Author Topic: Случајни муабети  (Read 828217 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #3255 on 02.01.2012, Monday, 17:46:59 »
големи се шансите да не постојат (а што има кај нас??) можеш да извадиш таков некој од саат...

Споено мислење: 02.01.2012, Monday, 17:47:16
се истрезнавте бе форумџии :)

Јас не ни бев нешто многу пијан ;D.

ја па ич не ни бев пијан... :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3256 on 02.01.2012, Monday, 17:49:19 »
Па бев малку цврцнат, ама не бев пијан ;D. Не ради друго, кај мене дома славевме и јас бев домаќин, па пази ова, па пази она, па пази некој да не истури, па кој истурил, па каде, па скинале кабел за почалото, па ајде нов кабел, па каде е крпата за бришење, па... знаете како е ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3257 on 02.01.2012, Monday, 17:50:15 »
само пијан не признава дека е пијан, јас пр. не бев пијан :P

Dx-er тоа попознати се како COG дисплеј
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3258 on 02.01.2012, Monday, 17:50:36 »
Па бев малку цврцнат, ама не бев пијан ;D. Не ради друго, кај мене дома славевме и јас бев домаќин, па пази ова, па пази она, па пази некој да не истури, па кој истурил, па каде, па скинале кабел за почалото, па ајде нов кабел, па каде е крпата за бришење, па... знаете како е ::).
значи работно си ја поминал новата година  :)

Dx-er тоа попознати се како COG дисплеј
а ги има кај нас?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3259 on 02.01.2012, Monday, 17:54:56 »
значи работно си ја поминал новата година  :)

Па така ќе му дојде ;D. Мада потоа накај 3 сабајле излеговме да се прошетаме сите, кој на една страна потоа, кој на друга, се растуривме, ама ме изненади тоа што немаше никој на плоштад или било каде во град :(. Некако тапа беше, немаше никој во Скопје, мртов беше градот :(. Не знам дали низ цела МК било вака, ама Скопје беше тапа, не знам што се случуваше, ама други нови години било далеку пополно во град, дури и во 3, 4 сабајле, ако не повеќе пијани што се дерат имало ;D. Сега ни тоа го немаше :(.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3260 on 02.01.2012, Monday, 18:19:57 »
Некако тапа беше, немаше никој во Скопје, мртов беше градот :(. Не знам дали низ цела МК било вака, ама Скопје беше тапа, не знам што се случуваше, ама други нови години било далеку пополно во град, дури и во 3, 4 сабајле, ако не повеќе пијани што се дерат имало ;D. Сега ни тоа го немаше :(.
Изгледа новата година го изгуби она значење како најлуда и најрадосна ноќ со мноогу славење, мислам дека не е како порано.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3261 on 02.01.2012, Monday, 18:33:24 »
Изгледа новата година го изгуби она значење како најлуда и најрадосна ноќ со мноогу славење, мислам дека не е како порано.

Па да, се гледа и по тоа што никој ни се јавуваше ни пораки праќаше, ни ништо :S. Не се изненадив само јас и многу други се изненадија, никој не прими порака, ни ништо, јас се јавив на неколку луѓе да им честитам, ама не е тоа тоа :S. На никој не му текна :S.

Мислам дека некоја депресија го има фатено народов, се повеќе и повеќе почнуваме да го губиме осетот за авантура и за убав помин, славење. До некаде и беспарицата игра улога, ама мислам дека е пред се до луѓето, може многу убаво да си поминеш и без многу пари...

Не знам, некако делумно депресивно беше оваа нова година, си честитавме ова она, се супер, ама некако ја немаше онаа искра, што знам :S. Беше тапа :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3262 on 02.01.2012, Monday, 18:40:02 »
не беше само во скопје тапа :)
ако поминеше некој по широк сокак битола ќе се чуди кај се наоѓа, повеќе народ има кога врни дожд одошто за нова година што имаше :)
дури негде пишуваше и Слободен влез (ако се знае дека лани бараа и наплаќаа влезници (од место до место од 500 денари нагоре)) а внатре едвај 20-30 души :)

значи колку годинава тапа што било никогаш до сега
јас памтам пред 2 години негде, од камен мост (битола) па се до магнолија имаше толку народ што со тепање само можеше да поминеш :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #3263 on 02.01.2012, Monday, 18:40:05 »
и оваа година и минатата беше така (барем за мене) некако не се осеќаше дека е нова година...порано средно кога бев едвај чекавме нова година да дојде, сега па ич не ми е интересно...онака како нај обичен ден ми е...дури на 31 декември и на 1 јануари склопив едно напојување...онака како секој ден се чуствував...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3264 on 02.01.2012, Monday, 18:48:28 »
За мене новата година не значи апсолутно ништо од поодамна освен промена на бројките во калентарот, ама оваа година ми беше баш се исто. Абе како обичен ден, без никакво посебно чуство. Зошто да бидам највесел и најсрекен за нова година ако нема реален повод. Ако има повод да бидам среќен, тој ден ке ми биде и далеку подобар од нова година :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3265 on 02.01.2012, Monday, 18:51:24 »
така е и јас те поддржувам за тоа, ок сепак пробавме на ваков или таков начин да се развеселиме
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3266 on 02.01.2012, Monday, 19:02:03 (Edited 02.01.2012, Monday, 19:10:43) »
не беше само во скопје тапа :)
ако поминеше некој по широк сокак битола ќе се чуди кај се наоѓа, повеќе народ има кога врни дожд одошто за нова година што имаше :)
дури негде пишуваше и Слободен влез (ако се знае дека лани бараа и наплаќаа влезници (од место до место од 500 денари нагоре)) а внатре едвај 20-30 души :)

значи колку годинава тапа што било никогаш до сега
јас памтам пред 2 години негде, од камен мост (битола) па се до магнолија имаше толку народ што со тепање само можеше да поминеш :)

Значи не било до мене, сите така се осеќале :S. Јас мислев нешто да не не е во ред со мене, „као што ми е, до мене е или сите се тапа за нова година, па и насекаде е тапа“, ама изгледа не било така, изгледа навистина било тапа :S.

Претходни нови години, не знам, некако весело беше бе луѓе, оваа нова година, тапа невидена :S. Па и претходната слично беше, само што помалку го осетив тоа бидејќи славевме многу луѓе заедно во бивѓи кафиќ, па имаше многу за пиење и алкохолот замачка се тоа. Па и општо и пред нова година. Порано имало журки до сабајле и ден два пред нова година, оваа година ништо, едвај чув некој да слави и да има музика пред нова година :S. За никаде е некако :S. Не знам :S.

Па и пред нова година, зимава, се шеташ ноќе низ град, човече... НИКОЈ НЕМА НАДВОР :o, сум се згранал, 2 сабајле е и никој нема во град во сабота навечер :o. Гробница е градов, па ни таксисти нема :o... не знам, сум се изненадил, баш си размисливав „ова е Скопје ???, нема шанси, градот во кој секој се журкаше ???, не ми личи на тоа... градот на забавите до сабајле, а ги имало секоја нова година, па и преку викенди пред и по нова година... луѓе што не се знаат се гушкаа пијани за нова година, сите убаво си поминуваа, надвор преполно луѓе, таксиња шетаат ваму таму, од локација на локација... не знам, не ми личи на Скопје ова мене... нова година, 3 сабајле, И НЕМА НИКОЈ НАДВОР :o :o :o, не ми личи ова на Скопје“.

и оваа година и минатата беше така (барем за мене) некако не се осеќаше дека е нова година...порано средно кога бев едвај чекавме нова година да дојде, сега па ич не ми е интересно...онака како нај обичен ден ми е...дури на 31 декември и на 1 јануари склопив едно напојување...онака како секој ден се чуствував...

Па и мене ми е така, затоа зборувам. Ама луѓе, не е во ред вака да се чувствуваме. Ај сеа ќе рече некој „абе сега секој викенд ни е нова година, затоа ти е тапа“, ама знам и многу луѓе кои не излегуваат секој викенд ниту пак пијат секој викенд и они осетија дека „не е тоа тоа“. Не знам, некако ми е за никаде :S. И да, во право си, и лани беше слична ситуацијата, ама мислам дека оваа нова година беше врв на депресијата, што знам :S. Некако беше како некој на сите да им направил лоботомија :S. Сите по домите си отидоа и тоа беше тоа... Е сега, пак некој ќе рече „абе стар си, си имал еден куп нови години до сега, затоа ти е така“... абе не бев само јас, знам и помлади, 19, 20, 21 годишни кои викаат дека било тапа, баш муабет си правев, не ми се причинуваат работи... тапа беше... ко во ghost town се осеќав дека сум. Ни музика трешти, ни маумурни фаци по сабајле низ град... молк... :S.

Само коментирам, не знам, не сум се осеќал вака никогаш, ај до лани, некако „се јадеше“ апатијава која го има фатено народов, општо, не само за нова година. Ама оваа година, врв е, и пред нова година се гледаше дека немаше да биде „тоа тоа“.

Споено мислење: 02.01.2012, Monday, 19:10:42
Мене ова ми изледа како затишје пред бура, можеби на ова мислеле со тоа календарите, крајот на светот, ова она ;D. Кој знае што ќе се случи во иднина, ама изгледа бурно и бучно ќе биде ;) ;D. Не сме направени вака да функционираме.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3267 on 02.01.2012, Monday, 20:49:17 »
Прво среќна нова година колеги  :)  ;D ;)
Второ, да ви се „придружам кон честитиките“ - и јас си поминав „тапа“ за Нова Година - мислев дека само јас ама еве гледам повеќето така си поминале. Јас се осеќам како да не е Нова Година, како што кажавте претходно, само 2-3 пораки ми стигнаа, (и тоа една од т-мобиле ;D ;D ;D) за среќна нова година. Некако немаше никаква еуфорија, незнам зашто.. Отидовме на прослава се најадовме се напивме, дојде 12 си честитавме и ај пријатно  :(. Дури заборавив дека е Нова Година наредното утро, за да им честитам на луѓето.
Друга работа - за Скопје - ај што на плоштад било тапа, си мислев заради прославата во Драчево, таму отишле сите, пошто нели имаше гага свињи и волови, ама не ќе да е така пошто еве и во Битола било тапа..
Се на се, полошо не можеше да биде - подобро сме си поминувале на обично излегување.. :(

Додуше, кога ќе подразмислам малку повеќе, ова треба и вака да биде, само ќе ни треба малку време да се прилагодиме кон ова...

Бидејќи во западните земји мислам дека повеќе значење се дава на Божиќ отколку на Нова Година - што е за мене понормално. Божиќ е раѓањето на Христос.
Кога ќе размислиме што е новата Година - обично сменување на календарот и можда не е потребно толку славење за тоа..
Во комунизмот бидејќи Божиќ и црквата беше тргната настрана, затоа се форсираше Нова Година - како замена за Божиќ, и до пред некоја година нели 2 дена беше државен празник за Нова Година, па го скратија на еден ден, а за Божиќ додадоа еден ден...
Исто ако смеам да направам таква аналогија - за Први Мај државен празник, додека  насекаде се протестира за работнички права кај нас 2 дена скари се вртат, што мислам треба да се прави за Велигден ... но да не забегувам многу ... оваа нова Година дефинитивно беше „тапа“
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3268 on 02.01.2012, Monday, 21:20:57 »
Ма не е само до новата година, некако цело време е тапа оваа зима, тоа ми беше и поентата :S. А за божиќ, да се сложувам, ама тоа е повеќе фамилијарен празник, не е баш „слави до бесвест“ празник, како нова година ;).

ПС: Изгледа е*ав еден процесор од монитор со статички електрицитет ;D. Ајдеееее, дај ново дете ;D. Среќа не е од некој муштерија ;D.

ППС: Знае некој како се врзуваат оние алките за статички електрицитет? Колку што знам се врзува за маса, ама не е тоа некако опасно ???. Веднаш до пиновите за масата се пиновите за напојување :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3269 on 02.01.2012, Monday, 21:42:30 »
ПС: Изгледа е*ав еден процесор од монитор со статички електрицитет ;D. Ајдеееее, дај ново дете ;D. Среќа не е од некој муштерија ;D.

ППС: Знае некој како се врзуваат оние алките за статички електрицитет? Колку што знам се врзува за маса, ама не е тоа некако опасно ???. Веднаш до пиновите за масата се пиновите за напојување :S.
Пливај климе,пливај ;D.Ништо страшно,јас изгорев 10 интегралци одеднаш заради тоа хах ;D :D.Иначе тие алките мислам се врзуваа и сериски преку еден отпорник од 1MΩ,ама нека потврди некој...И да не знае некој која цена се кај нас такви,ако ги има? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker