Author Topic: Случајни муабети  (Read 827942 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3015 on 10.12.2011, Saturday, 21:45:41 »
Немам видено во Скојпе такво нешто, едино ако знаеш каде би можело да има па да прашам. Друго, стави шема да видиме за што се работи.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3016 on 10.12.2011, Saturday, 21:58:36 »
ептем е просто не мора да има шема
имаш 3 мотори кој движат 3 огледалца, секој мотор си има PWM контрола за брзината и
ги поставуваш цик цак форма (види видео)
ова во видеото е со 2 мотори, ама сличен е принципот и со 3

Simple laser spirograph
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3017 on 10.12.2011, Saturday, 22:10:26 »
да побараш од стари бар-код читачи.Јас дома имав еден,го расклопив и МИСЛАМ дека го чувам модулот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3018 on 10.12.2011, Saturday, 22:28:00 »
оние ласерските LED од маус што се црвените, ако не се широкоаголни би требало да може со нив.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3019 on 10.12.2011, Saturday, 22:33:33 »
ласерски ЛЕД ?
оптички мауси и ласерски мауси, оптичките мауси користат лед диоди, ласерските мауси користат ласери

и сигурно нема да расипам ласерски маус од 2000 денари за ласер :)
ок мислам дека најдов некој од 5mW да видам прво што како :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3020 on 10.12.2011, Saturday, 22:50:27 »
Башка ласерите од маусите,зборам баш за ласер не тие обичните црвени диоди,ласерите се IR и можеш само под камера да ги гледаш :D.Знам јас имам таков маус 8) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3021 on 11.12.2011, Sunday, 15:47:33 »
Навистина, која цена се ласерските мауси? И навистина се „фаќаат“ на секоја подолога? Имам проблем со две маси, па некогаш користам и track-ball, затоа ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #3022 on 11.12.2011, Sunday, 17:18:52 »
Имаме ласерски мауси од 490 ден.- 560 -680 ден.А4 теч .Предноста им е што имаат можност на секаква подлога ( и на стакло) да работат нормално,имаат копче за двоклик...

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3023 on 11.12.2011, Sunday, 17:23:31 »
Имаме ласерски мауси од 490 ден.- 560 -680 ден.А4 теч .Предноста им е што имаат можност на секаква подлога ( и на стакло) да работат нормално,имаат копче за двоклик...
а добри се во пракса? Ако се добри тогаш евтини се и кога ке идам за Велес ке купам еден маус од кај тебе.
Еве што ми се случи пред некоја година, бев во Еми медија и гледам пише ласерски маус за 399 денари, еј колку евтино си викам. Ја прашувам таа теткичката дали навистина е ласерски и таа ми вика да да ласерски е. Го поврзувам кај мене на компјутер и гледам иде ама полош е од оптички маус а и диодата не се гледа со голо око дека свети.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3024 on 11.12.2011, Sunday, 17:39:29 »
Имаме ласерски мауси од 490 ден.- 560 -680 ден.А4 теч .Предноста им е што имаат можност на секаква подлога ( и на стакло) да работат нормално,имаат копче за двоклик...

Какво е тоа копче за двоклик? И дали работат на подлоги како дрво, бела подлога (обоена маса со бела боја) и други некои чудни подлоги? Јас имам дома еден ласерски маус (моментално него го користам за PC-то што ми е во соба) и добро работи, но знае некогаш да се „заглави“ и сам да си мрда pointer-от (не знам како да го опишам движењето ;D, изгледа како да има слаб земјотрес на екранот кога ќе почне така да се мрда pointer-от ;D). Бидејќи е овој ласерки маус прилично стар (најверојатно неколку години, 2007-ма или 2008-ма е купен најверојатно), прашањето ми е дали ги имаат подобрено ласерските мауси во денешно време или можно е пак да почне да ми прави така? Немам ништо против да платам и поголема сума на пари за маус, само да знам дека нема проблеми да ми прави со вакви „неочекувани движења“ и коси движење (некогаш знае и на тоа да ми прави проблеми, на пример, пробувам на косо да го движам pointer-от, ама на мали растојанија, пример, треба да нацртам кратка коса линија, и линијата што ќе ја нацртам не е коса, туку е цик-цак ;D, вертикално-хоризонтална ;D).

Го поврзувам кај мене на компјутер и гледам иде ама полош е од оптички маус а и диодата не се гледа со голо око дека свети.

Јас колку што знам, ласерските обично не светат, тие се IR ласерски мауси ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #3025 on 11.12.2011, Sunday, 17:45:58 »
Ласерските глувци не се којзнае колку подобри во однос на прецизноста од обичните ( пример Х6 или Х7 серијата),ама имаат предности над обичните- работат на неравни подлоги,шарени,стакло... За тоа се подобри.Двоклик копчето го притискаш еднаш, а тоа отвара икона како два пати да си кликнал.Значи со еден клик си отвораш икони.Има поскапи ласерски глувци наменети за цртање (исти од А4 теч фирмата) кои се скапечки и до 2000 ден,

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3026 on 11.12.2011, Sunday, 17:55:26 »
А добри ли се оние што ги викаат gamer mouse-и? Сум чул дека као демек биле „шема“ кај децава (кој што правел, само такви купувале ;D, кантер, мантер, што и да играат сега ;D), ама кога чув дека заедно со нив стигнувала и подлога, се разочарав :S. Као демек работеле на било која подлога, ама за секој случај ние ќе ви дадеме и подлога :S. Ајдеееееее, кога чув, се разочарав :S. Знам дека никој не може да ми гарантира дека на мојата маса ќе работи супер маусот, ама оваа „сигурносна мерка“ ми кажува дека всушност баш и не работат како што треба и рекламниот слоган „работам на секоја подлога“ и не е баш издржан :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3027 on 11.12.2011, Sunday, 18:30:23 »
Јас земав гејмерски маус и гејмерски мауспад,иначе работи мислам дека на секоја површина,до 3600dpi е...Маусот е OSCAR XL-750BK
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3028 on 11.12.2011, Sunday, 18:49:29 »
Јас земав гејмерски маус и гејмерски мауспад,иначе работи мислам дека на секоја површина,до 3600dpi е...Маусот е OSCAR XL-750BK

Абе и јас имам пробувано од пријатели такви мауси, гејмерски, овакви онакви, и никој од нив не се фатил на оваа (шугава ::) подлога на која ми е PC-то >:(. Се фатиле, ама било „сец сец“, па рипа, па заглавува, па не знам што :S. За така, и овој маус супер ми се фаќа ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #3029 on 11.12.2011, Sunday, 18:59:24 »
А добри ли се оние што ги викаат gamer mouse-и? Сум чул дека као демек биле „шема“ кај децава (кој што правел, само такви купувале ;D, кантер, мантер, што и да играат сега ;D), ама кога чув дека заедно со нив стигнувала и подлога, се разочарав :S. Као демек работеле на било која подлога, ама за секој случај ние ќе ви дадеме и подлога :S. Ајдеееееее, кога чув, се разочарав :S. Знам дека никој не може да ми гарантира дека на мојата маса ќе работи супер маусот, ама оваа „сигурносна мерка“ ми кажува дека всушност баш и не работат како што треба и рекламниот слоган „работам на секоја подлога“ и не е баш издржан :S.

Х7 серијата мауси се прецизни ,имаат цел куп копчиња ,се програмираат и до 10 потези на едно копче ( за наоружување,за не знам криење,за маскирање...) Има некои со вграден кулер за ладење на чаката(да не ти се поти летно време).Е сега подлогите за Кантер се отприлика 50х30 цм гумирани и на нив се постигнува брзина и прецизност во однос на конкурентите и не знам што уште - цена 350-500 ден зависи од материјалот и големината. Ласерските (овие Х7 не се ласерски!!) добро работат на шарена површина,на мазна- стакло- и тоа е предноста.