Author Topic: Случајни муабети  (Read 828508 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3870 on 16.02.2012, Thursday, 21:22:15 »
ми треба помош,одговорот дајте го од "ракав".Значи имам PIC микроконтролер,кога ќе го поставам на плочата одма грее стабилизаторот за напон.Микроконтролерот е празен,па заради тоа не влече некоја голема струја,ова го пишувам(за дали влече) да не ме прашате да не е до PIC-от,но не е.Исто така на повеќе микроконтролери испробав и сите грејат(на стабилизаторот сакам да кажам).Кога го нема микроконтролерот,т.е. кога е изваден не грее стабилизаторот.Исто така со жица премостувам и гледам дека околните елементи(диоди,транзистори за релеа,бузер) работат,значи не прават краток спој.Па ако може помош.Што мислите,каде да проверувам бидејќи ми пукна филмот,ќе ја фрлам цела плочка.Исто така,помеѓу маса и +5волти мерам со инструмент,дава некој отпор.Дали овој отпор треба да го има тука(мерено на минус и плус)?

ај мери колкава струја излегува после стабилизатор, откачи го излезот од стабилизаторот и приклучи го преку амперметар, види колкава струја влечи склопот

колкав влезен напон имаш ?
кај мене 7805 веќе на 15 волти на влез грее :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Re: Случајни муабети
« Reply #3871 on 16.02.2012, Thursday, 21:35:35 »
Офф... боже господе :D  Значи доколку во кутијата на звучникот се направи лавиринт од даски за да се распореди и за да не бега басот по кутијата дали би имал поголем ефект и дали би се задржувал подолго време басот..? се надевам разбравте ако не нема везе :D

Како тоа „да не бега басот по кутијата“, мислиш да ја вкрутиш?

Да излегува басот само од еден отвор мислев само кај што е цефката за бас само од таму да излегува, а не од некој дупчиња по кутијата.. Без разлика што има сунгер..

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #3872 on 16.02.2012, Thursday, 22:15:59 »
Ако си ја направил кутијата со дупчиња, тогаш тоа што „ќе ти бега басот“ (што и да мислиш со тоа) ти е најмал проблем... ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #3873 on 16.02.2012, Thursday, 22:29:01 »
Офф... боже господе :D  Значи доколку во кутијата на звучникот се направи лавиринт од даски за да се распореди и за да не бега басот по кутијата дали би имал поголем ефект и дали би се задржувал подолго време басот..? се надевам разбравте ако не нема везе :D

Како тоа „да не бега басот по кутијата“, мислиш да ја вкрутиш?

Да излегува басот само од еден отвор мислев само кај што е цефката за бас само од таму да излегува, а не од некој дупчиња по кутијата.. Без разлика што има сунгер..

Како објаснуваш,никој да не може да те разбере!! ;D Звучната кутија се прави за да има каде да го сместиш звучникот и тој да може да свири.Треба малку повеке да прочиташ литература ( побарај постари теми и постови!) и одредени мислења и изнесени проекти на Форумов ,за да  добиеш представа за што се работи и што да правиш.Ке закачам ( повторно) една моја статија,која некој ја негираа,други фалеа,ама ти прочитај ја и можеби некои работи и прашања ке ти станат појасни.

Offline nenotxx

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Re: Случајни муабети
« Reply #3874 on 17.02.2012, Friday, 18:37:39 (Edited 17.02.2012, Friday, 18:41:22) »
Code: [Select]
http://xtronic.org/circuit/super-spy-bug-transmitte/Го правам ова предавателче ама има еден проблем.. :( Имам жица од 0,5мм а треба по правило 0,6мм.. што да правам ? дали би имало проблемм ако ставам 0,5мм жица? би работело ли ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3875 on 17.02.2012, Friday, 18:42:35 »
кодирај линкови наредниот пат

не би требало да прави проблем, после ќе го средиш со ширење стеснување на калемот и со подесување на кондензаторот тој би го средил, така да не би имало многу проблем
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nenotxx

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Re: Случајни муабети
« Reply #3876 on 17.02.2012, Friday, 18:48:32 »
Хм.. па нели кондензаторот служи за тоа да ја наместам френкфенцијата.. или морам со намотката да се маткам ? .. Ич не ме бива во тоа местење на френкфенција. иначе на уоутубе гледав еден исто предавател ама не ја бараше френкфенцијата него стави еден апарат и сам ја кажа на која френкфенција е позициониран..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3877 on 17.02.2012, Friday, 18:53:23 »
па сега, зависи, ако е многу крената или намалена фреквенцијата треба малку откако ќе го залемиш на плоча калемот да го рашириш или стесниш па после со кондензаторот да пробаш да наместиш некоја станица

тоа се вика фреквенциометар :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #3878 on 17.02.2012, Friday, 23:55:31 »
nenotxx како нов член на Форумот прочитај постари постови и види што е веке пишувано.На Јутјуб има се и сешто ,ама не ретко токму она што треба не го кажуваат.Значи сега скоро пишувавме за подесувањето на излезниот дел на ФМ предавателите.Оди во *Предаватели* и ке најдеш неколку теми за ова прашање.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Re: Случајни муабети
« Reply #3879 on 18.02.2012, Saturday, 15:43:55 »
Знае ли некој каде има да се купат кај нас многу јаки диоди, над 150-200А, или да поврзувам паралелно грецови :(

Поарно поврзувај повеќе јаки гречови (10 до 20 А) во паралела оти една таква диода од 200 А е изгор скапа, и тешко кај нас дека ќе најдеш таква. Само за пример:  1N3209 диода од 15 ампера е 15 долари на Ebay.  :o

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3880 on 18.02.2012, Saturday, 15:51:14 »
Јас мислам дека лоша идеја е да поврзува така во паралела,бидејќи кај нас грецовите се кинески и една ке киксне и отиде „диодата“...На ebay не се нешто скапи,колку што видов 20долари се 200А диоди.Еве линк:
Code: [Select]
http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=200A+diode&_sacat=0&_odkw=1n3209&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3881 on 18.02.2012, Saturday, 18:39:08 »
каде можам да најдам вакви "пужови"?Еве слика:
Code: [Select]
http://www.pcbheaven.com/projectpages/images/frapemachine_1274713894.jpg

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Re: Случајни муабети
« Reply #3882 on 18.02.2012, Saturday, 19:15:12 (Edited 18.02.2012, Saturday, 19:17:19) »
Јас мислам дека лоша идеја е да поврзува така во паралела,бидејќи кај нас грецовите се кинески и една ке киксне и отиде „диодата“...На ebay не се нешто скапи,колку што видов 20долари се 200А диоди.Еве линк:
Code: [Select]
http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=200A+diode&_sacat=0&_odkw=1n3209&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

Ама malecko, иако пишува за диодата 200 ампера многу е тешко на таква диода да и се одржува нормална температура на 200 ампери. Ако на диодата има пад на напон од 0,6 волти, тогаш на неа ќе се дисипираат 120 вати топлина.  :o

Значи дури и со огромен ладилник може да прегори.

Зборот ми е, многу полесно може да се изладат неколку гречови од кои секој дисипира топлина од 20 вати, отколку една диода со 120 вати.

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Re: Случајни муабети
« Reply #3883 on 18.02.2012, Saturday, 21:29:31 »
Имам едно прашање до вас :D  значи имав еден стар апарат за сликање оние на филм што се и сеа ставив батерии 2x1.5 V и апаратот работеше ама ми требаше моторчето што го вртеше филмот е во текот на отварањето го доправ кондензаторот што доаѓаше одма над батериите и тоа металното кукиште од блицот и ме здрма убаво струја, а батериите беа извадени... тој кондензатор служеше ваљда коа ке сликнеш еднаш да почекаш па пак да се уклучи тоа зеленото сијаличе (а за тоа време да се наполни другиот кондензатор што служи да го упали блицот)... знам дека се работи за заостанат напон.. па моето прашање е следно: Дали можам повторно да го наполнам кондензаторот со тоа што би му ставил пак 2 батерии по 1.5В и да го ставам само кондензаторот во метално пенкало дали би дрмало? пошто вака само коа ке го допрам кондензаторот не ме дрма струја а штом го допрам металното кукиште од блицот одма дрма? некој предлог како да го изведам сето ова?

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3884 on 18.02.2012, Saturday, 21:35:16 »
Скапи ми се некако :(
4 диоди, преку 200 ампера сигурно имаа, видов на Циганскиот пазар, секако половни, типот им бараше 4000 денари, скапи ми беа не ги купив, а и ризик дали се исправни ???
 А еден 50А грец кошта 90 денари,мислев да поврзам 5 паралелно, да ги заштрафам на еден голем ладилник заради тоа да греат сите исто, да не биде да еден грее повише од другите па со тоа започне да превзима се повеќе и повеќе струја и на крај да изгори...