Author Topic: Случајни муабети  (Read 828269 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3780 on 06.02.2012, Monday, 23:23:32 »
македонија во мал фудбал на еп сите 3 натпревари шо ги изгуби ...
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3781 on 06.02.2012, Monday, 23:27:51 »
порано купував такви округли подножја и мислам дека беа околу 40 денари 16 пински :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3782 on 07.02.2012, Tuesday, 02:25:20 »
а кај нас има од овие горниве :)))) зашто по тоа што гледам низ светов никој не ги користи овие долниве хахах

Ги има, само се многу поскапи :S. На пример, ако оние повтинине се околу 4 или 5 денари, овие се околу 30-тина денари, или така нешто ;). И тоа за 8 пинско IC, ако е за некое поголемо, може да стигне цена и 4, 5 пати повисока од тоа ::).

Не се баш 5-6 пати поскапи.Може 20% се поскапи од овие обичниве.

Зависи од каде ги купуваш, на некои места може да се начекаат и прилично евтино, особено ако земал голема количина оној кој ги продава и не знае што да им прави ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Re: Случајни муабети
« Reply #3783 on 07.02.2012, Tuesday, 12:24:00 »
ги гледав на ebay 850 парчиња со позлатени пинови некој 2000 денари

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3784 on 07.02.2012, Tuesday, 14:26:40 »
ги гледав на ebay 850 парчиња со позлатени пинови некој 2000 денари

Дека е на големо, затоа толку поевтино се фаќа, инаку, на мало, ќе се фати поевтино отколку кај нас, ама не до толку ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Re: Случајни муабети
« Reply #3785 on 07.02.2012, Tuesday, 17:29:08 »
момци да не знаете како одат цените кај нас за third hand - трета рака :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3786 on 07.02.2012, Tuesday, 17:39:34 »
200-300 денари зависно од продавницата

ама ако не работеш нешто SMD па да ти требаат двете раце, многу ретко би ти затребала
јас така купив, и 1 не ја имам искористено, ми служи за држење на котурчето со калај :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3787 on 07.02.2012, Tuesday, 23:31:03 »
дечки ако нарачам делови од ebay, колку ке ме кошта поштарина ако цената е над 50 долари ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3788 on 07.02.2012, Tuesday, 23:42:50 »
дечки ако нарачам делови од ebay, колку ке ме кошта поштарина ако цената е над 50 долари ?

Не знам, но дур да ти се јават, ќе ти седи кај нив во хангар едно 2, 3 дена. Значи, за лежарина ќе платиш плус уште околу 1500 денари минимум (тоа е за лежење од еден ден), плус цената на самото царинење, и тоа не би требало да биде помалку од 1000 денари, сметај, околу 40-тина евра минимум.

Мене ми се имаа така јавено и ми реко да им дадам „не знам колку“ за лежарина (беше некоја смешна сума на пари, не ја ни запомнив од што беше апсурдно, нешто како 7000 денари или така нешто беше), плус царина (околу 2000 денари). Им реков да си го задржат тоа што сум го нарачал, не планирам да го земам од царина.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3789 on 08.02.2012, Wednesday, 00:18:01 »
аман бе мнгу скапо, излегува поштарината поскапа од деловите, бидејки сакам диоди и дисплеи да нарачам па не би требало толкава цена да ми лупнат :S

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3790 on 08.02.2012, Wednesday, 00:20:49 »
аман бе мнгу скапо, излегува поштарината поскапа од деловите, бидејки сакам диоди и дисплеи да нарачам па не би требало толкава цена да ми лупнат :S
Види нарачај по пола,пример прво диодите,па после 1 недела дисплеите,да не те фатат над  30-40$...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3791 on 08.02.2012, Wednesday, 12:00:16 »
или ќе го убедиш кинезот убаво да нагласи дека тоа се за некомерцијална употреба и да наведе мала сума :)

и внимавај на тежината :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3792 on 08.02.2012, Wednesday, 14:22:16 »
Бројот на царината за поштенски пратки е 02-2401-878, на кој го интересираат царинските такси.
Нашата царина наплаќа од ракав.
Денеска ми стигна пратка 750грама 30x30,  цена18 фунти, ми наплатија царина 110 денари.
На царината кажуваат дека не се плакја ништо до 45€, и дека не е важна тежината.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3793 on 08.02.2012, Wednesday, 14:31:29 »
На царината кажуваат дека не се плакја ништо до 45€, и дека не е важна тежината.

Е мене ми имаат кажано дека важна е и тежината и дека до 1Kg и до 45 евра, не се наплаќа ништо... изгледа навистина како што им текне си наплаќаат ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3794 on 08.02.2012, Wednesday, 14:34:57 »
Бројот на царината за поштенски пратки е 02-2401-878, на кој го интересираат царинските такси.
Нашата царина наплаќа од ракав.
Денеска ми стигна пратка 750грама 30x30,  цена18 фунти, ми наплатија царина 110 денари.
На царината кажуваат дека не се плакја ништо до 45€, и дека не е важна тежината.
Овој телефонски број е само за царинските такси или општ за царината ?
Иначе точно е тоа дека наплаќаат од ракав и кога не треба да се плаќа а и не даваат фискална сметка, па може да замислиме колку тие пари идат за државата, абе тоа ти е багра која не стриже. Ама за тоа што неовластено отвараат пакети нека му ја мислат за тоа што трпението ми е при крај и може да се соочат со законот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.