Author Topic: Случајни муабети  (Read 828316 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #1410 on 16.03.2011, Wednesday, 19:32:01 »
колкава моќност е моторот ?
200W, или се префрливте за некој друг мотор

само најди некој друг оптокаплер дека ова ти е опто-тиристор и мислам дека потешко ќе го најдеш кај нас, незнам провери
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1411 on 16.03.2011, Wednesday, 19:36:38 »
да до 200вати.Но незнам каде прочитав со оптокаплер и тиристор можело само да се контролира сијалица/и, а не индуктивни потрошувачи,како мотори итн.Дали може мотор,да не ми направи некој проблем?Имаше Батка нешто поставено баш за индуктивен потрошувач(незнам каде се наоѓа шемата) па дека беше другачка шемата затоа да прашам. ;D ;D
ПС.Моторот мислам е 160-180вати,несум сигурен.Ама вие дајте ми за до 200вати. :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #1412 on 19.03.2011, Saturday, 14:34:03 »
тоа е проблемот со форумов. повеке се прави муабет а нисто не се работии.некој веке направил а ние не можеме дури ни да го ископираме направеното
зошто да е проблем со форумот, форумот не е задолжен за вашата изработка, тука дискутирате, дознавате, помагате, дизајнирате, помогнувате...
не очекувај некој друг да ти го изработи проектот, ако си заинтересиран ќе седнеш ќе го направиш
не важи ова само затебе, немам ништо против тебе или некој друг од форумов, ова важи за поголем број членови
сите мислат дека форумот треба да се грижи за успешноста на проектите односно не ни сакаат да фатат нешто само чекаат некој нешто да направи и тогаш започнуваат дискусии, македонија во еден наврат имаше нешто вака напишано ( не се сеќавам точно како беше, нека ме извини), ..тука дискутирате само за проекти, едвај чекате да направите проект и да го презентирате, за теорија никој не зборува и ја одбегнува...

епа добар електроничар е онај електроничар кој е добро поткован со теорија прво а потоа практично, пошто теоријата еднаш ја учиш и само ја поднадоградуваш со нешто ново, праксата е таа, не може да се смени
лош електроничар е онај електроничар кој знае само пракса, не велам дека и овај нема ништо да направи, но она што го знае е во граници, нема основа на што ќе гради подоцна
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #1413 on 19.03.2011, Saturday, 16:48:05 (Edited 19.03.2011, Saturday, 16:59:35) »
тоа е проблемот со форумов. повеке се прави муабет а нисто не се работии.некој веке направил а ние не можеме дури ни да го ископираме направеното
мене ми се гади од вакви коментари >:(

сите мислат дека форумот треба да се грижи за успешноста на проектите односно не ни сакаат да фатат нешто само чекаат некој нешто да направи и тогаш започнуваат дискусии, македонија во еден наврат имаше нешто вака напишано ( не се сеќавам точно како беше, нека ме извини), ..тука дискутирате само за проекти, едвај чекате да направите проект и да го презентирате, за теорија никој не зборува и ја одбегнува...
Хахаха леле и такви луѓе има ? Тоа се дибидус забулени што немаат капацитет да прочитаат и запамтат неколку реченици од правилата кои викаат дека форумот не одговара за неисправни проекти. Или знаат, се прават на триипол бидејки така им одговара и идат со глава во зид.

Јас имам приметено нешто и нешто друго и тоа, дека некои членови доваѓаат тука само да читаат и учат и да прашуваат а ништо не помагаат на никого, односно нашле гага школо за без пари. Едноставно тоа се цицачи на знаење мислат дека ако споделат знаење со некого ке им се скрати животот за 1 ден  :D Квалитетот на форумот зависи не само од администраторите и модераторите туку и од членовите, што значи дека членовите кои ПОМАГААТ на други и постираат нови содржини се ПРИЈАТЕЛИ НА ФОРУМОТ и секогаш се добредојдени тука бидејки тие придонесуваат за квалитетот кој го има форумот, ние како администратори и модератори ке имаме обзир врз таквите членови. Тие другите што идат само да читаат и да прашуваат и со тоа само учат (бесплатно школо) замене се безвредни и не придонесуваат ниту за форумот ниту за споделувањето на знаењето со другите членови мислам дека не би требало да доваѓаат бидејки не се согласуваат со основното правило на форумите од ваков тип а тоа е: Сите заедно градиме!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #1414 on 19.03.2011, Saturday, 19:11:15 »
да до 200вати.Но незнам каде прочитав со оптокаплер и тиристор можело само да се контролира сијалица/и, а не индуктивни потрошувачи,како мотори итн.Дали може мотор,да не ми направи некој проблем?Имаше Батка нешто поставено баш за индуктивен потрошувач(незнам каде се наоѓа шемата) па дека беше другачка шемата затоа да прашам. ;D ;D
ПС.Моторот мислам е 160-180вати,несум сигурен.Ама вие дајте ми за до 200вати. :D

оптокаплерот се користи за галванско одделување на потрошувачот со микроконтролерот, а за контрола на индуктивен товар знам дека не е баш едноставна работа...ама и не ми текнува кај беше таа шема од батка...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #1415 on 19.03.2011, Saturday, 19:29:17 »
Прва работа - не напаѓајте никого на Форумот за свието незнаење!!
Овде знаење не се дава,треба сами да седнете и да научите!! Друга работа е каква помош барате!! Се слагам со ДХ -ер дека се потребни
повеке форумаши кои ке поставуваат теми,шеми и ке дискутираат со другите ЗА електрониката! Има многу постови кои немаат врска со форум,електроника.. дури и со културно однесување! Ова е Форум за електроника,треба да се зборува и пишува за електроника,да се избегнуваат теми кои не се во склад со нивото на  посетителите.
Не треба да има никаква политичка,верска или друг вид нетрпелливост,не треба кавги и препукувања надвор од темите. И ке повторам - не се лутите ако ,како постар, ве испровоцирам да прочитате ,да се подсетите или да научите нешто ново.Сепак,седнете и прво прочитајте нешто теорија,пред да се зафатите со пракса..
Во врска со шемата за индуктивен товар,ке ја ставам повторно,ако тоа ве интересира.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1416 on 19.03.2011, Saturday, 19:53:05 »
Да се надоврзам (како член кој нема ниту еден проект поставено на форумот), мислам дека најголема причина поради која не правиме проекти (или е мал бројот на проекти) се финансиите. Јас како средношколец живеам од џепарлак и што попрво да направам со тие пари!? Дали да јадам, дали да излезам или да купам елементи за некој проект? Да не беше оваа финансиска криза мислам дека повеќе ќе се работеше...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #1417 on 19.03.2011, Saturday, 20:31:10 »
Види,кога почнував немав и јас пари ,ама ни литература,немаше интернет,од списанија само *Радио-аматер*  и *Електротехничар*.
Во Македонија излегуваше часопис*ТЕХНИКА*(ако има некој од вас ,со задоволство би го погледал!),во кој имаше малку електроника.Се снаоѓав со руски,италијански,француски часописи.Потоа започна на ниво на Југославија  ,РК * Никола Тесла* со * Мала школа електронике*... Јас растурав радија,телевизори,транзистори.. за да дојдам до делови за конструкциите.Немав некоја голема поткрепа,дури и ме караа што трошам за делови.Еден транзистор тогаш чинеше многу повеке (процентуално гледано!) одколку сега.Берев овошје за да купам делови и да одам на натпревар.Препродавав фармерки во средно за да купам пар воки-токи од Трст.А за да ги пренесам... што страв истрпив!! ;D Ако се сака се се може! Битно е електрониката да те влече!!! Имам полно дечки,овде кај мене кои не се способни ни секој ден појадок да си купат во школо,ама идат ,учат, се борат..,а за делови им помагам на секој начин,дури и вадам пари од џеб.Да не е фалба ,веке 3 компјутери склопив од стари делови и  им ги поклонив на најдобрите од нив.Тие сами ги посочија! Има тим за работа ,кој не зависи од џепарлакот .Битно е што сакаат да учат и работат.Малиот Иван за кој ви кажував годинава ги има сите петки,ке се натпреварува со 7 и 8 одделенци,рамо до рамо и мислам дека ке биде првак на Регионалните натпревари,а може и републички!! Затоа ,не признавам ништо освен љубов и работа!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #1418 on 19.03.2011, Saturday, 20:36:09 »
епа тоа и ние објаснуваме, не мора проекти на секое да се прават, може и теоретски да се обработи некое проект, па после кога ќе се има можности да се испроба истиот
јас немам ништо против никој член на форумов
немам ништо против danix01, што го спомнав и цитирав во моето погорно мислење, тој само ми даде иницијатива да напишам нешто такво, не сакам да ме разбере погрешно
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1419 on 19.03.2011, Saturday, 21:42:54 »
Во право сте и двајцата, немам никакво оправдување, имам дома еден куп стари плочки од телевизори и 300 чуда, а ме мрзи да чепнам, да одлемам некое отпорниче, сум се научил се на готово, се од продавница.. ЛОША НАВИКА! Може ке си речете сеа: „Види го овој, глуми лудило“; Ама како и да е јас сум самокритичар и си ѓи кажувам моите лоши страни со цел да им покажам на другите дека не се во ред (се надевам ме свативте нешто  ;D )
Батка, со приказнава ептен ме погоди, како и да е, треба малце да воозбилам.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #1420 on 19.03.2011, Saturday, 21:44:43 »
at.koce блазеси ти. јас неможам да дојдам до стари плочи од ТВ и од др. работи. од кај ги зеде ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1421 on 19.03.2011, Saturday, 22:28:40 »
at.koce блазеси ти. јас неможам да дојдам до стари плочи од ТВ и од др. работи. од кај ги зеде ?

Па мене повеќето ми се уште на времето земени или купени од Бувљакот, но во последно време, се повеќе и повеќе пријатели ми доаѓаат со стари телевизори, радиа, системи, што и да е, и ми викаат само „поправи си го ако сакаш, или расклопи го, мене веќе не ми треба, расипан е, си земав нов DVD плеер со surround“ (иако најчесто тие DVD плеери се од најевтините, и иако ми трбеаат делчовите, сепак им кажувам дека прават грешка и дека ова што ми го даваат е поквалитетно од тоа што го купиле, само да ме консултирале требало на време, да не трошат пари за џабе, можеби за некоја ситна сума на пари ќе сум им го направел, но тоа е тоа, не се мешам во туѓи работи), и јас ќе си ги земам, па ќе си расклопувам се по дома ;).

Не знам како не наоѓате, еве, баш пред некој ден пред контејнер најдов еден стар Philips телевизор со искршен екран (нкеој најверојатно го искршил вечерта кога бил оставен пред контејнер), си го извадив штрафсигерот до ранец, цвик-цанглите, и фатив да расклопувам на сред улица, луѓе поминуваат, ова она, ама не ми е срам на мене, си јха извадив шасијата, во ранец ја ставив (имам баааааги голем ранец, а и да немам, нека штрчи малку ;D, на никој нема да му пречи) и пеш накај дома ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #1422 on 19.03.2011, Saturday, 22:40:44 »
Браво, убаво си направил со телевизорот. Така треба! Штета е да заврши во депонија кога може и тоа како да се искористи.
Јас се имам соочено со: пропуштив за малце. Ми имаат речено неколку луѓе: Aбе ти се занимаваш со електроника? Тууу фрлив 2 телевизори, ни на крај памет не знаев дека ти чепкаш, иначе ке ти ги дадев...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #1423 on 19.03.2011, Saturday, 23:26:04 »
Дали некој знае дали либиската државна телевизија може да се гледа преку интернет ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1424 on 20.03.2011, Sunday, 00:28:00 »
at.koce блазеси ти. јас неможам да дојдам до стари плочи од ТВ и од др. работи. од кај ги зеде ?
Колега пред една година (ако не и две) се качив на таван и си симнав едно 2-3 стари ТВа од оние Грунди(г) па од таму и ми се плочките, ама тие делови што се наоѓаат на тие плочки се стари и во тоа време се правеле со поголеми димензии, па баш и не ми пасуваат секаде, ама сепак ќе се најдат за нешто. Иначе јас сум главниот отпад во населба  ;D Собирам ѓубре од кај ќе стигнам (со оглед на тоа што што живеам во мала населба) и така, по дома имам се.. и што треба и што не треба, ама како викаат, од вишок не боли глава  ;D