Author Topic: Изградба на 12 инчни RCF кутии  (Read 2031 times)

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Изградба на 12 инчни RCF кутии
« Opened on 02.12.2014, Tuesday, 16:55:02 »
Значи вака имам две 12-ки и две хорни и најнормално две скретници  извадени од RCF C5212-W фабрички кутии.Е сеа прашањето ми беше какви(кои) димензии да ги направам кутиите пошто старите(оригиналните) кутии ги немам и неможам да измерам димензии. Ве замолувам некој да ми даде нацрт(димензии) како да ги направам кутиите, единствено што сакам е да се трапезоидни.Благодарам однапред

P.S. еве линк од звучките
Code: [Select]
http://www.rcf.it/products/installed-sound-systems/c-series/c5212-w

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Види во .зип фајлот ги има димензиите за кутијата.Ја има со истите драјвери во две варијанти.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Фала за ова батка, ќе даде ли некој уште нешто ?? ??? :P

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па не знам што повеќе очекуваш?? Бараше димензии на фабричките кутии со дадени драјвери и свртници.Ако ти значи нешто RCF истите драјвери ( бас) ги користи и во овие кутии:

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Изградба на 12 инчни RCF кутии
« Reply #4 on 02.12.2014, Tuesday, 20:17:42 (Edited 02.12.2014, Tuesday, 20:20:44) »
Толку е просто, на самата страна имаш спецификации и за кутијата и свртницата и за се, само малце треба да разгледаш.

Code: [Select]
www.rcf.it/c/document_library/get_file?p_l_id=251896&folderId=22487&name=DLFE-1172.pdf
Споено мислење: 02.12.2014, Tuesday, 20:20:44
А бас рефлекс портовите, нивните димензии (дијаметар и длабочина) тоа мораш да го видиш од самите кутии.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Што вие мислите за овие звучки ке даваат добар глас ?? И што снагатор ке препорачате за нив  :)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Имаш и фабричко измерен график, свират до 80Хз, такада не учекувај бас од овие звучки, барем не во оваа кутија. Препорака е макс 600W засилувач.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
 Овие се мали кутии за комбинација со  други 15-ки како комплет би вршеле работа за свирка.Имаат добар тон за вокал и со снагаш од некои 200-250W по канал ке завршат работа.Која и да ја направиш кутија,по фабричкиот нацрт ,е волуменски тука некаде и не треба да очекуваш спектакуларни разлики во звукот.Комплицираноста на изведбата е истоветна,а кој дизајн ке те бендиса тоа е твоја работа.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Изградба на 12 инчни RCF кутии
« Reply #8 on 03.12.2014, Wednesday, 00:46:00 »
И јас би го рекол истото, им треба некој појак вуфер кој ке свири подлабоко, ако зборуваме за квалитетен звук.