Author Topic: Случајни муабети  (Read 828541 times)

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Re: Случајни муабети
« Reply #2145 on 09.06.2011, Thursday, 22:55:38 »
Ако пипнал кабел од свеќица или бобината додека работела колата може да го здрма, или во краен случај ако чепкал кај што стои платината (при вклучен контакт) и ги отворил контактите од платината, тогаш може да го дрме накратко, иначе нема шанси на 12 волти да осетиш нешто, макар и во вода да стоиш, освен ако не си некој медицински феномен па да имаш кожа без отпор.

Ова точно не само за коли, туку и кога ќе приклучувате/исклучувате било каков индуктивен потрошувач. На пример кога споив  електромотор од бришачи  на акумулатор од 12 волти ги држев жиците со раце на клемите и ме дрмна малку струја. Ова е така оти електромоторите се однесуваат како трансформатор и преку индукција/самоиндукција се јавуваат напонски шпицеви кога се вклучува и исклучува моторот.

Истиов феномен се јавува и кај релиња, затоа се става диода за да ги “упива“ шпицевите.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2146 on 09.06.2011, Thursday, 23:45:31 »
иначе сега можеш да користиш: петелот не си го навив...тоа го имав кажано у школо и цел клас се утепа од смеење :D

хахахааххаахахах ;D ;D ;D... добар си... хахахахахахахахаа ;D ;D ;D
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #2147 on 10.06.2011, Friday, 00:45:32 »
Superhiks - Na Luta Rana (official video)

слушајте песнава од суперхикс...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2148 on 10.06.2011, Friday, 00:53:07 »
Да де, за оваа препработка зборував, оригиналот е од Sepultura, Ratamahatta се вика ;). Ама одлична преработка е ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #2149 on 10.06.2011, Friday, 01:43:02 »
Да де, за оваа препработка зборував, оригиналот е од Sepultura, Ratamahatta се вика ;). Ама одлична преработка е ;).

ептен е за шуткање песнава...на 17ти на мфс ке свират и таму ако ја свират...нема да има живи што ке раскажуваат како поминале таму...ке има шуткање додека не умреш!!!!
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2150 on 10.06.2011, Friday, 15:49:00 »
ептен е за шуткање песнава...на 17ти на мфс ке свират и таму ако ја свират...нема да има живи што ке раскажуваат како поминале таму...ке има шуткање додека не умреш!!!!

Да ја чуеш оригиналот од Sepultura, да видиш што е шуткање ;D ;D ;D. И преработкава ми се допаѓа, ама оригналот повеќе ;). Исто слушај ја Roots од Sepultura, најлегендарна песна од нив е ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #2151 on 10.06.2011, Friday, 17:31:02 (Edited 10.06.2011, Friday, 17:36:02) »

Да ја чуеш оригиналот од Sepultura, да видиш што е шуткање ;D ;D ;D. И преработкава ми се допаѓа, ама оригналот повеќе ;). Исто слушај ја Roots од Sepultura, најлегендарна песна од нив е ;).

уау...каква песна еј...ЗАКОН!!!!

а и еве што пишале суперхикс за нивната песна

Quote
"Za pesnata "Na Luta Rana" se apsolutno "ukradeni" finti od Sepultura, Soulfly i sl.

No! ..se raboti za avtorsko delo na Superhiks koe nema nikakva vrska so harmonija, aranzman,melodika i sl. nitu so "Roots"..nitu so "Rata"..nitu so sto bilo od nivnite repertoari.

Vo sekoj slucaj- Respekt za Brazil i nivnite legendi!;)

Slusajte i uzivajte vo "Luta Rana"!!

Sekogas Vasi,

Superhiks Banda Instrumentale "

Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2152 on 10.06.2011, Friday, 18:53:59 (Edited 11.06.2011, Saturday, 20:29:19) »
уау...каква песна еј...ЗАКОН!!!!

а и еве што пишале суперхикс за нивната песна

Quote
"Za pesnata "Na Luta Rana" se apsolutno "ukradeni" finti od Sepultura, Soulfly i sl.

No! ..se raboti za avtorsko delo na Superhiks koe nema nikakva vrska so harmonija, aranzman,melodika i sl. nitu so "Roots"..nitu so "Rata"..nitu so sto bilo od nivnite repertoari.

Vo sekoj slucaj- Respekt za Brazil i nivnite legendi!;)

Slusajte i uzivajte vo "Luta Rana"!!

Sekogas Vasi,

Superhiks Banda Instrumentale "

Можеби затоа и сум се збунил, ептен личи на Ratamahatta, па и на Roots наликува по малку, како што рекле Суперхикс, украле „финти“ од Sepultura, Soulfly, можеби е нивна песната авторски, но сепак, први кои почнаа со тој „стил“ беа Sepultura, треба да се има респект за тоа, како што пишале ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2153 on 11.06.2011, Saturday, 20:29:43 »
Да не знае некој од каде можам да го симнам WindowBlinds Avenger скинот за XP? Еве и слика како изгледа ;).



Ако е warez линк, преку PM може да ми го пратите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2154 on 11.06.2011, Saturday, 20:36:42 »
Aj види дали е ова ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2155 on 11.06.2011, Saturday, 20:42:02 »
Да да, тоа ќе да е, ама не знам со што да ги отворам овие wba фајлови, изгледа тоа се посебни фајлови на WindowBlinds, само уште да најдам warez верзија од програмот ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2156 on 11.06.2011, Saturday, 21:27:52 »
Да да, тоа ќе да е, ама не знам со што да ги отворам овие wba фајлови, изгледа тоа се посебни фајлови на WindowBlinds, само уште да најдам warez верзија од програмот ;D.
А не се отвараше ова преку тоа пропертис,како тема?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2157 on 11.06.2011, Saturday, 23:02:20 »
А не се отвараше ова преку тоа пропертис,како тема?

Не не, wba фајловиве се на WindowBlinds, посебни theme фајлови се тоа, и само на тој програм функционираат ;). Најдов некои warez верзии, ама не работат како што треба на XP/Server 2003, постарите верзии работат делумно како што треба, изгледа на XP би работеле добро, но не користам XP. Је**га, ќе си терам со стандардниот Windows Classic скин додека не се префрлам на Win7, тогаш сигурно ќе функционира како што треба WindowBlinds, мислам на новите верзии ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #2158 on 11.06.2011, Saturday, 23:09:06 »
Абе имам една ЛАЈТ верзија ВИСТА мајзер со црна позадина ,нешто како DARKNEST  се викаше,ама 150 Мб е некаде,не се праќа... :D :D :D *Самоодлепувачка и залепувачка* е ,ама краде доста РАМ!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2159 on 11.06.2011, Saturday, 23:13:44 »
Абе имам една ЛАЈТ верзија ВИСТА мајзер со црна позадина ,нешто како DARKNEST  се викаше,ама 150 Мб е некаде,не се праќа... :D :D :D *Самоодлепувачка и залепувачка* е ,ама краде доста РАМ!

Нема везе, не ми треба, искрено, првпат да ми за допадне skin до толку да сакам да го најдам кој е и да си го симнам ;D. Инаку си користам Windows Classic, ама овој Avenger skin-ов ептен ќеиф ми направи, не знам зошто ептен ми се допаѓа, не ми се случило до сега до толку да ми се допадне skin, па затоа и побарав некој случајно да не знае каде можам да го најдам и да си го симнам и да го инсталирам ;). На Win7 ќе го пробам како изгледа, ама кога ќе ставам Win7, не сега, немам време ;). Сега сеуште (поради компатибилност со постар софтвер, како и поради програми за аудио продукција, скоро сите што работат продукцја сеуште се на XP) користам Server 2003, така да, има време ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."