Author Topic: Случајни муабети  (Read 828349 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1785 on 25.04.2011, Monday, 16:39:14 »
Дечки ај кажете некоја финта/фора за намалување на пинг?За кантер ми треба,порано имав 50-60 пинг на макс серверите,сега имам 200-250,не се трпи сецка ко лудо ;D.Иначе ги имам пробано тие во конзола cl_uprate 60,rate 6000...Ама пак истото е :-\

Тоа е тоа :S. Толку ти е брз net-от :S. Кабелскиве оператори обично имаат огромен ping, од телеком ако имаш net, би требало да има помал, не знам зошто би ти бил толку голем ping-от :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1786 on 25.04.2011, Monday, 17:00:42 »
Јас на он нет сум,иначе брзината е добра,зборам за даунлоад...нонстоп е 800-900кб/с него што е висок пинг-от >:(
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1787 on 25.04.2011, Monday, 17:57:50 »
Јас на он нет сум,иначе брзината е добра,зборам за даунлоад...нонстоп е 800-900кб/с него што е висок пинг-от >:(

Од линк од линк, се намалува, они змеаат од телеком, телеком зема од Telesmart, они земаат од некој друг, така оди, колку повеке алки во транспортот, толку поголем ping :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1788 on 26.04.2011, Tuesday, 17:21:31 »
Да не знае некој дали маркана за компјутерски монитори CTX е пропадната или не?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #1789 on 26.04.2011, Tuesday, 17:46:09 »
Умрена е поодамна!! ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1790 on 26.04.2011, Tuesday, 21:14:11 »
Значи џабе им пишувам :S, ај нема везе, ј*бига :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #1791 on 26.04.2011, Tuesday, 21:28:21 »
Што имаш *против* ЦТХ ? ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1792 on 26.04.2011, Tuesday, 21:31:07 »
Што имаш *против* ЦТХ ? ;)

Барам шема од PL7 од нивниот сајт, дека е discontinued product па мислев дека можеби ќе ми ја дадат. Успеав да најдам еден Service Manual, ама скенот е многу лош, скоро ништо не се чита :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #1793 on 26.04.2011, Tuesday, 21:36:10 »
Ај да видам,имав едно СД со шеми за монитори,а меѓу нив и на ЦТХ,ама не знам дали го има тој модел

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1794 on 26.04.2011, Tuesday, 23:21:39 »
Шасијата е 1769EL, не е слична со нитуедна друга, иако CTX имаат повеќе шасии кои почнуваат со 1769 ;). Види, ако начекаш нешто, парати ми на mail ;). Или евентуално тука на форум да го upload-ираш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1795 on 27.04.2011, Wednesday, 00:12:46 »
Шасијата е 1769EL, не е слична со нитуедна друга, иако CTX имаат повеќе шасии кои почнуваат со 1769 ;). Види, ако начекаш нешто, парати ми на mail ;). Или евентуално тука на форум да го upload-ираш ;).
Aj види гига ова во атачмент дали ќе ти заврши работа... ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #1796 on 27.04.2011, Wednesday, 01:08:05 »
Мислам дека е тоа,да не барам! ;D ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1797 on 27.04.2011, Wednesday, 01:25:30 »
Шасијата е 1769EL, не е слична со нитуедна друга, иако CTX имаат повеќе шасии кои почнуваат со 1769 ;). Види, ако начекаш нешто, парати ми на mail ;). Или евентуално тука на форум да го upload-ираш ;).
Aj види гига ова во атачмент дали ќе ти заврши работа... ;D

Мислам дека е тоа,да не барам! ;D ;D ;D

Знам, таа е шемата, ја имам таа, ама скенот е за никаде, половина од компонентите на main board (последната страна од pdf фајлот) не се ни читаа... ма претерав, сите не се читаат освен врз база на нагаѓање, на пример знам дека C122 е во гранката со RXXX (не се чита) и сега барам каде е C122 и сите компоненти околу него потоа ги барам, бидејќи освен тој, нитуедна друга компонента во таа секција не се чита :S. Подобро да работев без сервисна, вака само се мачам да прочитам, ништо повеќе :S. Да не ја најдев барем, да знаев да не се мачам :S.

Ај нема везе, тоа е тоа, да ми одговореа од CTX можеби и ќе ја добиев шемата, ама сега, тоа е тоа :S.

Евентуално некој да не знае на која шасија е еквивалент оваа, тоа би ми помогнало, ако евентуално има некои еквиваленти, на пример некоја шасија 1969EL (како за 19" модел од истиот производител, дека 17-ката пред името на шасијата најверојатно ја означува големината на екранот ;)) сигурно би била слична (ако не и иста, евентуално да се разликува каскадата и излезниот транзистор за хоризонталниот отклонски степен и евентуално колото за вертикалниот отклонски степен). Ако некој знае некој сличен модел, нека пише, па ќе се upload-ира шемата ;). Ако сакате можам да пишам кој процесор и меморија (па и некои други кола) ги има оваа шасија, па да пробате да најдете сервисна шема (или само шема) за слична шасија, само со поголем екран ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1798 on 27.04.2011, Wednesday, 01:34:46 »
На сите страни бараат пари за да можеш да си го симнеш manual-oт >:(...А тоа како 1969ел нема
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #1799 on 27.04.2011, Wednesday, 01:36:12 »
Значи,сепак да барам (сега е касно малку),ама мислам дека имам некаде  нешто такво.Да не се специјализираш за ЦТХ ? Сега кога пропаднаа!! ;) :D Инаку,јас сум презадоволен од овие монитори (имав лично 3 - 15,17,19-ка ЦРТ!) и ниеден никогаш не ми *киксна*,нити направи проблем!