Author Topic: Случајни муабети  (Read 828407 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #3885 on 18.02.2012, Saturday, 22:16:34 »
да не правиш MIG/MAG апарат за заварување случајно па да ти требаат толку моќни диоди???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3886 on 18.02.2012, Saturday, 22:42:13 »
Точно така ;D
Прибирам полека потребен материјал, ми фали уште боца, манометри и пиштол, другото го имам.
Денеска ја направив PWM регулацијата за жицата, утре го правам температурниот сензор, апаратот ќе биде 130А при интермитенција од 15%, па мислам дека 5 греца по 50 ампера ќе ми бидат доволни, гледам по форуми луѓе го прават грецот со паралелно поврзување на многу 1Н5404 диоди.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #3887 on 18.02.2012, Saturday, 23:25:53 »
ако трансформаторот ти е со среден извод ке поминеш многу поевтино со грецот дека ке ти требаат само 2 диоди...и од кај најде трафо за тоа???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #3888 on 18.02.2012, Saturday, 23:39:31 (Edited 19.02.2012, Sunday, 00:04:48) »
Дали може да се направи честитка и внатре да има некоја песна да ја пее, која песна сакаме ние? Имам видено да се продават такви, со опција за снимање на песната што ја сакаме и кога ке се отвори таа песна да ја свири.

EDIT: Најдов нешто, има 4 различни интергални кола, којшто се нарекуваат Recordable sound chips, а ги има 4 различни и тоа се разликуваат во времето што сакаме да го снимиме. Има од 10 секунди па до 341 секунда.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #3889 on 19.02.2012, Sunday, 00:17:19 »
Дали може да се направи честитка и внатре да има некоја песна да ја пее, која песна сакаме ние? Имам видено да се продават такви, со опција за снимање на песната што ја сакаме и кога ке се отвори таа песна да ја свири.

EDIT: Најдов нешто, има 4 различни интергални кола, којшто се нарекуваат Recordable sound chips, а ги има 4 различни и тоа се разликуваат во времето што сакаме да го снимиме. Има од 10 секунди па до 341 секунда.

за честитка тешко да се направи, ако сакаш цел пакет да подариш тогаш би можело да се смисли нешто...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3890 on 19.02.2012, Sunday, 09:29:52 »
ако трансформаторот ти е со среден извод ке поминеш многу поевтино со грецот дека ке ти требаат само 2 диоди...и од кај најде трафо за тоа???

Трафото ми е набавено уште пред година дена од отпад Дине во Велес, редовен посетник сум на отпади и циганскиот пазар и купувам се што мислам дека некогаш ќе го употребам, и секако треба да се премота, али трафото ќе го мотам на крај зашто ми е најлесниот дел од апаратот, првично и е замислен трансформаторот со среден извод, ќе барам диоди па ќе видам како ќе го намотам



Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3891 on 19.02.2012, Sunday, 10:27:25 (Edited 19.02.2012, Sunday, 11:20:49) »
овие стручни муабети во соодветниот дел од форумот, тука не!


P.S. Ај некој да направи ваква количка  :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #3892 on 19.02.2012, Sunday, 13:03:56 »
некако малце ми е 51х51 трафо...како што пресметав 600W е...и со колкава струја мислиш да заваруваш???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3893 on 19.02.2012, Sunday, 13:19:40 »
Планирам да заварувам од 40 па се до 130А.
При 40А ќе имам интермитенција од 100%, а при 130А ќе имам интермитенција од 15%, ќе има апаратот и добар вентилатор од хладњак од кола и бројката од 15% ќе се покачи на сигурни 20%, што е подобро него на пример  апарат од варстрој кој има 140А на налепница, а уствари има стварни 100А при 10% интермитенција.

п.с, Нека модераторите ги преместат коментарите ;)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #3894 on 19.02.2012, Sunday, 13:48:07 »
Дали може да се направи честитка и внатре да има некоја песна да ја пее, која песна сакаме ние? Имам видено да се продават такви, со опција за снимање на песната што ја сакаме и кога ке се отвори таа песна да ја свири.

EDIT: Најдов нешто, има 4 различни интергални кола, којшто се нарекуваат Recordable sound chips, а ги има 4 различни и тоа се разликуваат во времето што сакаме да го снимиме. Има од 10 секунди па до 341 секунда.

за честитка тешко да се направи, ако сакаш цел пакет да подариш тогаш би можело да се смисли нешто...

Може да се направи, само тие интгралните кај ке се најдат не знам, инаку на ebay и на alibaba ги има како готови плочки само за вметнување во честитка, и си бираш од 70 секунди па се до 350 секунди, дури најдов една имасе и од 3000 секунди.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3895 on 19.02.2012, Sunday, 17:44:35 »
puknati коментарите највероватно ке се избришат а друг пат гледај и ти и другите 2ца каде пишувате.
привремен клуч на темата.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3896 on 19.02.2012, Sunday, 21:52:20 »
Темата ја отклучувам, но се што е поврзано со електроника пишете во другите делови од форумот.
Ако на некој му треба нешто: http://elektronika-mk.net/index.php?action=collapse;c=19;sa=expand#19 бидејки оваа тема е: Се она што е надвор од областа електроника
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Re: Случајни муабети
« Reply #3897 on 20.02.2012, Monday, 19:08:57 »
Знае ли некој некоја друга веб страна слична на wikipedia?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #3898 on 20.02.2012, Monday, 20:41:18 »
неверувам такво нешто друго да има...пиши си на гугл што ти треба ке ти најде некоја друга страна...најверојатно...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Re: Случајни муабети
« Reply #3899 on 20.02.2012, Monday, 20:45:51 »
Ми треба на Македонски да е иначе поточно ми треба за Тиристори општа примена и слоеви од кој се составени..  (знам нешто за нив ама не е доволно..)