Author Topic: Случајни муабети  (Read 828363 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3045 on 12.12.2011, Monday, 01:25:44 »
еве да видиш како изгледа :)
ептем е фенси хахахаха
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3046 on 12.12.2011, Monday, 01:27:15 »
Eве други слики,само овие по профи се ;D
Code: [Select]
https://www.google.com/search?hl=en&cp=10&gs_id=10&xhr=t&q=trackball+mouse&tok=PfK3QsFXDANf7J0C6Ewadw&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&biw=1066&bih=754&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=PUrlTumrBoOAOo7wgbUE
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3047 on 12.12.2011, Monday, 01:28:21 »
ама мали овие се како обични мауси, апк треба да ги двжиш, гига бара фиксно да е :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3048 on 12.12.2011, Monday, 01:37:50 »
ама мали овие се како обични мауси, апк треба да ги двжиш, гига бара фиксно да е :)

Не не, баш напротив, ми треба да биде подвижен, да можам ако сакам да го тргнам кога ми треба простор со тастстурата заедно, а да не морам да носам и mouse pad на истата локација на која плнирам да ги преместам маусот и тастатурата ;).

Овие биле супер бе ;D, ќе гледам ако можам да најдам вакви мауси некаде во Македонијава, ако не, ќе нарачувам online, што да правам ;D.

Ама прво ќе гледам да исцрпам се што е можно од овие ласерскиве мауси кај нас што ги носат, кој знае, можеби ќе се најде некој кој ќе успее да се фати на овие шугави подлоги ;D (едната е бела, фарбана со поликолор од страната на која работам, другата е дрвен фурнир, ама со тенки бразди од дрвото, можеби затоа не фаќа, и третата е некоја подлога која била „шема“ на времето кога била купена трпезариската маса, ама е некој вид на пластика или нешто слично, не знам како да опишам, битно е дека има многу ситни крукчиња со нијанса различна од нијансата на масата и мислам дека тие прават проблем :S).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #3049 on 12.12.2011, Monday, 16:07:07 »
Па за такви подлоги ти кажувам А4 теч се идеални! И да е шарена и прозирна подлогата ,ке работат ОК! Околу 480 денари се .Подлога ке добиеш гратис. ;D

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3050 on 12.12.2011, Monday, 16:48:59 »
Денеска дискутиравме со еден другар за проблем што му се јавувал, имено, има прастаро радио, преку 30 години,  ако радиото свири и он запали ламба во собата(неонка со електронска пригушница), радиото само го појачува гласот, ако ја изгаснел неонката се намалува гласот, и најчудно е што радиото така свири погласно неголи што може да го попушти гласот на потенциометарот во нормални услови, каква може да е тука поврзанота на радиото со ламбата, претпотавувам дека се некои пречки што ги прави пригушницата, али добро би било некој да објасни подетално ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3051 on 12.12.2011, Monday, 17:15:23 »
Најверојатно се пречки од мрежата, а тоа што се појачува гласот, вака, не би знаел да кажам, треба да се извршат некои мерења за да можам со сигурност да кажам кој „феномен“ се појавува штом се случува тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3052 on 12.12.2011, Monday, 19:56:42 »
мислам дека нема поталентиран од мене :)

ми се скрши перката од кулерот за процесорот среден работа ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #3053 on 12.12.2011, Monday, 20:22:38 »
Денеска дискутиравме со еден другар за проблем што му се јавувал, имено, има прастаро радио, преку 30 години,  ако радиото свири и он запали ламба во собата(неонка со електронска пригушница), радиото само го појачува гласот, ако ја изгаснел неонката се намалува гласот, и најчудно е што радиото така свири погласно неголи што може да го попушти гласот на потенциометарот во нормални услови, каква може да е тука поврзанота на радиото со ламбата, претпотавувам дека се некои пречки што ги прави пригушницата, али добро би било некој да објасни подетално ???

Ако е АМ радиото, можно е да се јавува некоја резонанса па се појачува сигналот, којзнае...

мислам дека нема поталентиран од мене :)

ми се скрши перката од кулерот за процесорот среден работа ;D

Да не брцаше внатре или сам од себе се скрши... ???
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3054 on 12.12.2011, Monday, 20:27:56 »
ми се скрши перката од кулерот за процесорот среден работа ;D
да не сакаше да мериш за колку време ке закочи перката во место кога ке ставиш штрафцигер додека врти? ;D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3055 on 12.12.2011, Monday, 21:17:24 »
ми се скрши перката од кулерот за процесорот среден работа ;D

Ако ја чуваш перката, се лепи со супер лепак и со пепел од цигара ;). Само што ќе треба да залепиш и на перката дијаметрално спротивно на таа што ја лепиш пепел за да не тресе кулерот ;D. Ќе ставиш од прилика иста количина, ако пак тресе, или ќе додаваш или ќе турпијаш, трето нема ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3056 on 12.12.2011, Monday, 21:26:12 »
абе ќе одам јас да си купам утре нов :)
како успеав, епа тресеше и пошто е со штрафови пробвав малку да го стегнам и така :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3057 on 12.12.2011, Monday, 21:43:40 »
Бисеров:
Јас и уште еден другар му викаме на еден друг другар: Што е варистор и тој:
Варистор е транзистор кој се заварвит.
И готово не можевне појке.

Добро зошто професориве му пишат повисоки оценки на  некој кој апла се од ваква работа, а нас ке ни пишат помали.Ова е недоразбирање големо :@:@:@:
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3058 on 12.12.2011, Monday, 23:05:28 »
Јас и уште еден другар му викаме на еден друг другар: Што е варистор и тој:
Варистор е транзистор кој се заварвит.

Хахахахахахахаахахахахаха ;D ;D ;D... да му даам швајц апарат да ми завари еден, а? Хахахахахахаахахахахахаахахаха ;D ;D ;D... само нека пази пошто сум чул дека се топат... хахахаахахахахахаахахахахахаха ;D ;D ;D

Добро зошто професориве му пишат повисоки оценки на  некој кој апла се од ваква работа, а нас ке ни пишат помали.Ова е недоразбирање големо :@:@:@:

Една работа нека те теши ;). Знаеш што викаат професориве на ЕТФ? „Најдобри инженери се шесткашите ;)“. И да знаеш дека е точно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #3059 on 12.12.2011, Monday, 23:13:42 »
ја сум тука да го поддржам ставот на Гига, имам колешка една што дууури една 8мица има (остатокот се 9-10ки) и абе врска нема од животот, а недај боже од машинство нешто да знае...така да и со 2ки да си ако те бива ке те бива, дали со 2ки дали со 5ки...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)