Author Topic: Случајни муабети  (Read 828523 times)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1320 on 05.03.2011, Saturday, 21:29:49 »
BD 140 замени го со појакиот BD244
е тоа ми требаше, фала ти многу батка :)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1321 on 05.03.2011, Saturday, 22:11:51 »
да прашам каде можам да најдам иверица?Во кое стовариште можам да најдам?

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1322 on 05.03.2011, Saturday, 22:16:01 »
Во Маџари, салонот на шмеки  ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1323 on 05.03.2011, Saturday, 22:17:24 »
кај беше Маџари?Колку пари кошта?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #1324 on 05.03.2011, Saturday, 22:20:26 »
да прашам каде можам да најдам иверица?Во кое стовариште можам да најдам?
кога идеш од кај кисела вода накај циментара за накај драчево, тамо има складиша за тие работи
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #1325 on 06.03.2011, Sunday, 10:28:39 »
Има иверица во мал милион стоваришта низ градот, можеш да бараш како што ти кажа DX-er кај цементара, иначе јас лично најчесто земам од Карат-М, во близина на црквата во Маџари. Оплеменета иверица 16мм сосе кроење би требало да биде од 2500 до 3000 ден. за табла (2,75х2,05 метри), сировинската (неоплеменета) е доста поевтина. Иначе даваат и пола табла, ако ти треба помалце.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1326 on 06.03.2011, Sunday, 17:34:27 »
во mikroBasic Имате еден тул се вика GLCD Bitmap Editor во него имате можност да внесите слика за која тој после ви дава код кој треба да се вметни во програмата за да се појави на овај тип дисплеи, имате готови библиотеки баш за овај тип на дисплеи така да не е многу сложено ова..
Е тоа е предноста на Микроелектроника компајлерите,додека другите компајлери го немаат.Затоа и јас сакам да започнам во МикроБејзик,а исто така PICBasic PRO до крај ќе го користам,МикроБејзик само странично ќе го користам за некои предности што ги има.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1327 on 06.03.2011, Sunday, 19:11:43 »
во mikroBasic Имате еден тул се вика GLCD Bitmap Editor во него имате можност да внесите слика за која тој после ви дава код кој треба да се вметни во програмата за да се појави на овај тип дисплеи, имате готови библиотеки баш за овај тип на дисплеи така да не е многу сложено ова..
Е тоа е предноста на Микроелектроника компајлерите,додека другите компајлери го немаат.Затоа и јас сакам да започнам во МикроБејзик,а исто така PICBasic PRO до крај ќе го користам,МикроБејзик само странично ќе го користам за некои предности што ги има.

Една од причините поради која и јас почнав со MikroC, а не со MPLAB или некое слично IDE ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #1328 on 06.03.2011, Sunday, 19:12:46 »
абе штом си фатил Ц оти не почна со хајтек Ц :)
тој е на микрочип и има добри работи колку што видов
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1329 on 06.03.2011, Sunday, 19:14:43 »
јас го имам тој HITECH C CCS.Имам книга за него,ако сака да му ја дадам на некој да си ја исфотокопира или пак и да ја скенира па да ја постави на форум.Иначе тоа е ептен лесно за програмирање.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1330 on 06.03.2011, Sunday, 19:28:44 »
јас го имам тој HITECH C CCS.Имам книга за него,ако сака да му ја дадам на некој да си ја исфотокопира или пак и да ја скенира па да ја постави на форум.Иначе тоа е ептен лесно за програмирање.

Може да ја скенирам, ќе се договориме преку PM ;). Пиши ми ;).

абе штом си фатил Ц оти не почна со хајтек Ц :)
тој е на микрочип и има добри работи колку што видов

Тоа е само компајлерот, развојната околина е MPLAB IDE-то, поентата е да имам инетгрирани некои работи готови во самото IDE ;). Сепак, почетник сум, со време ќе видам и како функционираат и готовите алгоритми за LED и LCD дисплеи, ама сега за сега, ќе ги користам како готови во MikroC ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1331 on 06.03.2011, Sunday, 19:43:21 »
да MPLAB треба за работа.Ај ќе се договориме за деновиве да ти ја дадам.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1332 on 06.03.2011, Sunday, 20:14:01 »
Момци, се извинувам што ви го прекунувам муабетот.. Да ве праша, каде можам да најдам ефтина термална паста? Во логинг еднаш прашав, под 300 ден нема

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1333 on 06.03.2011, Sunday, 20:20:16 »
Момци, се извинувам што ви го прекунувам муабетот.. Да ве праша, каде можам да најдам ефтина термална паста? Во логинг еднаш прашав, под 300 ден нема

Прашај во BT, имаат таму во коцки, мислам дека една коцка беше околу 50 или 60 денари ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #1334 on 06.03.2011, Sunday, 20:25:50 »
Гига ,прашај кога ке стаса во тегла!? :D ;)