Author Topic: Случајни муабети  (Read 829104 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1530 on 26.03.2011, Saturday, 22:11:25 »
ама оваа има 12АВ6,немам таква.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1531 on 26.03.2011, Saturday, 22:23:43 (Edited 27.03.2011, Sunday, 01:30:20) »
SKOLS,ај сам пробуричкај низ гугл,вака не можеме да ти погодиме ;D
Code: [Select]
http://www.google.com/search?um=1&hl=en&biw=1280&bih=899&q=12ab6%20valve&ie=UTF-8&sa=N&tab=iw#sclient=psy&hl=en&biw=1280&bih=899&source=hp&q=12ab6+&aq=f&aqi=&aql=&oq=&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=1250e40e87b009cf
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Re: Случајни муабети
« Reply #1532 on 27.03.2011, Sunday, 01:16:22 »
12av6 ili 12ay6 vidi dobro
Z33MK

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1533 on 27.03.2011, Sunday, 01:32:36 »
12av6 ili 12ay6 vidi dobro
Аууууу сум промашил хах,ок сега е исправено.Али нема ни една шема за појачало...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Re: Случајни муабети
« Reply #1534 on 27.03.2011, Sunday, 01:58:13 »
napisi koja e sum promasil nema takvi cevki,nauci se da se izrazuvas razbirlivo
Z33MK

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #1535 on 27.03.2011, Sunday, 15:56:13 (Edited 27.03.2011, Sunday, 15:58:52) »
Море другари!
Ама сте пребирливи!
Ја го чита ЕМИТЕР уште одавна и сака нешто да чита за вселенава, за медицина. Од електроникава имат убај појацалца аи други работи можат да се најдат. ;)
Се насе земено има понешто замене зато редовно си го купуа и чита, што се 130 денари месечно,..
Па и ова претпојацалце со TDA1524А за кое прајме овде муабет комплетно со ППК таму ет објавено,.. :D
Ајд поззз
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1536 on 27.03.2011, Sunday, 16:38:49 »
Ја го чита ЕМИТЕР уште одавна и сака нешто да чита за вселенава, за медицина. Од електроникава имат убај појацалца аи други работи можат да се најдат. ;)

Првичната идеја на Емитер не беше таа :S. Првично беше наменето за електроика, а не општонаучно :S. јасно ми е дека доколку само написи за електроника издаваа, немаше да опстојат, но од друга страна, вака ги изгубија и тие читатели електорничари што ги имаа :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #1537 on 27.03.2011, Sunday, 16:48:24 »
Па и ова претпојацалце со TDA1524А за кое прајме овде муабет комплетно со ППК таму ет објавено,..

Да,точно,ама сигурно никој од ЕМИТЕР не го измислил..
Во ред е што читаш домашна литература,ама повекето проекти се обработени шеми од повеке врвни списанија,како нпр.Електор..
Не ја омаловажувам работата на соработниците на Емитер,ама ке кажам дека со Интернет-ов,дечкиве веке се повеке трагаат и наоѓаат добар материјал за самоградба таму ,а не во Емитер.
Затоа е точно што вели ГигаВат дека веке електроничарите се пасивизираат кон списанието.Сепак секоја таму поставена шема-проект е испитана во работа и секако функционира.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1538 on 27.03.2011, Sunday, 16:58:38 »
Па и ова претпојацалце со TDA1524А за кое прајме овде муабет комплетно со
Не ја омаловажувам работата на соработниците на Емитер,ама ке кажам дека со Интернет-ов,дечкиве веке се повеке трагаат и наоѓаат добар материјал за самоградба таму ,а не во Емитер.

Една од причините поради која престанав да го купувам списанието... едноставно на net има многу работи и може се да се модифицира да функционира на начинот на кој ние сакаме да функционира (добро... можеби не се, ама скоро се, ако не повеќе ;D).

А за цената, да, не негирам дека евтино списанието, и би ја плаќал истата цена повторно доколку знам дека барем 60 или 70% од списанието е наменето за електроника, а не за рецензии на матични плочи и телефони :S. Тоа го има и на net, бесплатно :S.

Еден период (одкако стана општонаучно) го купував од проста навика и надеж дека некој ден ќе се врати на тоа што беше. Плус, редакцијата еден перидо ветуваше дека ќе има посебен дел од списанието наменет само за електроник, значи ново списание кое ќе биде само за електроника, но тоа никогаш не се случи :S. Подоцна сеуште го купував со таа надеж дека доколку се најдат барем уште 100 души како мене, кои го купуваат само за да „профункционира“ новото списание, односно ги финансираме за да профункционира „новиот“ Емитер кој ќе биде само за електроника, тој „нов“ Емитер навистина ќе се издаде некој ден. Повторно, тоа никогаш не се случи. И... едноставно престанав да го купувам бидејќи се помалку и помалку интересни содржини имаше во списанието :S (барем за мене). Едноставно, не гледав поента да плаќам за нешто кое што не го ни читам веќе :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #1539 on 27.03.2011, Sunday, 17:04:16 »
Еве,јас изјавувам дека го купував,го купувам и ке го купувам ЕМИТЕР од повеке причини: прво Македонско списание е,второ дечкиве од НТ мораат да читаат новости( не е се во Интернетот!) ,а трето губам малку време во читање,па интересно ми е. Јас се надевам дека нема да згасне,а на Уреникот е да оцени за квалтетот,квантитетот и изборот на текстови.Сепак се слагам со Гига дека квалитетот е опаднат и се оди во правец за општо-научно-електроничарско- компјутерско списание.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1540 on 27.03.2011, Sunday, 17:06:57 »
Викаат дека емитер било ТОП списание до 2001-2002,а после тоа дип шит :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1541 on 27.03.2011, Sunday, 17:09:29 »
Викаат дека емитер било ТОП списание до 2001-2002,а после тоа дип шит :D

Па така од прилика ќе му дојде ;). Сите што го купувавме до 2001 сме сеуште носталгични за тоа списание, но, за жал, веќе го нема :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #1542 on 27.03.2011, Sunday, 17:21:07 »
Размислувам да продадам се што имам од Емитери,Радио Аматери и САМ, само кога ке биде тоа.. ::) Веројатно пред летото,планирам да реновирам,па не ми гине тоа....

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #1543 on 27.03.2011, Sunday, 17:42:29 »
Батка, еве јас прв се пријавувам да ти ги купам радио-аматерите, а може и некои самови од пред 1980, се надевам дека ќе се сетиш на тоа кога ќе ги понудиш за продажба ;) :)
Иначе да, уште се сеќавам со каков мерак го купував емитерот до 2001, но сум почнал да го купувам од почеток и ќе го терам до крај, иако секој нов број е разочарување. Посебно одвратни ми се тие фељтоните со препукување помеѓу Филевски и тој другиот, на такви ср**а ич не им е место во вакво списание.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #1544 on 27.03.2011, Sunday, 17:46:07 »
Заради такви с...ња ,седнувам и како Игор Џамбазов пишувам книга за анти-анти хај-фај стручњаци! :( :o 8) Така некако и ке се вика! ;)