Author Topic: Случајни муабети  (Read 829368 times)

stefanjanevski

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #3450 on 16.01.2012, Monday, 15:30:58 (Edited 16.01.2012, Monday, 18:06:33) »
На поклон давам LM833 SMD варијанта се, многу се ситни, тешко дека некој ке успее да ги залеми, па кој е заинтересиран нека пише ПП, имам 10-тина :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #3451 on 16.01.2012, Monday, 15:53:17 »
Има тема за подарување делови, пиши таму.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #3452 on 16.01.2012, Monday, 16:13:58 »
ај ми треба помош за мерење на RPM.Како се добиваат тие,има ли некоја равенка.Ми треба да мерам со микроконтролер.Дали треба фреквенција да ја мерам на некој сензор(Хал) за да добијам вртежите или пак што.Па кога ќе ја добијам фреквенцијата да ја множам со омега и 3.14??

ако можеш некако да го измериш времето за кој се прави еден круг и ке добиеш нешто вака:

60/секунди=RPM ама дека секунда е многу за мотор да направи еден круг мислам дека доста е 1 мили секунда со што би можел да мериш брзини до 60 000 RPM со што брзината би се пресметувала 60/(мили секунди * 0,001)=RPM.
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3453 on 16.01.2012, Monday, 21:58:28 »
Колеги на кој принцип работат чешмите со сензори, автоматски што се вклучуваат?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3454 on 16.01.2012, Monday, 22:00:26 »
Колеги на кој принцип работат чешмите со сензори, автоматски што се вклучуваат?
стави некоја слика ако можеш да најдеш да видиме како изгледаат
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3455 on 16.01.2012, Monday, 22:02:32 »
едноставно, има еде ИР предавател и приемик, кога ти ќе ја доближиш раката предавателот праќа нон стоп сигнал, но приемникот нема што да прими, кога ти ќе пикнеш раката се одбива сигналот во приемникот таму има едно „џиџе“ што го обработува сигналот и става каснење, на излез добиваш некој друг сигнал кој активира електронски вентил :)
и сега со тоа каснењето се постигнува да ти кога миеш раце одредено време течи и после запира, и ако мрднеш пак пак почнува да течи :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3456 on 16.01.2012, Monday, 22:08:05 »
така работат и оние дувалки за раце кои се веднаш до чешмите во некои од тоалетите.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3457 on 16.01.2012, Monday, 22:09:19 »
ОК фала ви  ;D  :)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3458 on 16.01.2012, Monday, 23:28:08 »
На шемава,што мосфети да ставам за струја до 20А?Мислам неколку IRFZ44...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3459 on 16.01.2012, Monday, 23:31:32 »
без проблем ставај IRFZ44 40A е :)
d.t

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3460 on 16.01.2012, Monday, 23:42:16 »
абе џабе е тој назначен за 40A, тоа е назначено за оригинален фет од одредена фирма тие што ги има кај нас се кинески и ако издржи бар 10A имаш среќа, стави повеќе паралелно и стави му убаво ладење :)
друго можеш да размислиш за заштита, некој птц отпорник со додатен склоп кој ќе им ја ограничува струјата во случај да почне да загрева премногу (над 40-50*C)
малку шемава ми е гола вода, ќе работи ама како ?!, треба да го склопиш да ставаиш некој глуп генератор ако сака некој да ти позајми и да видиш на оптеретување како ќе работи дали ќе се гуши сигналот на излез или ќе е убав
да не се појавува некој шум или нешто слично и да ти ги грее фетовите за џабе со што трошиш само енергија џабе
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3461 on 16.01.2012, Monday, 23:43:34 »
Mислам дека 3 комада IRFZ48N би завршиле работа...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #3462 on 16.01.2012, Monday, 23:45:09 »
што ХХО ке ти е тоа на 20А бе...стави еден IRFZ44 и види како ке се понаша, ако цркне ке знаеш дека се тапа мосфетите и после тоа ке бараш чаре..иначе за оптоварување може да користиш било каков потрошувач...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3463 on 16.01.2012, Monday, 23:52:40 »
што ХХО ке ти е тоа на 20А бе...стави еден IRFZ44 и види како ке се понаша, ако цркне ке знаеш дека се тапа мосфетите и после тоа ке бараш чаре..иначе за оптоварување може да користиш било каков потрошувач...
Не е за мене,да беше за мене ќе си играв со разни мосфети,па дали ќе ги горам или не тоа башка :D.Сакам сигурно да биде,да не бидат кнап мосфетите,плус кај нас се кинески и дали ќе издржат третина од што се декларирани...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3464 on 16.01.2012, Monday, 23:55:16 (Edited 17.01.2012, Tuesday, 00:10:09) »
затоа ќе испиташ, ќе го составиш ќе провериш што се случува ако е ќе го продадеш или што планираш веќе да правиш :)

ај да ве видам ела купете после нешто

Quote
1. This OLED hasn't exactly datasheet for your reference, your downloads' is other 12864 OLED with SSD1303 for your reference only.

2. If you decide to buy OLED display, you must confirm that you can make it work by yourself, we'll haven't any technology support except all the datasheet. Thanks for your understanding and support.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!