Author Topic: Случајни муабети  (Read 828079 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #4515 on 05.09.2012, Wednesday, 15:29:07 »
Жими пииииип ....
типичен неодговорен и не сериозен медиум кој копира без да разгледа што и како..
оваа вест е од ЛАНИ објавена на он.нет !!!
Code: [Select]
http://on.net.mk/vesti/internet/pejpal-dojde-vo-makedonija
а овие од sky само копираат без да прочитаат за што се работи цццц
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4516 on 05.09.2012, Wednesday, 15:51:31 »
Хахахахахахахахаха ;D ;D ;D... значи навистина, во денешно време, најлесно е да си новинар ;D ;D ;D. Плус, само да знаете каква терминологија користат ;D. Читам пред некој ден online, на не знам кој сајт од овие веснициве или информативниве портали, наслов на статија: „Г*мна има во Охридското езеро“, или нешто слично ова не беше, не ме земајте за збор, ама со цел памет, во насловот на веста го има зборот „г*мна“ :o. Па не смее ни во текстот тоа така да го пишеш бе, се знае си има официјален термин за тоа, фекалии ::). Исто така, наслов на вест, исто така не знам на која страна ја нечекав веста, „Спектакуларна сообраќајка во Аеродром“... мене навистина не ми е јасно како може некоја сообраќајка да биде спектакуларна ;D. Што, конфети и огномет да не имаше, па спектакуларна да била? Кој знае ;D. Можеби и тоа им се видело ;D.

Не знам зошто веќе новинари се викаат, јас си ги викам Copy-Paste-ерите ;D. Секоја вест која ќе ја прочиташ е во многу случаи буквално Copy-Paste од некој друг сајт или медиум ;D. Јас не знам со кој памет ги плаќаат овие баш Copy-Paste-ериве ;D. А за терминологија во текстови... тоа па да не зборувам ;D, повеќе се смеам отколку што навистина пратам за што се пишува во веста ;D. Немам завршено новинарство, но уверен сум дека може да напишам многу подобра, граматички поисправна, синтакички поточна и политературна статија од оние кои ги имам читано... барем online ;D.

Не сакам никој да невредам, можеби има и новинари на форумов, не знам ;D, ама навистина, барем јас мислам дека многу ниско им има паднато професијата. Да ви се сведе професијата на Copy-Paste... не знам, тоа е навистина ниско.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Случајни муабети
« Reply #4517 on 05.09.2012, Wednesday, 17:42:02 »
Еднаш за време на вести, во оној текстот што се движи доле на екранот, ја имаше напишано следнава најава: "Моторџија по судар со хелихоптер пренесен во Скопје." Па ти види сега !?
Жан

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4518 on 05.09.2012, Wednesday, 19:21:23 »
Еднаш за време на вести, во оној текстот што се движи доле на екранот, ја имаше напишано следнава најава: "Моторџија по судар со хелихоптер пренесен во Скопје." Па ти види сега !?

Тоа е убаво напишано само запирка заборавиле :D Моторџија по судир, со хелихоптер пренесен во градската болница во Скопје. вака треба да е

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4519 on 05.09.2012, Wednesday, 20:57:11 »
Хахахахахахаха ;D ;D ;D... искрено, кога го прочитав тоа што го има пишано Zan, навситина помислив дека пишале дека моторџијата се судрил со хеликоптер ;D. Ама ова што го има пишано ki4o01 повеќе логика прави ;D ;D ;D.

Во секој случај, ама ич не ги проверуваат тоа написите што ги ставаат за вестите за кои репортираат... навистина срамота и не иде... ама тоа е тоа ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4520 on 08.09.2012, Saturday, 01:51:52 (Edited 08.09.2012, Saturday, 02:02:26) »
Мала дигресија - Вечерва во Велес се прослави предстојниот  празник -8 ми Септември -Ден на независноста на Р:Македонија.Повод за славење беше и 40 години од постоењето на Ансамблот* Распеани Велешани* кои имаа свој јубилеен концерт.Настапија и сродни хорски  групи и оркестри од Струмица,Гевгелија,Валандово,Радовиш....Специјален гостин беше Сузана Спасовска.Во понеделник е посебен ден - Настап на Велешките легенди,традиционална манифестација за потсетување кој ,како и со кои песни ја забавувал велешката младина во 60-70-80 години.Ке бидат прикажани видео материјали,снимки од настапи на групи и поединци.Вечерта ке започне со комеморација во чест на нашите мексиканци Миле и Пенчо.кои починаа пред еден ,односно два месеци.Тие беа дел од *Трио сомбрерос*,кој негуваше мексиканска традиционална  акустична музика.Дојдете во понеделник во Велес,во 20.00 часот,ке биде спектакуларно.Да видите барем која опрема ја имаме... ;D ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4521 on 08.09.2012, Saturday, 10:13:24 »
....Специјален гостин беше Сузана Спасовска.

;D ;D ;D ... а ла Лејди Гага ;D ;D ;D...

Suzana Spasovska - Moeto mace.flv
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4522 on 08.09.2012, Saturday, 14:01:08 »
Ај,сега да не се вреѓаме,другарка ми е.. ;D Иначе во последно време направи продуценска куќа и има сосема добра продукција на песните.Другиве народњаци можат вода да и носат 8) Знае и атмосфера да направи,па низ публика... :D :D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4523 on 08.09.2012, Saturday, 15:42:10 »
За многу години Македонци!!
Dzorlev i Tanec - Zemjo Makedonska

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4524 on 11.09.2012, Tuesday, 14:50:21 »
Ај да видите и прочитате како беше во Велес синоќа:

Code: [Select]
www.veles.gov.mk

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4525 on 22.09.2012, Saturday, 13:08:25 »
Да не знајте каде во Скопје се продава Hitachi опрема, како бормашини и други работи ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4526 on 22.09.2012, Saturday, 18:55:22 »
Да не знајте каде во Скопје се продава Hitachi опрема, како бормашини и други работи ?

Кај поранешна Треска, во Капиштец, на самата главна улица, од десна страна, ако знаеш каде е EuroTools во Капиштец, врви по главната и ќе видиш од десна страна огромна реклама со Hitachi хилта на неа ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4527 on 23.09.2012, Sunday, 09:13:14 »
Фала многу.

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4528 on 04.10.2012, Thursday, 19:08:04 »
Колеги пошто јас познавам еден тип на буксини, која е разликата помеѓу ,,машки,, и ,,женски,, буксини и кое е нивното име на англиски јазик  :)

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4529 on 04.10.2012, Thursday, 19:51:03 »
Значи другари ми е потреба помош од вас,треба да напишам нешто како есеј на следниве теми:
1.Физиолошко дејство на електричната струја врз организмот
2.Човековото тело генератор на електрична струја( да или не)

Доколку има некој некакви информации да ми помогне итно е за утре ми е
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат