAN.

5. Reconnect the Android device to the WLAN and restart “Plug&Play”.

6. Open the “Cameras” screen and tap on the camera thumb nail.Figure 3. Opening connection to camera via a WLAN.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 728
 • Gender: Male
Re: Кинеска Wireless Spy Camera
« Reply #8 on 25.11.2018, Sunday, 18:54:08 »
Пробав со држење на тастерот ништо не се случува. А, за P2P не можам да пробам бидејќи воопшто не се конектира на WiFi сигнал, така што џабе. Е, сега, ознаките на WiFi чипот не биле избришани, се извинувам за погрешната информација. Ознаките на чипот се REALTEK 8189FTV.

Ако се среди во ред, ако не повторно во ред, бидејќи другарчето му пиша на продавачот од каде што ја купил камерата и му испратил нова. Јас само се нафатив да видам дали може некако да се среди и оваа.  ;D

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12890
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Кинеска Wireless Spy Camera
« Reply #9 on 25.11.2018, Sunday, 21:29:12 »
Има многу datasheets за RTL8189, така да, ако му стигне друго, да не се замараме многу многу со ова, можно е нешто да е зезнат и главниот контролер, да не дава команди како што треба кон RTL8189.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."