Author Topic: Случајни муабети  (Read 828541 times)

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
Re: Случајни муабети
« Reply #2625 on 20.09.2011, Tuesday, 18:17:38 »
дали за оваа цена е со АБС сама да се укочи ако престанеш да бушиш? Добро што си земал со клуч, а не со  самостегана глава  имам дома бош (мислам 14г. е стар) татко ми купи само глава самостегна демек за подобро кога бушам во бетон неможам да ја стегнам асално а вака со клучот мука нема

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #2626 on 20.09.2011, Tuesday, 18:38:25 »
Честито Гига и со здравје да ја користиш. Тоа е еден од најпотребните алати.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2627 on 20.09.2011, Tuesday, 19:01:33 »
дај пратете ми линк за IDE за асемблер на Атмел микроконтролери ?И дали е сличен на МПЛАБ програмата?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2628 on 20.09.2011, Tuesday, 21:23:29 (Edited 20.09.2011, Tuesday, 21:28:14) »
дали за оваа цена е со АБС сама да се укочи ако престанеш да бушиш? Добро што си земал со клуч, а не со  самостегана глава  имам дома бош (мислам 14г. е стар) татко ми купи само глава самостегна демек за подобро кога бушам во бетон неможам да ја стегнам асално а вака со клучот мука нема

Мислам дека нема, прееска баш пробав да бушам една иверка со 8-ица, застануваше скоро инстантно, ама тоа е поради триењето со дрвото, мене барем така ми изгледаше, дека бааги стискав за побрзо да избуши (да ја истестирам, да видам колку притисок може да издржи, дали има добар замав и моќноста, ова она ;D). Инаку, има моќност од 710W, повеќе од доволно за тоа што ми треба ;) ;D. Мене и 400-500W ќе ми свршеше работа ;).

А за футерот, намерно барав со таков футер, овие рачниве врска немаат, знам, и јас истиот проблем го имав во едно место кај што работев имаа Maktec (производна линија на Makita, само поевтини модели, за аматерски/хоби употреби) бормашина со футер што се стега на рака :S. Пробај буши во ѕид (а на нас најмногу за тоа ни требаше), ако не добиеш плускавци кога ќе стегнеш со рака, почнуваше да шлајфува бургијата во футерот :S. Затоа намерно барав со клуч, клуч си е клуч ;) ;D. Ама па тешко се наоѓаат сега овие со клуч :S. Скоро сите се со футери со рачно стегање :S. Освен Makita, само Hitachi имаа така поголем избор на бормашини со клуч. Сите други имаат по еден или два модели со клуч, и тоа исклучиво професионални :S, значи, со цена од 8000 денари па нагоре :S. Знам дека можам да сменам футер, ама па зошто да си правам од „готово вересија“, нова сум ја купил и сега футер да и менувам... не иде :S.

А да, и ова заборавив да го напоменам ;D. Најдобрата работа е всушност тоа што ги нема оние „модернине“ футери со клуч што се се со „скратени триаголници“ на дршките за бургијата (триаглничињата што излегуваат кога се стега бургијата ;)), бидејќи на нив не можете да ставите бургии помали од 1.5mm, а на старите футери, иако пишуваше дека се 1.5mm па нагоре (до 13mm најчесто), јас монтирав и 0.7mm и немаше проблем. E оваа има таков „немодерен“ футер, без скратени триагоници, така да, пробав, и со 0.7mm нема проблем ;) ;D.

Честито Гига и со здравје да ја користиш. Тоа е еден од најпотребните алати.

Да знаеш претходно каква имав ;D. Од пазарче Кинеска од 1000 денари ;D. Ама ако, си ја заврши работата и она ;). Си го истера своето, неа ја имам од 6-то одделение, доста и беше, преку 12 години ја користам неа ;D, добро што и толку истера ;D.

Благодарам на сите, поквалитетни сите да си купите ;) ;D.

дај пратете ми линк за IDE за асемблер на Атмел микроконтролери ?И дали е сличен на МПЛАБ програмата?

Ај нека пише некој друг, ама мислам дека нема IDE за ASM под Atmel... ама не сум сигурен, затоа нека пише некој друг, и мене ме интересира ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2629 on 20.09.2011, Tuesday, 23:06:55 »
Ааа GigaWatt, одличен пиштол за бушење (бормашина) си земал, со здравје да си го користиш ;).

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #2630 on 20.09.2011, Tuesday, 23:12:15 »
аааа супер машина за борови си земал :) ај со здравје да си ја користиш :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2631 on 21.09.2011, Wednesday, 00:41:02 »
аааа супер машина за борови си земал :) ај со здравје да си ја користиш :)

хахахахахахахаахахахахах ;D ;D ;D... ама си ме насмеал... хахахахахаахахахахахах ;D ;D ;D
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2632 on 21.09.2011, Wednesday, 09:00:18 »
имам слична, исто макита и да ти кажа ама ич не си грешил, ја имам 2 години и право магаре е, намат гајле мн су задоволен, со здравје да си ја користиш!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2633 on 21.09.2011, Wednesday, 12:45:38 »
имам слична, исто макита и да ти кажа ама ич не си грешил, ја имам 2 години и право магаре е, намат гајле мн су задоволен, со здравје да си ја користиш!

Да да, јас убаво се распрашав и се информирав пред да ја земам, се што знаев од мајстори, столари, винклери, се живо и диво прашав и на крајот сватив дека е доличен избор цена/перформанси ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2634 on 22.09.2011, Thursday, 12:11:08 »
Сакам да ми каже некој што се разбира така повеќе дали е добраа оваа конфигурација за лаптоп.

Asus x52n-sx386
15.6' HD Display,1366x768p
AMD v 120
2gb DDR3 ram
320 gb HDD
ATI Mobility Radeon 4200
Lan/Wi-Fi b/g/n,HDMI,Usb
DVDRW,Webcam

Или овој

HP 630
15.6 led-backlit Hd Anti-glare
Intel Dual Core t3300
2GB DDR3 RAM
320 Gb HDD
Intel Graphics 4500MHD
LAN,Wi-Fi,b/g/n,HDMI Bluethoot
DVDRW,Webcam

Ако може мислења и за двата
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2635 on 22.09.2011, Thursday, 12:53:03 »
Моет мислење е пристарасно, јас во секоја ситуација би го избрал Intel-от пред AMD-то, така да... јас би го земал HP-то, иако сега веќе и HP се за никаде :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #2636 on 22.09.2011, Thursday, 13:46:53 »
Предност за АСУС . Еве зошто: хардверски АТI Радеон 4200 е подобра од Интеловата 4500 графика,АСУС помалку грее и не е така нежен како HP -то .Потоа неговата батерија е многу поевтина од на HP -то , а и подолго трае ( мислам повеке пати  се полни).Иако HP -то има лед беклајт,многу ретко имам кварови од тој тип на АСУС -овите лаптопи.

Offline kursum

  • Нов член
  • *
  • Posts: 17
Re: Случајни муабети
« Reply #2637 on 22.09.2011, Thursday, 18:41:38 »
зависи за што ќе го користиш.
процесорот во асусот е еднојадрен и многу побавен од тој во хп-то.
но графичката е пак многу појака. со интел графичката нема да може игра да играш.
останатите делови би биле отприлика исти.
од тие двата јас би го земал хп бидејќи со еднојадрен цпу нема комотно да се работи ни во виндоус.
најдобро да кажиш колку пари ти се даваат за лаптоп и за што би го користел претежно.
офис, мултимедиа - филмови музика, дали планираш да играш повремено
дали ти е важно траењето на батеријата.


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #2638 on 22.09.2011, Thursday, 19:22:07 »
Јас пак предност  давам на АСУС бидејки е многу поиздржлив од ХП-то,а и многу помалку грее во споредба со ХП.ХП нема добро решение за ладењето и бргу прегрејува.Ова лето бевме затрупани со ХП бидејки прегрејувања и најчесто за нив се купуваа постоља за ладење на УСБ.За да играте на лап топ тој треба да е многу,многу скап .За друго,стандардни програми и интернет нема голема разлика меѓу двата лаптопа

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2639 on 22.09.2011, Thursday, 19:52:49 »
Па сеа на мене не ми треба за игри онака нет некое програмче ова она,за играње си имам декстоп :)
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат