Author Topic: Случајни муабети  (Read 828413 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2100 on 07.06.2011, Tuesday, 18:16:18 (Edited 07.06.2011, Tuesday, 18:23:59) »
kaj живекме бе алооо! упм!

Споено мислење: 07.06.2011, Tuesday, 18:23:59
Од канал5 а посебно од сител нема теоретска шанса да очекуваш објавување на веста за убивањето на детето. Барем не, се додека не стане апла работата. Јанко јади бурек тенденциозно ги бранеше алфите. Сега слушнав на Алфа телевизија дека вчера сам се пријавил припадник на тигрите и го признал убиството. Но рекоа дека детето не се вика Даниел и и е родено 1989та година. Потпаролот на МВР изјави дека сите фејсбук групи ги блокирале бидејки се повикувало насилство. На групата стоп за полициската бруталност имало над 15 000 членови и тоа само за неколку часа!!!! Ова е рекорд! Јас до 1 саатот по полноќ ја следев групата и забележав дека се повикуваше на МИРНИ ПРОТЕСТИ, а кој извртува во насилни Бог нека му суди. Останува нерешено прашањето, зошто се полицијата блокира групи на кои се вика Стоп за полициската бруталност. И зошто сите оние луге што рекоја дека пишале прашања на групата на Јанкуловска, сите прашања околу случајот биле избришани. И зошто еден цел ден институциите молчат а да не збориме за, канал5 и особено сител. Дали поради слободното изразување на народот се блокираат групи а со тоа да се спречи демократијата останува да видиме. Како што кажа Алфа ТВ, запознаени се меѓународните институции и медиуми.

На форумот кајгана за само 22 саати, на темата Припадник на полицијата претепал момче до смрт на плоштадот Македонија се испишани цели 50 страници. ОВА Е РЕКОРД!

П.С. Неколку членови ми рекоја дека сакаат да пишат на темата и да кажат свое демократско мислење но храброста потисната од стравот ги спречило.
сега дадоја на сител на вестите. И без разлика дали е даниеле или било кој дали е дилер на дрога или бубалица, смртта е преголема казна за било каков прекршок. тунгузија немат смртна казна. сега за жал касно е за све...

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2101 on 07.06.2011, Tuesday, 18:27:13 »
доле,пред МВР кај мене,станува густо.Единица за брзо распоредување е распоредена.Не смее живо пиле да помине па камоли да се парикара некој со автомобил(има продавница и паркинг за автомобили).Сега пројдов и се е распоредено.Покрај нив проаѓам и ми велат да бегам ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2102 on 07.06.2011, Tuesday, 22:03:32 »
Quote from: A1
Досегашните информации говорат дека припадникот на Тигрите се бранел дека не знаел дека го убил момчето. Кога слушнал за тоа од медиумите, вчера, дури 12 часа по убиството, се пријавил кај својот старешина.

Ни глупи сме, ни глуви сме, ни нешто ни фали. Сите знаат дека тие луѓе се тренирани да се бранат и да се тепаат, а особено од цивили.

Quote from: A1

Прашавте ли што се случило?

- Сакавме да прашаме, ни викаше тргнете се, тргнете се, детето молеше - не ме тепајте, не ме тепајте, молеше но, не го послушаа. Крвнички го тепаа.

No Comment...

kaj живекме бе алооо! упм!

Сега јасно ти е? Бегајте од тука, работите не се на арно, а и не верувам дека ќе се поправат, се додека се случуваат некои работи кои сите знаеме дека се јавни тајни :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2103 on 07.06.2011, Tuesday, 22:34:11 »
Ее колеги таа единица наречена алфи е многу фалена бидејки се бори со криминал но ова што го прават навистина е срамота а не е ни прв пат да претепаат деца скоро до смрт а сега и до смрт и тоа на само неколку метри од премиерот, немојте да мислите дека сум партиски определен. Ние македонци како македонци и понатаму ке кутиме и ке стискаме само копчиња на фв дека присуствуваме и ке се јачаме на форуми.ако некој не се сложи со мене ете го кале како прост пример,на фв 50 000за пола саат а на кале само 100комити за жал тоа е вистината

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #2104 on 07.06.2011, Tuesday, 22:44:05 (Edited 07.06.2011, Tuesday, 22:49:46) »
Мартин не се секирај, ние тука дискутираме од човечки и хуман аспект и сме солидарни. Ако некој сака да ги брани убијците и тоа да го искажува меѓу редови и со заобиколувања, дека ова е партиски, ке лета на траен бан а може и никот ке му исчезне. Гледав на си*ел, како наводно сите протести биле организирани од знаете која партија (да не спомињам имиња). За таквиот испад немам зборови, тоа е испод секоја чест и морал. Новинарките и новинарите од таа телевизија не би ги пуштил ни кози да молзат. Пре-тенденциозни се. Така да слободно дискутирајте, нема никој ништо да ви рече. Само не спомнувајде имиња на партии.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2105 on 07.06.2011, Tuesday, 22:44:32 »
само да ве потсетам прајте шо ќе праете , дискутирајте слободно само не мешајте политички партии или пак директно да посочувате на одредени личности на пр. немој да викате тој и тој е крив пошто тоа е прекршок на правила на форум и кривични правила на Р.М. осудувате некого без доказ, а да речите „некој таму“ (без да спомните име) или да речите „тој човек“ е многу подобро
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #2106 on 07.06.2011, Tuesday, 23:14:38 »
Сега гледам на вести дека во моето бившо школо Михајло Пупин отвориле екстра-модерна лабораторија по автоматика и роботика, вредна 1.650.000ден., донација од УСАИД, конечно и една убава работа да видам на вести...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #2107 on 07.06.2011, Tuesday, 23:17:05 »
ако го запримети тоа што беше како паркинг направено, со него на натпревар бевме :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #2108 on 07.06.2011, Tuesday, 23:19:55 »
Не го приметив, видов само некои развојни системи од микроелектроника, нешто опрема, една POV лед топка и после го дадоа Ефто, бившиот мој професор по мерења, сега директор :).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2109 on 07.06.2011, Tuesday, 23:29:29 »
ако го запримети тоа што беше како паркинг направено, со него на натпревар бевме :D
да,и јас тоа го забележив.Иначе добра работа,барем вакво нешто и во ПТТ да имаме ::)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2110 on 07.06.2011, Tuesday, 23:45:04 »
ако го запримети тоа што беше како паркинг направено, со него на натпревар бевме :D
да,и јас тоа го забележив.Иначе добра работа,барем вакво нешто и во ПТТ да имаме ::)
Aха пази да не стигне ;D.Иначе нешто слично имаше и кај мене во школо донесено(основно).Ама па тоа „опремата“ ја донеле оваа година...Баш бев да ѕирнам што има ;D,имаше некои роботи NXT кои се програмираат едно друго,после еден мини развоен систем со лед диоди,тастери,релиња,потенциометри со PIC 887 или 877 не се сеќавам баш ;D.После имаше некој протоборд,со триста тракатанци на него...Интересни „играчки“,како не ги донесоа порано,имаше да паднам 2 години хахаха ;D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2111 on 07.06.2011, Tuesday, 23:56:42 »
ако го запримети тоа што беше како паркинг направено, со него на натпревар бевме :D
да,и јас тоа го забележив.Иначе добра работа,барем вакво нешто и во ПТТ да имаме ::)
Aха пази да не стигне ;D.Иначе нешто слично имаше и кај мене во школо донесено(основно).Ама па тоа „опремата“ ја донеле оваа година...Баш бев да ѕирнам што има ;D,имаше некои роботи NXT кои се програмираат едно друго,после еден мини развоен систем со лед диоди,тастери,релиња,потенциометри со PIC 887 или 877 не се сеќавам баш ;D.После имаше некој протоборд,со триста тракатанци на него...Интересни „играчки“,како не ги донесоа порано,имаше да паднам 2 години хахаха ;D ;D
тоа не е ништо,само "играчки" за нас,да вежбаат овие основциве  ;D да донесат кај нас како во Михајло Пупин што имаат па да видиш што е тоа.Ги знам тие во школите што ги даваат,ги гледав во народна техника,тие се нешто како спојувалки со програма готова само да ја составиш и работи.Едно е готово,а друго е ти сам да го правиш и програмираш(во нашиов случај не е да го правиш).Тоа играчките роботите НХТ и роботската рака се живи глупости,за деца! :P :-X ;D ;D ;D
Дојди до пракса доле(во ПТТ) да ти извади професорот Бране еднa ПЛЦ плоча,да ти разбистри ум,а не да се "палиш" на детски играчки  ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2112 on 08.06.2011, Wednesday, 00:08:31 »
Епа добро сега,нема да има некои „програмери“ уште во оснвовно кои ќе знаат ц и асемблер да пишуваат...А и што е опремата од пупин т.е што им донеле?Иначе тоа со NXT роботите,не е баш едноставно,не е така ајде искликај и ќе работи...А и доста се комплицирани да се склопат,какви ситни делчиња имаат,па едно не пасува,барај друго...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Re: Случајни муабети
« Reply #2113 on 08.06.2011, Wednesday, 09:34:01 »
Кој знае една NE555 колку пари е ?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2114 on 08.06.2011, Wednesday, 09:38:28 »
Кој знае една NE555 колку пари е ?
15 до 20 денари,само зависи од каде :)