Author Topic: Случајни муабети  (Read 828275 times)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Re: Случајни муабети
« Reply #2130 on 09.06.2011, Thursday, 16:56:12 »
Кој знае една NE555 колку пари е ?
Мизертни 7 денари од алфа електорника во бт.... има едно две резерва ке ти дадам едно ако сакаш
Не бре само сакав да знам колку одат цените  :D
офф море сега ми текна, ;D и кај нас имаше вакви дисплеј-и во една продавница за вакви работи ама ја затворија оти оган беше и ништо не се купуваше од нејзе и сеа нема ;D делови можеш да си порачаш/купиш само од кај некој сервисер или од алфа..

Можеш да искористиш дисплеј од стар дигитален часовник, само што ќе треба да го најдеш распоредот на пиновите и нема да ја имаш децималната запирка (точката). Вреди да се експериментира ако не ти се фрлаат големи суми на пари ;).

Чим може дисплеј со од стар дигит.. часовник, тогаш со од дигитрон да пробам ;D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2131 on 09.06.2011, Thursday, 17:15:15 (Edited 09.06.2011, Thursday, 17:18:05) »
па нема да ти работи со дигитрон,дека кога ќе го извадиш тој ќе ти се расипе(дисплејот),ако користиш од оние малине црни дигитрон.Но треба ти да го погодиш секој сегмент,што е невозможно
Иначе ако си од Битола,мислам од Алфа електроник се ефтини

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2132 on 09.06.2011, Thursday, 17:17:32 »
ама барај со 7 сегментни часовници, не со LCD :)
гига мислеше на 7 сегментни дисплеи од стари часовници најверојатно..
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Re: Случајни муабети
« Reply #2133 on 09.06.2011, Thursday, 17:44:28 »
Ќе побарам исти како од гига што имаше ако не ќе бараме друго чаре  ;)

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Re: Случајни муабети
« Reply #2134 on 09.06.2011, Thursday, 18:24:15 »
цитирано од Девил: 4.ги убедвам да фатат клеми од акумулатор да видиме што ќе се случи Смешко, ако 1А е толку опасно
зависи каков акумулатор користиш да допреш,ако користиш од кола можеш и да добиеш срцев удар,а недај боже и да умреш :o ако фатиш клема на пример со клуч,а рацете ти се нечисти може да добиеш срцев удар.Се зависи од чистота на рацете,секогаш кога се работи со акомулатор измијте ги рацете предвреме  ;) само 75мА се доволни за срцето да престане да работи и да отидеш курбан :'( сите напони над 12 волти се опасни

Абе што кажуваш бе SKOLS, нема шанси 12 волти да те убијат од било каков акумулатор.

Над 50 волти наизменична струја веќе станува опасно, особено ако ти се влажни рацете, или влажен е подот, во бања на пр.

За еднонасочна струја треба многу поголем напон за да го запре срцето, струја од околу 500 ma е потребна, значи 10 пати повеќе неголи наизменична, ама еднонасочната предизвикува многу пострашни изгореници особено кај контактот на анодата.

Во секој случај Don't try this at home.

И тоа за чистотата на рацете е баш обратно, ако ти се чисти рацете отпорот е помал и поголема струја тече низ тебе. Ако ти се нечисти, тоа ти како да имаш уште една кожа преку раката и отпорот е поголем, и дали ти се влажни или суви рацете исто игра огромна улога.

Аман те бе деца што ве учат на школо  >:( >:( >:(


 

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2135 on 09.06.2011, Thursday, 19:46:22 »
ама барај со 7 сегментни часовници, не со LCD
гига мислеше на 7 сегментни дисплеи од стари часовници најверојатно..

Да да, на такви мислев ;), што (барем според мене ;D) и не се баш така стари, ги имаше до пред 6 или 7 години на пазариве ;D. Вие не знаете што е старо, да ви кажам со каков „комуњарски“ будилник сум се будел во основно, хахахахаах ;D ;D ;D. Половина зграда ги молеше моите да ми го земат, ама што да правам па, ништо друго не ме будеше ;D. Инаку сериозно, по HC будилник од тој никој во маало немаше, хахахахаах ;D ;D ;D, баба ми ми го даде, прва работа што ја купила кога се оформила Југославија бил тој часовник, хахахахаха ;D ;D ;D. По'рѓосан будилник од тој немам видено, хахахахаха ;D ;D ;D. Ама битно си ја бркаше работата, освен кога ќе заборавев да го навијам, хахахахахаха ;D ;D ;D.

Така порано, во осовно, така се вадевме кога доцневме на чаосви, „наставничке, не сум го навил будилникот“, хахахахаха ;D ;D ;D. Сега веќе се губи „шармот“,што ќе речете сега ???, „наставничке, заборавив да си го наполнам телефонот“... не е исто, нема шарм, хахахахаха ;D ;D ;D.

Не ни знаев дека сега правеле LCD ;D. Бидејќи и онака само како будилници ги користев тие дигиталните часовници со LED дисплеи, а бидејќи сега телефонот ми е будилник, не знам што се нуди сега „на пазарот“ на вакви уреди ;D.

Аман те бе деца што ве учат на школо  >:( >:( >:(

Ееееее, и јас тоа се прашувам, ова го знам уште во основно, професорката по Физика ни го спомна, а не па средно кога бев, тоа се сметаше по "default" дека треба да го знаеш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2136 on 09.06.2011, Thursday, 19:51:36 »
Така порано, во осовно, така се вадевме кога доцневме на чаосви, „наставничке, не сум го навил будилникот“, хахахахаха ;D ;D ;D. Сега веќе се губи „шармот“,што ќе речете сега ???, „наставничке, заборавив да си го наполнам телефонот“... не е исто, нема шарм, хахахахаха ;D ;D ;D.
Сега викаме „извинете професорке,ама ми кидна автобусот“ хахаха :D :D,врти сучи пак има финти за да се извадиш ако закасниш ;D ;D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2137 on 09.06.2011, Thursday, 19:56:55 »
Сега викаме „извинете професорке,ама ми кидна автобусот“ хахаха :D :D,врти сучи пак има финти за да се извадиш ако закасниш ;D ;D ;D

А, така се вадевме и ние во средно (гледам дека барем на таа тема работите се немаат многу сменето откако јас завршив, хахахахаа ;D ;D ;D). Зборувам за основно кога бев, основното ми беше на 2 минути од дома, нема можеш така да се вадиш, цело маало учеше таму, сите наставници знаеја дека живееме на максимум 5 минути од школо, не можеш да се вадиш со автобуси ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2138 on 09.06.2011, Thursday, 19:59:27 »
И јас сум на 5мин од школо,па пак „пали“ финтата со автобусот хахахахаха ;D ;D ;D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2139 on 09.06.2011, Thursday, 19:59:52 »
цитирано од Девил: 4.ги убедвам да фатат клеми од акумулатор да видиме што ќе се случи Смешко, ако 1А е толку опасно
зависи каков акумулатор користиш да допреш,ако користиш од кола можеш и да добиеш срцев удар,а недај боже и да умреш :o ако фатиш клема на пример со клуч,а рацете ти се нечисти може да добиеш срцев удар.Се зависи од чистота на рацете,секогаш кога се работи со акомулатор измијте ги рацете предвреме  ;) само 75мА се доволни за срцето да престане да работи и да отидеш курбан :'( сите напони над 12 волти се опасни

Абе што кажуваш бе SKOLS, нема шанси 12 волти да те убијат од било каков акумулатор.

Над 50 волти наизменична струја веќе станува опасно, особено ако ти се влажни рацете, или влажен е подот, во бања на пр.

За еднонасочна струја треба многу поголем напон за да го запре срцето, струја од околу 500 ma е потребна, значи 10 пати повеќе неголи наизменична, ама еднонасочната предизвикува многу пострашни изгореници особено кај контактот на анодата.

Во секој случај Don't try this at home.

И тоа за чистотата на рацете е баш обратно, ако ти се чисти рацете отпорот е помал и поголема струја тече низ тебе. Ако ти се нечисти, тоа ти како да имаш уште една кожа преку раката и отпорот е поголем, и дали ти се влажни или суви рацете исто игра огромна улога.

Аман те бе деца што ве учат на школо  >:( >:( >:(


 

Струјата убива, напонот не!

Бидејќи струјата е напон/отпор, заклучуваме дека за да не „удри“ струја, треба или да биде висок напонот што го допираме, или отпорот на кожата да ни е мал. Да речеме дека за просечен човек тој напон е 50-60 V (за да протече некоја струја што ќе ја осетиме), а доколку струјата не тече преку кожата него преку некој внатрешен дел на организмот, тогаш е потребен многу помал напон - сигурно сте лизнале батерија од 9 V па ве дрмнало на јазик  ;D ;D

Исто така, битна е патеката на струјата низ телото - дали поминува преку срцето или преку дишните органи, ама тоа е друга работа...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2140 on 09.06.2011, Thursday, 20:05:17 »
И јас сум на 5мин од школо,па пак „пали“ финтата со автобусот хахахахаха ;D ;D ;D ;D

Дур не те научат кај живееш, чекај, само што заврши прва година, хахахахах ;D ;D ;D. Има време ;D.

сигурно сте лизнале батерија од 9 V па ве дрмнало на јазик  ;D ;D

хахахахаха ;D ;D ;D. Ова е default начин на кој проверувам дали 9V-на батерија е полна, ако дрмне многу, добро е, ако дрмне малку, иде во ѓубре, хахахаахаха ;D ;D ;D. Веќе сум до толку испраксиран што можам да познаам и колку е полна, малку, многу, цела, при крај е, има уште малку живот во неа, хахахаахаха ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2141 on 09.06.2011, Thursday, 20:11:02 »
Хахахаха до колку проценти(%) е хаха :D :D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2142 on 09.06.2011, Thursday, 21:28:51 »
јас за тоа што ако се фати со нечиста рака и преку клуч,шансите се поголеми да те удри "струја",така јас прочитав од една интернет страна.Иначе со вујко ми поправавме нешто,околу автомобилот и незнам како го "здрма" нешто.Тој е енергетичар и ми кажа дека држел со едната рака на шасијата,додека пак со другата ја допре клемата(плусот).Па сега незнам зашто го здрма.
Иначе јас не велам дека акомулатор од 12волти 1 ампер е опасен на човековото здравје(живот).Јас го кажувам тоа што го видов,знам кога поправавме околу автомобилот со акомулаторот тој работеше со нечисти раце.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #2143 on 09.06.2011, Thursday, 21:59:00 »
Ако пипнал кабел од свеќица или бобината додека работела колата може да го здрма, или во краен случај ако чепкал кај што стои платината (при вклучен контакт) и ги отворил контактите од платината, тогаш може да го дрме накратко, иначе нема шанси на 12 волти да осетиш нешто, макар и во вода да стоиш, освен ако не си некој медицински феномен па да имаш кожа без отпор.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #2144 on 09.06.2011, Thursday, 22:39:10 »

Така порано, во осовно, така се вадевме кога доцневме на чаосви, „наставничке, не сум го навил будилникот“, хахахахаха ;D ;D ;D. Сега веќе се губи „шармот“,што ќе речете сега ???, „наставничке, заборавив да си го наполнам телефонот“... не е исто, нема шарм, хахахахаха ;D ;D ;D.


јас цела 4та каснев на прв час, а можеше и на 2 час да каснам и секој ден...те гума се дупнала, те некои се степале, па контрола нешто имало (секој ден тоа) и ми се смучи веќе да ги кажувам едни та исти работи на класната за да ми оправдува часови и и викам наставничке зашто ме прашувате секогаш кога знаете дека ке ве излажам, каснев на први часови зашто ми се спиеше (во 7:30 почнуваше час, а јас тоа време со татко ми искачав од дома) и се насмеа и од тогаш не ме праша... иначе сега можеш да користиш: петелот не си го навив...тоа го имав кажано у школо и цел клас се утепа од смеење :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)