Author Topic: Случајни муабети  (Read 828549 times)

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4440 on 18.07.2012, Wednesday, 19:02:42 »
А од PIC16F

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4441 on 18.07.2012, Wednesday, 19:11:07 »
А од PIC16F
Mислам дека PIC16F628 e најефтин,а може и PIC16F84...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #4442 on 19.07.2012, Thursday, 07:48:25 »
PICF16F628 e најевтин...по некое чудо во логинг :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4443 on 20.07.2012, Friday, 13:35:14 »
Ме интересира да не знај некој оти се сликав вчера за пасош за итна постапка и ми рекоја за земање од скопје од зградата на македонска телевизија а за кое време, еден ми вели послем 1, друг послем 10, па да не знај некој кое време се земат или нека дај тел број па да се јавам јас.

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4444 on 21.07.2012, Saturday, 13:12:13 »
Еве го форумот во 3Д верзија  :) :P

Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4445 on 21.07.2012, Saturday, 14:21:25 »
А што, ова со некој посебен add-on за некој browser се прави ;D?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4446 on 23.07.2012, Monday, 00:41:10 »
Не, ова го има на mozilla (последната верзија) на десен клик и последната опција Inspect Element, ова случајно го начекав гледам 3D view, ама сега ја нема таа опција 3Д (само кодовите од содржината на страницата можат да се гледаат) изгледа ја тргнаа од mozilla  ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4447 on 23.07.2012, Monday, 06:13:32 »
Сеуште не ми е јасно зошто од Firefox го тргнаа right click --> Properties менито, но тоа е тоа :S. Барем има add-on со кој се враќа Properties опцијата ;).

Пробајте го Pale Moon ;). Клон на Firefox, прилично побрз е од Firefox ;). Плус, можете да ги користите сите add-on-и за Firefox ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4448 on 23.07.2012, Monday, 17:51:42 »
Го има пак right click на Firefox но ја нема таа опцијата 3Д изгледа дека на win xp сум, а тогаш кога ја имаше 3Д од win 7 пробав (изгледа на win xp, firefox не ја поддржува) ;D ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #4449 on 24.07.2012, Tuesday, 20:12:39 »
еве едно интересно проектче да видите
Neon light dimmer
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4450 on 25.07.2012, Wednesday, 02:07:44 »
ќе умри неонката вака  ;D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4451 on 25.07.2012, Wednesday, 03:38:04 »
Ќе липса кутрата ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #4452 on 01.08.2012, Wednesday, 20:16:57 »
Ако ми го објасни некој овој феномент ке го частам 90 милиони денари. Значи за што се работи, зенер диода 4v7 ја проверувам да не е пробиена на инструмент не е, потоа ја ставам на плочка и пак ја проверувам, ми јавува дека е пробиена.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4453 on 01.08.2012, Wednesday, 20:18:50 »
Ако ми го објасни некој овој феномент ке го частам 90 милиони денари. Значи за што се работи, зенер диода 4v7 ја проверувам да не е пробиена на инструмент не е, потоа ја ставам на плочка и пак ја проверувам, ми јавува дека е пробиена.
Можно е пример до нејзе да има паралелно кондензатор и тој да е пробиен па да ти свири инструментот...Има разни комбинации,ама чим си ја извадил и си ја пробал дека е исправна тогаш исправна е.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4454 on 01.08.2012, Wednesday, 20:25:58 »
Ако ми го објасни некој овој феномент ке го частам 90 милиони денари. Значи за што се работи, зенер диода 4v7 ја проверувам да не е пробиена на инструмент не е, потоа ја ставам на плочка и пак ја проверувам, ми јавува дека е пробиена.

Како ја провери на инструмент? Што ти јави во проводна, а што во непроводна насока?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."