Author Topic: Случајни муабети  (Read 828295 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #3975 on 03.03.2012, Saturday, 15:06:49 »
Има ли Тодор во авионов,пардон,на Форумов!??? Да му честитаме .... ;D

Offline FilMakedon

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Re: Случајни муабети
« Reply #3976 on 06.03.2012, Tuesday, 17:27:26 »
Бидејќи сум нов, па не знаев каде да прашам, може ли некој да ми даде документација за мрежен степен на ТВ, ама нема многу инфо околу шасијата, туку само пишува B-20 :(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3977 on 06.03.2012, Tuesday, 17:46:46 »
Бидејќи сум нов, па не знаев каде да прашам, може ли некој да ми даде документација за мрежен степен на ТВ, ама нема многу инфо околу шасијата, туку само пишува B-20 :(

Прво, се отвора тема за вакво нешто во Побарувања, бидејќи не бараш помош за сервисирање, туку само бараш шема од некој уред, таму оди темата. Ако подоцна имаш проблеми со сервисирањето на уредот, си отвораш нова тема во секцијата Електронски уреди.

Второ, ако е EI-Nis телевизорот, еве шема ;).

Code: [Select]
http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/56459/Ei%20Nis_Chassis%20B-20%20&%20B-30.html
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline FilMakedon

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Re: Случајни муабети
« Reply #3978 on 06.03.2012, Tuesday, 17:49:16 »
Бидејќи сум нов, па не знаев каде да прашам, може ли некој да ми даде документација за мрежен степен на ТВ, ама нема многу инфо околу шасијата, туку само пишува B-20 :(

Прво, се отвора тема за вакво нешто во Побарувања, бидејќи не бараш помош за сервисирање, туку само бараш шема од некој уред, таму оди темата. Ако подоцна имаш проблеми со сервисирањето на уредот, си отвораш нова тема во секцијата Електронски уреди.

Второ, ако е EI-Nis телевизорот, еве шема ;).

Code: [Select]
http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/56459/Ei%20Nis_Chassis%20B-20%20&%20B-30.html

Фала, ова е тоа што го барав :D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3979 on 06.03.2012, Tuesday, 18:13:45 »
дали знаете колку пари ќе кошта да се купи дребонг?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #3980 on 06.03.2012, Tuesday, 19:08:36 »
дребонг за дрво или за метал??? за дрво е 10000-12000, така нешто гледав во хубо пред некое време, сега колку пари се незнам..а за дребонг за метал...е тоа ако најдеш за 1000 евра треба да си среќен :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3981 on 06.03.2012, Tuesday, 19:21:55 »
дали знаете колку пари ќе кошта да се купи дребонг?

Половен а добар скап е над 1500 евра, се наоѓа по огласи сум гледал и за 500 евра мал дребунг до некои 80цм работна должина али штознам какви се, оди на samsvojmajstor или elitesecurity прочитај си малку за дребунзи, знам дека имаат некој дел чија што репарација (машинско стругање кое мора да биде многу прецизно) кошта и над 400 евра, така да ремонтирање на половен дребунг кошта доста.
Купувај исклучиво со некој што работел и се разбира од овиие машини .

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Re: Случајни муабети
« Reply #3982 on 06.03.2012, Tuesday, 21:52:34 »
Сеуште неможам да се изначудам како може во ВТ електроника да биде и кинески и mastech capacitance мерач да бидат по 100 евра...кинески 100 евра???...а истиот го има на ебеј за 30 долари...

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #3983 on 06.03.2012, Tuesday, 21:55:02 »
кога ке видиш дека на ибеј продаваат 100 плави лед диоди и 200 отпорници за ~400 денари, а кај нас една лед е 15 денари (во скопје) ке ја сватиш математиката...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3984 on 06.03.2012, Tuesday, 23:05:03 »
Да знаете што значи да имаш дома стари плочи/шасии, а ти треба некој дел (најчесто отпорник или кондензатор оп само вадиш) а порано за еден отпорник сум идел неколку km до првата продавница еееее  ;D Благодарност до ЛордЗи :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Re: Случајни муабети
« Reply #3985 on 06.03.2012, Tuesday, 23:10:28 »
Иначе прашав прееска во ВТ електроника за цена на калај,валда тој е тој Soldex Giga што го збореше,сега е 1500 денари 500грама.Дефинитивно цените им се од ракав...како на царина да работат :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3986 on 07.03.2012, Wednesday, 00:11:05 »
Мајката му е само Алфа

Апел до Алфа, да не ги покачуваат цените на одренен артикал бидејки има зголемено побарување за него.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Re: Случајни муабети
« Reply #3987 on 07.03.2012, Wednesday, 00:17:01 »
Тоа е класична македонска работа...за жал...ако нешто добро оди одма цена се крева...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3988 on 07.03.2012, Wednesday, 00:39:44 »
Иначе прашав прееска во ВТ електроника за цена на калај,валда тој е тој Soldex Giga што го збореше,сега е 1500 денари 500грама.Дефинитивно цените им се од ракав...како на царина да работат :D

Мене 1400 ми кажа, како и да е, тука некаде е, а мислам и дека нема веќе од Soldex-от, сега има некој друг, исто турски, и него го имам користено и добар е, само не ми текнува дали беше подобар од Soldex-ов или не, одамна го имам користено, затоа :S.

Сеуште неможам да се изначудам како може во ВТ електроника да биде и кинески и mastech capacitance мерач да бидат по 100 евра...кинески 100 евра???...а истиот го има на ебеј за 30 долари...

Објаснив од кои причини е тоа така, знаат дека луѓево тука немаат избор, затоа :S. Сега некако малку се размрдаа работиве со online купувањево, инаку, пред тоа цените беа жива превара, ама тоа е, кога немаш избор, ќе го купиш и тоа :S.

Тоа е класична македонска работа...за жал...ако нешто добро оди одма цена се крева...

И ова држи вода, така да, само кај нас се крваат цени ако нешто добро се продава, во повеќето држави најчесто се спуштаат или евентуално се оставаат исти.

Иако, да бидеме реални, кај нас баш и нема некој пазар за вакви „специјализирани“ инструменти, како што се мерачи на капацитивност, ова она. За мултимтери само пазар има (затоа се и толку евтини, на пазар се по 200 денари), за вакви специјални инструменти, нема, џабе, нема пазар кај нас за ова... и се разбира, за да му се исплати што му стои во дуќан толку време, го продава по многу висока цена, па кој загризе, загризе, кој не, не... знаат дека „кад тад“ некој ќе се прелаже и ќе го купи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3989 on 08.03.2012, Thursday, 16:46:20 »
Има некој информации за натпреварот по роботика што е у скопје ( македонија ) глеам по автобуси нешто лепено има  ;D
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!