Author Topic: Случајни муабети  (Read 828338 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #75 on 10.06.2010, Thursday, 00:09:34 »
неможам да ја најдам една слика...човекот од клима-та што му е во соба, од кеси некои направил како цевка и во куќиштето да му дува...ти текува што мислам??? иначе едно другарче летоска вентилатор што му е за во соба да му дува, ке го отвори куќиштето и во него ке го наврти да дува....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #76 on 10.06.2010, Thursday, 01:09:12 »
Еве ти ги сликите... хахахахаха ;D ;D ;D.



It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #77 on 10.06.2010, Thursday, 01:15:25 »
не беше баш такво, ама тоа е идејата, тоа што го имав јас гледано....цевката беше од кеси направена...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #78 on 10.06.2010, Thursday, 02:13:02 »
Епа ова Американци го имат правено, не знам кој го има правено тоа твоето ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #79 on 10.06.2010, Thursday, 02:33:21 »
кој го знае...а бе направи го цел со кулери, и ке се фалиш дека куќиштето ти лебди над маса... :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #80 on 10.06.2010, Thursday, 03:51:59 »
хахахаха, уште да беше толку едноставно... ;D
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #81 on 10.06.2010, Thursday, 10:43:45 »
кој го знае...а бе направи го цел со кулери, и ке се фалиш дека куќиштето ти лебди над маса... :D
ке ми треба и напојување плус само за кулерите  ;D
rules are made to be broken

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #82 on 10.06.2010, Thursday, 11:58:16 »
хахаха, една централа дома да имаш доста ке ти е....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #83 on 10.06.2010, Thursday, 12:08:32 »
хидро, термо или нуклеарна? ;D
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Re: Случајни муабети
« Reply #84 on 10.06.2010, Thursday, 12:11:17 »
Стварно, има некој видено кај нас да се продаваат соларни келии или панели или јок?
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #85 on 10.06.2010, Thursday, 12:14:46 »
изгледа
јок
оти јас едно време барав ама not found
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #86 on 10.06.2010, Thursday, 12:16:26 »
Имаше реклама на телевизија за една фирма (не ми текнува како се викаше) што монтира соларни панели и прави цела инсталација низ целиот дом, ама не се исплати, мислам дека со тие соларни панели можеш да напојуваш само неонки или VCF лампи (оние што се со ниска потрошувачка), ништо повеќе. Треба да имаш цела плантажа од соларни панели за да ти се исплати :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #87 on 10.06.2010, Thursday, 12:27:18 (Edited 10.06.2010, Thursday, 12:31:55) »
на телевизија гледав некој човек имасе инсталирано во својот дома мислам дека бесе струмичанец.Го објаснувасе целиот процес на трансформација на енергијата од панелот до акумулаторите низ ДЦ -АЦ конвертор до потрошувач. Но спомна дека мозе да се напојуват само потросувачи со ниска мокност како што се телевизор компјутер двд

Споено мислење: 10.06.2010, Thursday, 12:31:55
Code: [Select]
http://www.kanalvis.com/index.php?option=com_contact&view=contact&id=1&Itemid=54  еве ти контакт од телевизијата каде што ја гледав емисијата пиши им  мислам дека ке ти одговорат
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #88 on 10.06.2010, Thursday, 23:02:02 »
Хахахахах ;D, мене просек ми е 7, тоа ништо не значи. Колеги кои јас сум ги „обучувал“ (не сум им давал приватни часови, ама ми понудувале као демек да учиме заедно, уствари да им го објаснам цел материјал) по определени предмети имале секогаш поголеми оценки од моите, они 8, 9, јас 6, 7.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #89 on 11.06.2010, Friday, 19:09:44 (Edited 11.06.2010, Friday, 19:12:00) »
Хахахахах ;D, мене просек ми е 7, тоа ништо не значи. Колеги кои јас сум ги „обучувал“ (не сум им давал приватни часови, ама ми понудувале као демек да учиме заедно, уствари да им го објаснам цел материјал) по определени предмети имале секогаш поголеми оценки од моите, они 8, 9, јас 6, 7.

И мојот просек е 7 :) го расипав 3та и 4та година. Инаку беше 7.6 мислам, аа и една година се журкав и само 4 предмети бев положил, тоа беше во 3та и пак млад дипломирав :) на 23 години.
Инаку еве пример, кога бев втора година имав еднонасочни машини и трансформатори, на што при лабораториските вежби, на вежбата за испитување на трансформатор сите инструменти беа аналогни ни Д од дигитален, и колешката која дипломира со просек 9.90-9,92 не се сеќавам точно, не знаеше како да гледа на аналогни амперметри, волтметри и ватметри. А некогаш беше и стварно талентирана во однос на поставување на прашања од кои некогаш стварно знаеше да ја иступи со глупи прашања. Како на пример во системите за автоматско управување, кога беше предавањето за регулација на напони, фрекфренција, моќност, прашањето и беше - цитирам - „Дали PLC-ата ни ги носат веќе стандардизирани или ние треба да си ги програмираме?“. Мислам стварно непотребно прашање нели.
Инаку ако го знаете Панчо Врангалов, тој има кажано - „Правите електро инженери не се оние со просек од 8 нагоре, туку оние со просек од 8 надолу, иако има по некој исклучок од оние со 8 нагоре.“
А за оние на ИКИ ги викаше Дактилографи :)

Значи просекот нема врска, битно е да знаеш и да размислуваш.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA