Author Topic: Случајни муабети  (Read 828374 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1800 on 27.04.2011, Wednesday, 03:07:18 »
Значи,сепак да барам (сега е касно малку),ама мислам дека имам некаде  нешто такво.Да не се специјализираш за ЦТХ ? Сега кога пропаднаа!! ;) :D Инаку,јас сум презадоволен од овие монитори (имав лично 3 - 15,17,19-ка ЦРТ!) и ниеден никогаш не ми *киксна*,нити направи проблем!

Е ко за беља овој кикснал :S. Инаку, не, не се специјализирам за CTX монитори ;D. Инаку, овој е истиот за кој уште пред година дена post-иав дека барам сервисна шема, ама дури сега се наканив да го поравам, не ради друго, моментално има дефицит на монитори во „друштво“ (евтини мониторчиња од AMC си купиле па им се расипале :S), па сега ми бараат да им дадам нешто на заем дур не се снајдат :S, па потоа треба и нивните евтини LCD-иња да ги правам :S. Тоа е тоа :S. Битно ќе се направи некој денар ;) ;D.

Како и да е фала за помошта, ама изгледа сам ќе се снајдам ;). Ако не повеќе барем, лоцирав каде не е проблемот, е сега остануваат уште... па 3 или 4 секции да проверам ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #1801 on 27.04.2011, Wednesday, 21:03:18 »
Ми треба чоек шо знае да свири на било-каков музички инструмент и да има малку познавање од музичките скали да го прашам нешто и да ми најде после нешто
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline mart11n

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 90
  • Gender: Male
  • What's up?
Re: Случајни муабети
« Reply #1802 on 27.04.2011, Wednesday, 22:50:07 (Edited 27.04.2011, Wednesday, 22:53:40) »
devil шо ти треба кажи јас свирам гитара.  ;D ;)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Re: Случајни муабети
« Reply #1803 on 27.04.2011, Wednesday, 23:16:39 »
mi treba sema za hm15x11-200 toa e sasijata montorot e mitac mt-15axa i pisuva lc551
Z33MK

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #1804 on 27.04.2011, Wednesday, 23:26:30 »
ми треба да знаеш која нота како се обележува (види слика)
и да најдеш некоја песна (не српска само) обележана со такви ноти

значи мелодијата од песната треба да е испишана со тоа буквите
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline mart11n

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 90
  • Gender: Male
  • What's up?
Re: Случајни муабети
« Reply #1805 on 27.04.2011, Wednesday, 23:33:50 »
епа вака, дали мислиш нотите да се обележват (сол ла си до2 ,ре2 итн...),а песна јас мислам дека која било можи да се префли во друг тоналитет од најниски ноти до највисоки.утре на сколиа ке ти кажам поубо ако сакаш, ако има некој проблем ке го прашам чоекот кај шо ом на гитара ;) :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #1806 on 27.04.2011, Wednesday, 23:37:11 »
остај не прашвај ќе се снајдам има еден со мене шо учи знае (бар се надевам)
а инаку не ме свати ти
значи не да ми ги заменуваш со други нијанси тоновите туку наместо до ре ми да има а б ц то е цела филозофија
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline mart11n

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 90
  • Gender: Male
  • What's up?
Re: Случајни муабети
« Reply #1807 on 27.04.2011, Wednesday, 23:40:46 »
ок кажи ако треба нешто чоекот кај шо одам 100% знај такви работи, а јас со ниф а,б,ц послабо дека свирам по акорди и соло ми кажва со до ре ми фа...  а со тие а б ц не  ;D

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Re: Случајни муабети
« Reply #1808 on 28.04.2011, Thursday, 00:03:20 (Edited 28.04.2011, Thursday, 00:05:10) »
C=do D=re E=mi F=fa G=sol A=la B=si  C=do
Z33MK

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1809 on 28.04.2011, Thursday, 00:09:01 »
ми треба да знаеш која нота како се обележува (види слика)
и да најдеш некоја песна (не српска само) обележана со такви ноти

значи мелодијата од песната треба да е испишана со тоа буквите
Друже, како што те разбрав, ти сакаш да напишеш мелодија, наместо со ноти со латинични букви a, b, c.. Јас можам да ти помогнам, само има повеќе работи што треба да се дефинираат тука не се само нотите - значи имаш времетраење на нотата 1/2, 1/4, 1/8... имаш паузи исто така со различно времетраење, темпо, ... Скоро и да не постои мелодија која може да се напише со ноти со еднакво времетрање и без паузи помеѓу нотите ;) А за која намена ти треба ова??
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #1810 on 28.04.2011, Thursday, 00:23:18 »
значи не сакам нова мелодија да составам некоја туку од некоја веќе постоечка песна ми треба нотите да се префрлат во тие буквите ништо друго :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1811 on 28.04.2011, Thursday, 01:07:18 »
значи не сакам нова мелодија да составам некоја туку од некоја веќе постоечка песна ми треба нотите да се префрлат во тие буквите ништо друго :)

Еве ти ја „Билјана платно белеше“ како поедноставна за проба:)

C E F G G A H C C E D C H C D C A G A F G A F G A G F E G G F E C D E D C

Ова се нотите, доколку ти требаа само како букви.

Не сакам да ти се мешам (пошто незнам за која намена ти треба ова), само како напомена, овие букви не се доволна информација да се отсвири песната. Мора да се знае должината на траење на секоја нота, каде треба де се направи пауза, од која октава е нотата, дали е повишена или снижена, темпо...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1812 on 28.04.2011, Thursday, 01:53:29 »
Мислам дека знам што бара, за мелодија за мобилен ;D. И во право е Марко, не се доволни само нотите, ништо останато не е дефинирано, ни скала, ни времетраее ни пауза. И јас вака еднаш се зезав за да ставам мелодија во телефон, и успеав, ама по 3 или 4 часа ;D, дека треба да дефинираш скала, дали е C0, C1, C2 итн, потоа има времетараење, дали е осминка, четвртинка, половинка нота, па пауза измеѓу ноти (ова беше најзезнато ;D), па темпо, тракатанци, ова она :S. Знам, се имам зезано со ова ;D.

Мислам дека GuitarPro автоматски може да исконвертира, но не ме земај за збор :S. Не сум сигурен :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #1813 on 28.04.2011, Thursday, 09:14:59 »
Мислам дека знам што бара, за мелодија за мобилен ;D. И во право е Марко, не се доволни само нотите, ништо останато не е дефинирано, ни скала, ни времетраее ни пауза. И јас вака еднаш се зезав за да ставам мелодија во телефон, и успеав, ама по 3 или 4 часа ;D, дека треба да дефинираш скала, дали е C0, C1, C2 итн, потоа има времетараење, дали е осминка, четвртинка, половинка нота, па пауза измеѓу ноти (ова беше најзезнато ;D), па темпо, тракатанци, ова она :S. Знам, се имам зезано со ова ;D.

Мислам дека GuitarPro автоматски може да исконвертира, но не ме земај за збор :S. Не сум сигурен :S.
ништо не знаеш не ми е ни за мобилен, правам нешто со микроконтролер :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline mart11n

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 90
  • Gender: Male
  • What's up?
Re: Случајни муабети
« Reply #1814 on 28.04.2011, Thursday, 12:58:24 »
девил барај guitarpro ама бесплатна верзија,послем Patch шлакни му да можиш да ја возиш дека та програма мислам е со пари,ја има бесплатна ама трајл.со неа можи се шо сакаш да прајс.