Author Topic: Помош околу Laser Engraver или CNC  (Read 1307 times)

Offline Engineer

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Помош околу Laser Engraver или CNC
« Opened on 20.05.2015, Wednesday, 13:08:00 (Edited 20.05.2015, Wednesday, 16:25:19) »
Другари ми треба помош доколку некој има изработено Laser Engraver па ако може помош во изработката. Благодарам однапред.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
за што поточно ти треба помош??? за изработка ти треба помош или за дизајнирање ти треба помош?
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Новиов колега Engineer мислам дека треба прво да си ги прочита Правилата на Форумов.Започна со барања,а не даде баш ништо.За Роботиката ти одговорија други и мислам дека не треба да инсистираш и на Огласна табла (таа не е наменета за тоа!) некој да ти се јави.Ако има заинтересирани,ке се јават.Е,за ова тема прво барањето беше мислам Laser Engraver ,а потоа го додаде и CNC. Тоа е малку различно,а барањето не е проследено со никакви податоци.Има на Форумов веќе реализирани ЦНЦ машини,треба прво да разгледаш.Не знам колку искуство и знаење имаш,па затоа тешко е вака да се пише нешто.