Author Topic: Случајни муабети  (Read 828429 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #1440 on 22.03.2011, Tuesday, 15:50:29 »
оваа правилно се вика перфорирана плоча
под експериментална се мисли на оваа плоча

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #1441 on 22.03.2011, Tuesday, 15:53:48 »
Абе случајно дане знаете колку пари е од прилика една плочка со "дупчиња". си лемиш една шема после не е сакаш не ти се допаѓа  ја одлемуваш и друга правиш и така. има ваква и колу пари е?
како на сликава..


Ова е супер работа, само не е предвидена цело време да лемиш и одлемуваш зошто лемните точки имаат мала површина и лесно се одлепуваат од превише греење.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1442 on 22.03.2011, Tuesday, 17:31:42 »
имаш во скопје во гац и кошта 230 денари и тоа поголема од оваа на сликава  ;)

Offline 6efot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1443 on 22.03.2011, Tuesday, 17:50:27 »
Абе случајно дане знаете колку пари е од прилика една плочка со "дупчиња". си лемиш една шема после не е сакаш не ти се допаѓа  ја одлемуваш и друга правиш и така. има ваква и колу пари е?
како на сликава..


Ова е супер работа, само не е предвидена цело време да лемиш и одлемуваш зошто лемните точки имаат мала површина и лесно се одлепуваат од превише греење.

да де неможи стопати на истава.само сакав да кажам едно 3-4 пати сигурно можит..

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1444 on 22.03.2011, Tuesday, 17:52:06 »
може и на прв пат да ти се одлепи,  мене ми се случило мн пати :)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Re: Случајни муабети
« Reply #1445 on 22.03.2011, Tuesday, 18:12:13 »
Како у гац 230? ???
Другар знам земаше од гац за 40денари му ја дал...Значи стално од ракав ги тресе цените

Offline 6efot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1446 on 22.03.2011, Tuesday, 18:18:43 »
Ако се одлепи на прв пат ке му ја вратам.  ;D ;D случајно дан е 40 ден ама сам да си ја правиш.?(или плочката е помала,или расипана,или сам треба да си ја правиш) толку ефтино не верувам да е под 50-100 ден немат шанси..пак нарочито овде охрид ке ти лупнет некоја цена ...

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #1447 on 22.03.2011, Tuesday, 18:21:42 »
хммм ова и мене мислам дека ми се има направено, имам купено монтажна плочка од ГАЦ по цена од 40 или 60 ден. (не сум сигурен) а по некој месец купив иста таква за 80 денари. Нешто не ми се свиѓа.. поготово што никогаш не даваат фискални сметки (бар како што памтам)
Ај при следното зафркнување ке има повеке за пишење  :D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1448 on 22.03.2011, Tuesday, 18:22:43 »
Абе случајно дане знаете колку пари е од прилика една плочка со "дупчиња". си лемиш една шема после не е сакаш не ти се допаѓа  ја одлемуваш и друга правиш и така. има ваква и колу пари е?
како на сликава..


И мене ми се има случено од прв пат да ми се одлепи бакарот од ваква плочка.
За експериментирање подобра ти е плочката Девил што ја постираше - мислам протоборд се вика.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Re: Случајни муабети
« Reply #1449 on 22.03.2011, Tuesday, 18:26:42 »
хммм ова и мене мислам дека ми се има направено, имам купено монтажна плочка од ГАЦ по цена од 40 или 60 ден. (не сум сигурен) а по некој месец купив иста таква за 80 денари. Нешто не ми се свиѓа.. поготово што никогаш не даваат фискални сметки (бар како што памтам)
Ај при следното зафркнување ке има повеке за пишење  :D

EEE колку пати кондензаторче е 10 ама ај еве дека често купуваш за 5...

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #1450 on 22.03.2011, Tuesday, 18:32:08 »
Знам дека кај нив кондензаторите се по 3 денари но еднаш влегов и купив и без да размислам си отидов, дома кога ми текна леле, по 8 денари кондензатор ми го наплатиле. После им пишав на мејл да се осигурам да не направиле промена во цените ама не, ми вратија дека се по 3 денари. Ај следен што ке влезе нека побара фискална сметка па макар и еден отпорник купил. Дубари се прават само ако не побарате фискална сметка. Ако побарате нема ни А ни Б, МОРА да ви дадат оти во спротивно може да завртите еден број и да им дојдат батките инспектори па да го видат ефектот на законот
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1451 on 22.03.2011, Tuesday, 18:34:19 »
морат, ама и не морат да ти дат фискална, башка на фискална не се фикцни цените може за 10-тина секунди да ти прекуца друга цена.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #1452 on 22.03.2011, Tuesday, 18:37:24 »
да ама за таа друга цена тој пр. ако е 1 денар плаќа 0.3 денари данок, за 10 денари плаќа 3 денари данок :)
врти сучи пак мора данок да плати и на 1 и на 10 денари
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1453 on 22.03.2011, Tuesday, 18:40:48 »
Види,кога почнував немав и јас пари ,ама ни литература,немаше интернет,од списанија само *Радио-аматер*  и *Електротехничар*.
Во Македонија излегуваше часопис*ТЕХНИКА*(ако има некој од вас ,со задоволство би го погледал!),во кој имаше малку електроника.Се снаоѓав со руски,италијански,француски часописи.Потоа започна на ниво на Југославија  ,РК * Никола Тесла* со * Мала школа електронике*... Јас растурав радија,телевизори,транзистори.. за да дојдам до делови за конструкциите.Немав некоја голема поткрепа,дури и ме караа што трошам за делови.Еден транзистор тогаш чинеше многу повеке (процентуално гледано!) одколку сега.Берев овошје за да купам делови и да одам на натпревар.Препродавав фармерки во средно за да купам пар воки-токи од Трст.А за да ги пренесам... што страв истрпив!! ;D Ако се сака се се може! Битно е електрониката да те влече!!! Имам полно дечки,овде кај мене кои не се способни ни секој ден појадок да си купат во школо,ама идат ,учат, се борат..,а за делови им помагам на секој начин,дури и вадам пари од џеб.Да не е фалба ,веке 3 компјутери склопив од стари делови и  им ги поклонив на најдобрите од нив.Тие сами ги посочија! Има тим за работа ,кој не зависи од џепарлакот .Битно е што сакаат да учат и работат.Малиот Иван за кој ви кажував годинава ги има сите петки,ке се натпреварува со 7 и 8 одделенци,рамо до рамо и мислам дека ке биде првак на Регионалните натпревари,а може и републички!! Затоа ,не признавам ништо освен љубов и работа!
Батка, се слагам потполно со тебе. Башка сега мислам дека е многу полесно да се занимаваш со електроника. Знам порано, не можеше секој да си дозволи да има инструмент - обичен AVO метар, сега се по 200 ден на пазарче. За деловите да не правиме муабет. Шеми и податоци еден куп има на интернет - порано за да најдеш податоци за некој елемент мора каталог да имаш...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1454 on 22.03.2011, Tuesday, 19:21:28 »
Кога сме веќе кај гац, еден мој другар кпувал што купувал од таму и му побарал фискална сметка и продавачот му рекол: Ти не си јаден ќотек од мене!!  ;D И ај сеа!?