Author Topic: Случајни муабети  (Read 828464 times)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3660 on 26.01.2012, Thursday, 21:59:05 »
Ок, фала  :D
А дали на ewb 512 има звучник??
Барав, ама неможам да го најдам, а прам симулаци, кај шо ми треба на излез да клам звучник  ::)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3661 on 27.01.2012, Friday, 00:58:25 »
Во делот Indicators имаш buzzer
ако не ти треба нешто за на школо да симулираш избегнувај ја програмата, многу е нереална :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Re: Случајни муабети
« Reply #3662 on 27.01.2012, Friday, 10:02:14 »
случајно некој ако може да ми посочи некој добар винклер? :)))) ;D

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3663 on 27.01.2012, Friday, 10:03:57 »
Епа ај предложи ми некој така поубав симулатор, кај шо има и звучници и такви работи. Темата за симулаторите ја имам видено, ама ај 1 предлог за симулатор. Мислам дека мулти сим. 10 е добар, или грешам, ама сакам да има и опција за звучник, а незнам дали има  :)  ::)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

stefanjanevski

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #3664 on 27.01.2012, Friday, 10:13:03 »
случајно некој ако може да ми посочи некој добар винклер? :)))) ;D

Кај мене има еден добар винклер, барем јас сум задоволен од него, неколку пати ми има премотувано електро мотори од разни уреди, па добро се покажале.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3665 on 27.01.2012, Friday, 12:10:43 »
Епа ај предложи ми некој така поубав симулатор, кај шо има и звучници и такви работи. Темата за симулаторите ја имам видено, ама ај 1 предлог за симулатор. Мислам дека мулти сим. 10 е добар, или грешам, ама сакам да има и опција за звучник, а незнам дали има  :)  ::)
за каква намена ти е симулаторот ?
аналогна електроника, дигитална ?
сакаш мали работи да симулираш, сакаш да симулираш склопови со микроконтролери ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3666 on 27.01.2012, Friday, 15:20:49 »
случајно некој ако може да ми посочи некој добар винклер? :)))) ;D

Не ми текнува сега како се викаше задругата, постои уште од бивша Југославија. Мислам дека е нешто како филијала на Раде Кончар, ама не ме земај за збор ;D. Мотаат се што има жица ;D. Со години го прават тоа, така да одлични се дечките, ама не знам дали мотаат по пресметки, мислам дека мотаат само ако е нешто веќе расипано, па пак да ти намота иста таква намотка со жица со истата дебелина ;).

Се наоѓаат во Беверли Хилс трговскиот, поточно во стариот Беверли Хилс (не ми текнува сега како се викаше), во подрумот (долниот дел), каде што се паркираат коли. Ако не можеш да ги најдеш, прашај некаде во трговскиот каде се наоѓаат дечките што премотуваат се живо и диво ;D, сигурно ќе знае некој да ти каже ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3667 on 27.01.2012, Friday, 15:51:09 »
клети шпански судии, неправедни, тенденциозни, расипани!
Има ли спас за македонските натпреварувачи да во иднина кога ке играат да не судат шпански судии оти стварно нема смисла ова што се прави. Сега шпанците судат во корист на словенија бидејки словенија ке им суди на шпанците во друг натпревар (натиго дајмиго си играат)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3668 on 27.01.2012, Friday, 16:41:07 »
Doca ти си од Београд, тамо во близина се игра кошарка Македонија- Словенија. Пушти малку среќа за македонските играчи :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3669 on 27.01.2012, Friday, 16:47:37 »
Doca ти си од Београд, тамо во близина се игра кошарка Македонија- Словенија. Пушти малку среќа за македонските играчи :)
DX-er се игра ракомет :)))

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3670 on 27.01.2012, Friday, 16:48:57 »
ЈЕЕЕЕЕЕЕЕ ФАЛА ТИ ГОСПОДЕ, ФАЛА ЗА СИТЕ ШТО НАВИВВАА ЗА НАС.

М-А-К-Е-Д-О-Н-И-Ј-А
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3671 on 27.01.2012, Friday, 16:56:34 »
Браво за дечките навистина се одлични.

DX-er малку замеша кошарка и ракомет  :D
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3672 on 27.01.2012, Friday, 17:01:19 »
леле што сум треснал хахаха еј ете од возбуда не сум знаел ни што пишам, добро нема печатни грешки и додатни зелени :D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3673 on 27.01.2012, Friday, 17:04:12 »
 Битно ја разбравме поентата  ;D
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3674 on 27.01.2012, Friday, 17:53:12 »
дали знаете каков бутладер користат од Микроелектроника за своите прозиводи?Мислите ли дека е некој PIC18Fxxxx или пак дали се порачува некој чип кој може да се користи како бутоладер од фабрика?Што мислите?