Author Topic: Случајни муабети  (Read 828322 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #3930 on 25.02.2012, Saturday, 17:41:09 »
cobe за одкажување секој знае, а со одкажување ништо не се постига, кој успешен човек успеал со тоа што се одкажал од тоа што го сакал??? за учење се се учи, и јас сам се учев за електроника иако брат ми беше на електро (средно) ама врска немаше. сум изгорел некој транзистор, интегралец и после тоа се имам научено полека да работам без брзање и секој уред проработел од прва. и што вика ѓаволот ако ти проработи уредот од прва нема да научиш како функционира...така да ако изгориш некој интегралец, транзистор или прст не се секирај, луѓе сме сите грешки правиме.
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #3931 on 26.02.2012, Sunday, 00:05:16 »
Е,па стално велам дека во електрониката треба да се оди постепено,а не прекутрупа ! Важи за сите,а не само за Цобе! ;DПорано имаше непишано правило да почнеш во некој Клуб на млади техничари или радио-аматери.И ти даваат некој час теорија ,запознавање со симболи,шеми ,делови и прва работна задача ти е да направиш детекторски приемник.И откога ке го направиш и ке чуеш звук од него,тогаш си веке * печен* ;D ;D За среќа ,или би се рекло - искуството покажало - па во повекето нам блиски држави сеуште се оди по тој терк.Значи еве како се започнува во една наша соседна држава,каде сеуште техничката култура има свое место во образованието  8)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Re: Случајни муабети
« Reply #3932 on 26.02.2012, Sunday, 09:07:37 »
Епа ајде колеги, колешки ако сум ви згрешил нешто простете :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3933 on 26.02.2012, Sunday, 13:53:12 »
Епа ајде колеги, колешки ако сум ви згрешил нешто простете :D

done :)

До душа немаш ништо згрешено и си пример за примерен член за пофалба! Но во секој случај добро што спомна, па доколку некој мисли дека згрешил нека пише, се ке му биде простено. Простете ми и на мене :) позз
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3934 on 26.02.2012, Sunday, 15:47:23 »
Проштевајте администрацијо ако сум грешел со поставување теми и пишување во несоодветна тема ;D
Поздрав...

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3935 on 26.02.2012, Sunday, 15:50:50 »
како што знам немаш никаква грешка ниту замерка :), доколку би имал простено е:)  во секој случај поздрав за потегот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3936 on 26.02.2012, Sunday, 15:52:48 »
Ако имам на некого згрешено,да ми простат.Имам некои грешки со темиве,па до администрацијата исто така и барам прошка. :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3937 on 26.02.2012, Sunday, 16:10:23 »
done :)

Генерално примерен член, едино во иднина кога ке објавиш тема истата да биде комплетна со сите нишани :D што би се рекло :), добар наслов при поставување на прашања. Сума сумарум нема никаков проблем :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3938 on 26.02.2012, Sunday, 16:57:39 »
Ајде, прочка е, и мене нека ми простат членовите ако сум згрешил на некој нешто ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3939 on 26.02.2012, Sunday, 20:49:16 »
1 000 000 000 e билион или милијарда ??
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3940 on 26.02.2012, Sunday, 20:52:02 »
1 000 000 000 e билион или милијарда ??
дада
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #3941 on 26.02.2012, Sunday, 20:55:33 »
1 000 000 000 e билион или милијарда ??
дада

Па и билион и милијарда ти е исто :-\

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3942 on 26.02.2012, Sunday, 21:25:50 »
По се изгледа погрешно сум одговорил јас мислев дали е исто  :-\
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3943 on 26.02.2012, Sunday, 21:44:02 »
милијарда се вика кај нас, билион го викаат американците :P
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Re: Случајни муабети
« Reply #3944 on 26.02.2012, Sunday, 22:23:32 »
Ајде, прочка е, и мене нека ми простат членовите ако сум згрешил на некој нешто ;).


Ај нека ви е простено од мене :D