Author Topic: Случајни муабети  (Read 828201 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2310 on 12.07.2011, Tuesday, 19:44:27 »
денеска бев во Логинг,ги прашав за Соломон рачки.СЛ-10 немаат,имаат СЛ-20 и СЛ-30

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2311 on 12.07.2011, Tuesday, 19:49:13 »
денеска бев во Логинг,ги прашав за Соломон рачки.СЛ-10 немаат,имаат СЛ-20 и СЛ-30
Аееее зае*ани,па мене ми пишаа дека имаат од сите,и се по 595ден :(.А да не праша случајно кога ќе им донесат,и која цена е дин5 конектор?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2312 on 12.07.2011, Tuesday, 20:33:14 »
денеска бев во Логинг,ги прашав за Соломон рачки.СЛ-10 немаат,имаат СЛ-20 и СЛ-30
Аееее зае*ани,па мене ми пишаа дека имаат од сите,и се по 595ден :(.А да не праша случајно кога ќе им донесат,и која цена е дин5 конектор?
кога ќе им донесат не ми кажаа.Ги здогледав рачките и ги прашав,рекоа немале СЛ-10,само тие двата погоре што ги пишав.Иначе 595 денари се,40-45 ватни се.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2313 on 12.07.2011, Tuesday, 23:47:46 »
Да не знае некој каде може да се купат квалитетни аудио кабли? Потребни ми се само аудио каблите, не и „кабли со конектори“ комбо (значи потребен ми е само кабелот). Значи каблите треба да се коаксијални и специјално наменети за транспорт на звук (RF кабли не ми одговараат, или кабли за композитен видео сигнал, и тоа не ми одговара). Сигналот кој ќе се пренесува низ нив ќе биде линеарен (Vpp=2 до 3V max). Значи, во принцип, ми треба кабел за пренесување на сигнал „од CD плеер до засилувач“ (просто кажано ;D), но потребен ми е само кабел, не и да има конектори на него :S. Побарав во Loging, тие што ги видов беа делку од добри :S, некако ширмот им беше ... тенок :S. Исто и во BT побарав, таму па имаа само стерео (два средни проводници), немаа моно :S. Дај кажете кај да барам, освен Аудио Центар (знам дека им се одлични каблите, ама и се многу скапи :S) друга продавница не ми текнува :S. Можеби Artist Systems или Ciki Music ???. Мислите дека е добра идеја да барам таму?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2314 on 12.07.2011, Tuesday, 23:50:55 »
Да ги прашаш од алфа електроник да ти пратат некоја слика или модел,ако имаат кабли
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2315 on 13.07.2011, Wednesday, 00:12:44 »
Да ги прашаш од алфа електроник да ти пратат некоја слика или модел,ако имаат кабли

Дур ми го донесат од Битола :S. Плус, ќе ме фати дупло поскапо заедно со транспорт. Барам нешто во Скопје, ако нема, ќе почекам, ама ако има, да знам каде има ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2316 on 13.07.2011, Wednesday, 15:41:11 »
колеги ми требаат трафоа 200W/2x39v, дали некој може да ми намота ама по можност да се торусни
и сакам да ги прашам поискусните електроничари дали е подобро засилувач со биполарни или мосфет транзистори ? ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2317 on 13.07.2011, Wednesday, 16:21:07 »
со мосфет ти се подобри, достигнуваат прилично поголема снага со помали изобиличувања
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2318 on 13.07.2011, Wednesday, 16:44:01 »
ок фала многу колега ке почнам да го правам засилувачот уште да најдам трафо  :)

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Re: Случајни муабети
« Reply #2319 on 13.07.2011, Wednesday, 20:37:38 »
со мосфет ти се подобри, достигнуваат прилично поголема снага со помали изобиличувања

Devil, јас имам обратно мислење. Мосфетите имаат поголем пад на напон низ нив, така да со ист напон од трафото се добива помала снага во споредба со биполарните транзистори. А и за изобличувања не знам баш, мосфет во суштина ти е прекинувач, т.е. мислам дека не ги бива многу за аудио.  ;D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2320 on 13.07.2011, Wednesday, 20:52:34 »
ги бива и за аудио... само по крут звук даваат...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2321 on 14.07.2011, Thursday, 00:11:39 »
не бе луѓе, луѓево станваат се почудни и почудни
пред некое време местев една инсталација кај едни и му нагласив дека ќе имаат проблем со уземјувањето пошто во куќата до сега само 2-3 сијалици имаа, а сега има луѓе вселено, и им реков дека ќе им прави уземјувањето проблем ама не ме верваа, се ставала бе 1мм жица за уземјување?!, па ме убедуваат мајстор им го правел, кој мајстор е тој што ставил 1мм жица ?!

и денес ме викаат, еле фаќа струја на бојлерот, шо да не фаќа бе .... ццццц како ме изнервираа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2322 on 14.07.2011, Thursday, 00:15:45 »
не бе луѓе, луѓево станваат се почудни и почудни
пред некое време местев една инсталација кај едни и му нагласив дека ќе имаат проблем со уземјувањето пошто во куќата до сега само 2-3 сијалици имаа, а сега има луѓе вселено, и им реков дека ќе им прави уземјувањето проблем ама не ме верваа, се ставала бе 1мм жица за уземјување?!, па ме убедуваат мајстор им го правел, кој мајстор е тој што ставил 1мм жица ?!

и денес ме викаат, еле фаќа струја на бојлерот, шо да не фаќа бе .... ццццц како ме изнервираа
пријави кај некој надлежен да се освестат :o ;D и нека лапнат казна некоја.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2323 on 14.07.2011, Thursday, 00:21:00 »
абе кој надлежни кој црни камења одам утре да им го ископам дворот да им ставам салам заземјување, ќе ископаме 1м длабоко со лама (или како се вика) ќе поставиме негде 3-5м низ цел двор и со добра жица или пак со лама(или како се вика) до главните осигурувачи од каде што земаат заземјување за цела куќа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2324 on 14.07.2011, Thursday, 00:28:48 »
Дали може некој да напише туторијал за тоа како работат предавателите и примениците.Да објасни убаво од почеток до крај.Читам предавател 80m.Незнам што значи па ако може некој да напише,да ми објасни на мене и некој друг заинтересиран.Какви типови на примо/предавател има и да ги наброј со податоци.