Author Topic: Случајни муабети  (Read 828327 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #4260 on 12.05.2012, Saturday, 21:02:28 »
глупо е што натпреварите не се повеќе дена, например првиот ден е натпреварување теорија, вториот ден нешто практично, а третиот ден е презентирање на вашиот склоп што сте го спремиле дома. и секоја вечер да се организира некое искачање надвор (сами можете да си се организирате за тоа) па да си поминеш како никогаш до сега :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #4261 on 12.05.2012, Saturday, 23:01:26 »
глупо е што натпреварите не се повеќе дена, например првиот ден е натпреварување теорија, вториот ден нешто практично, а третиот ден е презентирање на вашиот склоп што сте го спремиле дома. и секоја вечер да се организира некое искачање надвор (сами можете да си се организирате за тоа) па да си поминеш како никогаш до сега :)

Слаба беше и организацијата за презентирање. Почнавме со презентација, тие што беа први добро поминаа, како се ближеше кон крајот се полнеше салата и беше голема галама, па за да те разберат тие од комисијата требаше гласни жици да искинеш :)

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4262 on 13.05.2012, Sunday, 01:44:51 »
Јас земав трето место со изворот на еднонасочен напон со струјна и напонска регулација, и тој проект ме измачи малку, ама сепак задоволен сум, повеќе сум задоволен што се прошетав :D
Битно си го виде Штип и Коле Нехтенин  :D
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4263 on 13.05.2012, Sunday, 01:57:10 »
ме интересира дали коцката зема 1 место ?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #4264 on 13.05.2012, Sunday, 02:49:40 (Edited 13.05.2012, Sunday, 03:01:31) »
Слаба беше и организацијата за презентирање. Почнавме со презентација, тие што беа први добро поминаа, како се ближеше кон крајот се полнеше салата и беше голема галама, па за да те разберат тие од комисијата требаше гласни жици да искинеш :)

тоа ти се вика култура....нешто што ние македонците го немаме...ако си отишол да гледаш нешто гледај и не збори, ако ти е до муабет правење оди надвор...


денеска најдов финта една, за повторување на клипчиња од youtube, дека неможе да се стави една песна цело време да се повторува некој направил такво нешто. кој сака да види за што зборам нека оди на

Code: [Select]
youtuberepeat.com
има видео таму се ке си објасни :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4265 on 13.05.2012, Sunday, 09:59:34 »
ме интересира дали коцката зема 1 место ?
да,прво место зема. :o

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4266 on 14.05.2012, Monday, 01:40:00 »
ме интересира дали коцката зема 1 место ?
да,прво место зема. :o
па нормално ке земе кога професорот што му ја правел е колега со тие од електро, така беше и на натпреварот од народна техника, али тоа е научени сме на местење натпревари...П.С. Вардар Шампион, 6-та титулааа :))

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #4267 on 14.05.2012, Monday, 21:28:10 »
незнам што е финтава ама откако го отворивме форумот да биде јавен, од време на време има по еден куп ботови кој опсервираат
така некни така денес ...
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #4268 on 20.05.2012, Sunday, 22:04:36 »
не е таков, инаку каква било кутија, секако не очекувам многу од звучник за 100 денари, има хартиена мембрана.

Хартиијата е сеуште еден од најдобрите материјали за звучни мембрани ;). Да дозволеа да се расте коноп (марихуана, канабис сатива), ќе имавме и многу поквалитетни и поиздржливи мембрани од коноп (она што се продава по пазарите за стегнување на водоводџиски цевки, тоа е коноп ;) и според мене е сеуште ненадминлив материјал за стегнување на цевки ;)), но тоа е тоа :S. Не знам дали знаете, пред да се забрани марихуанта, хартијата исклучиво се произвдеувала од стебла на коноп ;). Најстарата библија на планетава е пишувана на хартии од коноп и листовите се многу очувани. Но ова не е поради реставрацијата, бидејќи прв пат се реставрирала по Втората Светска Војна. Едноставно конопот, сам по себе, е далеку поиздржлив материјал од останатите материјали од кои се прави хартија ;). Најјаките бродски јажиња и едра биле плетени токму од коноп ;).

Ова чисто го кажувам како информација ;). Само сакам да дадам споредба за некои денешни „напредоци“ во некои технологии кои воопшто нема да бидат напредок ако едноставно сеуште се користат некои забранети материјали ;).


гига јо...те молам немој со вакви муабети мембрани од мара да се прават...ако ептен те пукне криза ке треба мембрани да кинеш па да даваш пари после за нови звучници ;D...не за друго, те праша некој што правиш, ке му одговориш „еве мембрана виткам“ ;D

(joke)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4269 on 20.05.2012, Sunday, 22:12:36 »
Абе сосема погрешни податоци пласирате- ако се рече коноп-асоцијација марихуана! Конопот кај нас го имало многу поодамна од марихуаната и се користела за правење узди,ортоми,дизгини,Читајте малку за Крале Марко,за Црна Арапина! Абе коноп си е коноп! Со него беселе,сплавови во Велес правеле и со катран го премачкувале да не скапува во водата,дури и мостови правеле ;D ;D ;D ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #4270 on 20.05.2012, Sunday, 22:29:36 »
има  коноп (за водовод) и коноп...за нешто друго... :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4271 on 20.05.2012, Sunday, 22:32:48 (Edited 20.05.2012, Sunday, 22:34:36) »
има  коноп (за водовод) и коноп...за нешто друго... :)

Да, ама станува збор за истото растение ;). Само можеби малку генетски модифицирана верзија од истото ;). Инаку, истото растение ;). Канабис сатива е, провери на net ако не ми веруваш ;).

И како што реков, тие генетски модифицирани верзии на кнопот немаат THC во нив, или имаат многу мал процент, скоро нула, плус, само машките растенија се растат, а машките скоро и да немаат THC, голем процент на THC имаат женските растенија ;). Така да, џабе ми е и мембрани виткање и се ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #4272 on 20.05.2012, Sunday, 22:45:42 »
Така да, џабе ми е и мембрани виткање и се ;D.


...сега ме разочара...  :-\
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4273 on 20.05.2012, Sunday, 23:12:25 »
...сега ме разочара...  :-\

Што, се надеваше дека мембрани ќе виткаш ;D ;D ;D? (joke)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #4274 on 20.05.2012, Sunday, 23:48:56 »
...сега ме разочара...  :-\

Што, се надеваше дека мембрани ќе виткаш ;D ;D ;D? (joke)

па да... :/
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)