Author Topic: Случајни муабети  (Read 827940 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3390 on 11.01.2012, Wednesday, 16:10:30 »
Колку што знам во новата зграда кај атестот е(барем јас пред година дена тамо го видов), а во анексот најново нешто што има и власта што се сликаше со него пред некое време е од Сименс некоја машина за вбризгување под притисок(не сум сигурен дека е баш тоа машината ја немам видено)

Треба да се отиде тоа да се види ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3391 on 11.01.2012, Wednesday, 16:10:42 »
дали знаете како се активира сигнализацијата за ефтина струја што ја има во куќиштето за осигурувачи?Дали е тоа некој тајмер или пак нешто друго е?
Исто така,овие стариве бројачи за струја што се дали има некоја пресметка за да се пресмета колку струја,односно колку пари треба да се плати за потрошената струја која сме ја запишале од бројките.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3392 on 11.01.2012, Wednesday, 16:13:28 »
дали знаете како се активира сигнализацијата за ефтина струја што ја има во куќиштето за осигурувачи?Дали е тоа некој тајмер или пак нешто друго е?

Порано, кога беа старите броила, се праќаше импулс во мрежата за да се смени од ефина на скапа и обратно. Сега не знам како е, но би требало принципот да е сличен, а најверојатно е и ист ;).

Исто така,овие стариве бројачи за струја што се дали има некоја пресметка за да се пресмета колку струја,односно колку пари треба да се плати за потрошената струја која сме ја запишале од бројките.

На секоја сметка имаш напишано колку струја е истрошено во скапа и во евтина тарифа, како цената на KWh за секоја од тарифите. Лесно е да пресметаш врз база на тие податоци ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Re: Случајни муабети
« Reply #3393 on 11.01.2012, Wednesday, 16:23:57 »
Quote
Порано, кога беа старите броила, се праќаше импулс во мрежата за да се смени од ефина на скапа и обратно. Сега не знам како е, но би требало принципот да е сличен, а најверојатно е и ист .

сосема неточно и погрешно немаше никаков импулс од мрежата тоа се правеше со посебни уреди (познати кај народот како уклопници) за префрлање од скапап во ефтина тарифа и обратно но тој уред стоеше кај самиот потрошувач а не се добиваше од мрежата

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3394 on 11.01.2012, Wednesday, 16:26:36 »
А бидејќи имам броило од старите(аналогно) како да ја пресметам потрошената струја?Gigawatt неубаво се изјаснав,не сакам од сметка да пресметам туку сакам од броилото.Знам во основно на час по ОТП ни рекоа да ги запишеме бројките и по една недела пак да ги запишеме,па да пресметаме(со дадена равенка и пример за истата) колку сме потрошиле за една недела.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Re: Случајни муабети
« Reply #3395 on 11.01.2012, Wednesday, 16:31:27 »
нема тука никаква равенка само си одземаш на пример ако сека имаш потрошено 100 КВЧ а пред една недела си имал 75 КВЧ значи си потрошил 25 КВЧ па помножено со 5 ден треба да платиш 125ден.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3396 on 11.01.2012, Wednesday, 17:37:16 »
сосема неточно и погрешно немаше никаков импулс од мрежата тоа се правеше со посебни уреди (познати кај народот како уклопници) за префрлање од скапап во ефтина тарифа и обратно но тој уред стоеше кај самиот потрошувач а не се добиваше од мрежата

Епа кај мене старото броило имаше индикатор за скапа и евтина струја (тарифа 1 и тарифа 2). Како се префрлувало од една на друга тарифа во точно определено време кога во броилата немаше чаосвник? Мене тоа не ми е јасно. Ај, кај новиве има часовник и цело софтверско мени, така да, можеби сега е така изведено, ама кај старите немаше. Од кај знаеше броилото кога да префрли ако немало синхронизација од мрежата?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #3397 on 11.01.2012, Wednesday, 23:36:33 »
сосема неточно и погрешно немаше никаков импулс од мрежата тоа се правеше со посебни уреди (познати кај народот како уклопници) за префрлање од скапап во ефтина тарифа и обратно но тој уред стоеше кај самиот потрошувач а не се добиваше од мрежата

Епа кај мене старото броило имаше индикатор за скапа и евтина струја (тарифа 1 и тарифа 2). Како се префрлувало од една на друга тарифа во точно определено време кога во броилата немаше чаосвник? Мене тоа не ми е јасно. Ај, кај новиве има часовник и цело софтверско мени, така да, можеби сега е така изведено, ама кај старите немаше. Од кај знаеше броилото кога да префрли ако немало синхронизација од мрежата?

Ха,ха кај старите броила постоеше посебен уклопник со саатен механизам  и *јавачи* со кои се местеше времето за 1/2 тарифа.Но,лесно беше да се скине пломбата и јавачите да си ги наместите *по воља* :D Значи,се договара цел улаз од колку до колку да има *евтина* тарифа.Така правевме  8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3398 on 11.01.2012, Wednesday, 23:46:21 »
Ха,ха кај старите броила постоеше посебен уклопник со саатен механизам  и *јавачи* со кои се местеше времето за 1/2 тарифа.Но,лесно беше да се скине пломбата и јавачите да си ги наместите *по воља* :D Значи,се договара цел улаз од колку до колку да има *евтина* тарифа.Така правевме  8)

Епа не сум знаел ;D. Јас мислев дека со импулси се тригерува менувањето, што правеше логика до некаде, се додека не знаев дека имале и саатен механизам во нив ;D. А како се менуваа летното и зимското сметање на времето? Сигурно не автоматски ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #3399 on 12.01.2012, Thursday, 00:22:51 »
Рачно! Имаа екипи на *стручњаци* за тоа  ;D ;D ;D 8) Абе секој сам си штелуваше.Или.еден пензионер е задолжен и контролира,па кажува - сега се уклучи евтината!! Кога се појави *викенд* тарифата тоа беше славље! Од сабота во 21 часот - до понеделник сабајле во 06 часот.Се додаваа само два нови јавачи и толку.Сијаличка се ставаше на преклопникот и покажуваше дали е евтината стуја.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3400 on 12.01.2012, Thursday, 01:40:53 »
ние на куќата имавме посебен (пред да сменат со нови) додатен сат на кој се поставуваше точно време од кога до кога е ефтина и од кога до кога е скапа, и така си местевме кога најмногу се работи на струја да е ефтината а кога нема потреба многу да иде скапа :)
ако стигнам ќе сликам да видите што зборам :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3401 on 12.01.2012, Thursday, 01:43:23 »
Рачно! Имаа екипи на *стручњаци* за тоа  ;D ;D ;D 8) Абе секој сам си штелуваше.Или.еден пензионер е задолжен и контролира,па кажува - сега се уклучи евтината!! Кога се појави *викенд* тарифата тоа беше славље! Од сабота во 21 часот - до понеделник сабајле во 06 часот.Се додаваа само два нови јавачи и толку.Сијаличка се ставаше на преклопникот и покажуваше дали е евтината стуја.

Махери сте биле, нема што ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3402 on 12.01.2012, Thursday, 12:17:55 »
Што ќе кажете?
Code: [Select]
http://www.facebook.com/photo.php?v=10150506166038048

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3403 on 12.01.2012, Thursday, 13:19:02 »
Што ќе кажете?
Code: [Select]
http://www.facebook.com/photo.php?v=10150506166038048
Монтажа. Наредил 3 ЛЕД на 2 жички, и секоја поединечно ја пали и гаси.... ма немој. Ако ова е можно нека објасни некој како работи :D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3404 on 12.01.2012, Thursday, 15:05:09 »
Монтажа. Наредил 3 ЛЕД на 2 жички, и секоја поединечно ја пали и гаси.... ма немој. Ако ова е можно нека објасни некој како работи :D

Не е возможно, монтажа, многу е лесно ова да се направи во After Effects.

Ја играл некој Rage од ID? Сега баш ја симнав (18GB ј*боте ;D, плус update 1GB ;D). И си викам, ај првод а прашам, да не случајно ја играл некој ;). Да каже дали е добра или не ;).

А да, и има некој да ми позајми GeForce 9800 ;D? Хахахахахахаха ;D ;D ;D (шала).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."