Author Topic: Случајни муабети  (Read 828432 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1275 on 21.02.2011, Monday, 23:54:48 »
Како се правеле постови а ? :D
Хах ова за мене беше наменето? И да е и да не е, не ми е битен бројот на постови.. Без разлика на тоа, со тек на време ќе се види колку знам т.е. дека многу малце знам (за разлика од вас)  :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #1276 on 21.02.2011, Monday, 23:57:02 »
Како се правеле постови а ? :D
Хах ова за мене беше наменето? И да е и да не е, не ми е битен бројот на постови.. Без разлика на тоа, со тек на време ќе се види колку знам т.е. дека многу малце знам (за разлика од вас)  :)

Обрни внимание на следново  :D.  Е тоа  :D најчесто го ставаме кога се шалиме или се смееме.
Ова пак  >:( е кога се лутиме, добро што не е  >:( .
Има неколку симболи кои ги користиме
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #1277 on 21.02.2011, Monday, 23:58:41 »

Хах ова за мене беше наменето? И да е и да не е, не ми е битен бројот на постови.. Без разлика на тоа, со тек на време ќе се види колку знам т.е. дека многу малце знам (за разлика од вас)  :)

ајде де, никој не се родил научен...и ти ке си научиш...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1278 on 21.02.2011, Monday, 23:59:23 »
Јасно е другар, знам дека се шалите, и јас се шалам, ете на крај ставив :) Како и да е сите совети јас добронамерно ги сваќам

Споено мислење: 22.02.2011, Tuesday, 00:00:04

Хах ова за мене беше наменето? И да е и да не е, не ми е битен бројот на постови.. Без разлика на тоа, со тек на време ќе се види колку знам т.е. дека многу малце знам (за разлика од вас)  :)

ајде де, никој не се родил научен...и ти ке си научиш...
Секако  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1279 on 22.02.2011, Tuesday, 00:19:39 »
Случајно некој да не знае каде може да го најдам PIC16F877? Го побарав во Loging, ама пред да почнам да шпартам, си викам, ај да прашам, случајно некој да не знае каде може да го има и по која цена ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1280 on 22.02.2011, Tuesday, 00:32:51 »
А да прашаш во БТ електроник? Цена не знам, но во секој случај е поефтино од Loging (доколку го имаат)  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1281 on 22.02.2011, Tuesday, 00:49:09 (Edited 22.02.2011, Tuesday, 02:24:08) »
А да прашаш во БТ електроник? Цена не знам, но во секој случај е поефтино од Loging (доколку го имаат)  :)

Немаат во BT вакви компоненти, повеќе имаат компоненти за сервисирање (видео процесори, FM демодулатори, EEPROM-и, такви работи). Инаку да го имаше, сигурно ќе беше најевтин ;D.

Споено мислење: 22.02.2011, Tuesday, 02:24:08
Моја грешка, се извинувам, го барам PIC16F887, не PIC16F877 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1282 on 22.02.2011, Tuesday, 01:12:39 (Edited 22.02.2011, Tuesday, 16:04:47) »
Пробајте со mikroC, јас барем со тоа IDE учам ;). Има и една книга, Programming in C using mikroC, не знам од каде ја најдов, ама по net-ов сигурен сум дека ја има. Во неа се објаснети основните поими од градбата на еден микроконтролер, до основни програмски структури во програмскиот јазик C, резервирани зборови, дефинирање на променливи... во принцип се што ви треба за да почнете со програмирање на микроконтролери ;). И се разбира, работење во IDE-то на Mikroelektronika, mikroC ;).

Само ќе предупредам дека ова не е брз курс по учење на програмски јазик (реално гледано, такво нешто и нема, ако веќе сакате на брз, забавен и едноставен начин да научите да програмирате во C, прочитајте ја C for Dummies од Dan Gooking, мислам дека ја имав ставено на форумов во секцијата за книги, ако ја нема таму, побарајте ја по net-ов, сигурен сум дека ја има на некои rapidshare link-ови). Треба барем малку да се разбирате од електроника (особено дигитална), логички порти, нивна употреба, итн. Значи ова не е за тотални почетници (за луѓе кои почнале со навлегување во светот на електрониакта пред месец дена). Ако не се разбирате од дигитална електроника, прво прочитајте некоја постара книга за дигиталната електроника (препорачливо, некоја од 1980-тите) за да ги научите логичките фамилии, градба на логичките кола, типови на логички кола, итн., па потоа префрлете се на учење на програмирање на микроконтролери ;).

И за крај, како совет за сите кои сакаат да научат програмираат (општо, не само микроконтролери), почнете со програмскиот јазик C. Најблизок е до асембвлерот како јазик (тоа значи исто така дека најкомлицирано дефинирање на наредби има, но затоа па потоа најлесно ќе се префрлите на било кој друг програмски јазик). Јас ја имав таа „несреќа“ (не е баш несреќа, ама ај така ќе се изразам ;D, инаку секое стекнато занење е од корист ;)) прво да учам Pascal (кој реално гледано е застарен и веќе никој не го користи, освен можеби неговата GUI верзија, Delphi), а подоцна фатив да го учам C, и видов колку предности има C пред Pascal и Basic (како на пример дефинирање на loop-ови, што баш како loop команда го нема во скоро нитуеден high level programming language, што со најмал број на команди се преведува директно воа ASM код на адекватниот микропроцесор/микроконтролер за кој е наменет кодот/програмата ;)). Не сакам некој да ме свати погрешно дека вршам некаков си вид на реклама на програмскиот јазик C (он си се има сам докажано дали е и колку е добар ;) ;D), само сакам да им помогнам на оние кои сеуште немаат почнато, да се помачат малку повеќе, но потоа да можат полесно да edit-ираат кодови и полесно да влезат во светот на асемблерот ;) (дека ако сте почнале да програмирате микроконтролери и сте почнале сами да пишувате „програми“ за нив, кај и дае ќе морате да навлезете и во таа свера ;), а со помош на C многу полесно ќе ја направите таа транзиција, не за џабе сите оперативни системи се напишани во чист C ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Re: Случајни муабети
« Reply #1283 on 22.02.2011, Tuesday, 07:59:02 (Edited 22.02.2011, Tuesday, 08:01:09) »
Сосема се согласувам со Гига. Само неможам да сватам, сите имаме желби, но неможе вчера сум видел авион и ајде јас денеска ке правам всленски брод. Сакате да научите нешто за 2-3 дена за кое е потребно месеци па и години. Со сите курсеви може само да ви де даде вовед и ништо повеќе. Со курсеви не се учи, тоа се прави дома пред компјутер, со читање, пишување кодови, реално пробување на хардвер итн. И незнам зошто никој несака да учи аналогна или па дигитална електроника, а сите се запнале на микрконтролерите како да се богови. Се си треба, и за да работиш со микроконтролери треба да знаеш доста од дигиталниот свет. За програмскиот јазик Ц, да не зборувам, Гига кажа доста. Само ке напоменам, заборавете се друго, учете Ц и нешто од асемблер. Во денешната EMBEDDED технологија 99.999% се е напишано во Ц, а она што останува е асемблер. Сите оперативни системи, сите системски апликации, ама апсолутно се е пишувано во Ц. И кога тогаш ке морате да го научите, и тогаш ке се каете зошто сте трошеле време на други јазици кои се веке умрени. За компајлерите да не зборувам, тоа само за PIC има компајлери во повеке програмски јазици, за се друго има само компајлери за Ц, едноставно еден ден ке преминете на нешто друго и ке морате пак да учите Ц. И не е случајно одбран Ц за сите тие работи, се пишува код кој многу лесно компајлерите го оптимизираат, лесно се програмира, и прилично лесно можат да се направат многу сложени програми (оперативни системи), што не е случај со другите програмски јазици.

Споено мислење: 22.02.2011, Tuesday, 08:01:09
И да дополнам, избегнувајте да го користите програмскиот пакет на микрелектроника, тој е далеку од професионален и може да ви направи големи проблеми, а и патем го користат само деца, за многу мали кодови, затоа што во посложени едноставно се губи и компајлер и линкер и скоро се. Ова ви го кажувам од искуство.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1284 on 22.02.2011, Tuesday, 09:53:56 »
А да прашаш во БТ електроник? Цена не знам, но во секој случај е поефтино од Loging (доколку го имаат)  :)

Немаат во BT вакви компоненти, повеќе имаат компоненти за сервисирање (видео процесори, FM демодулатори, EEPROM-и, такви работи). Инаку да го имаше, сигурно ќе беше најевтин ;D.
Моја грешка, се извинувам, го барам PIC16F887, не PIC16F877 ;).
Го има во Логинг,а знам и цена ::) :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #1285 on 22.02.2011, Tuesday, 10:53:22 (Edited 22.02.2011, Tuesday, 16:05:20) »
Само неможам да сватам, сите имаме желби, но неможе вчера сум видел авион и ајде јас денеска ке правам всленски брод. Сакате да научите нешто за 2-3 дена за кое е потребно месеци па и години. Со сите курсеви може само да ви де даде вовед и ништо повеќе. Со курсеви не се учи, тоа се прави дома пред компјутер, со читање, пишување кодови, реално пробување на хардвер итн. И незнам зошто никој несака да учи аналогна или па дигитална електроника, а сите се запнале на микрконтролерите како да се богови. Се си треба, и за да работиш со микроконтролери треба да знаеш доста од дигиталниот свет.
deophorant зошто така збориш ?Да имаше репутација највероватно ке имаше негативна од сите 26 што гласале дека сакаат да научат да програмираат. Ако веке кажуваш дека тоа се учи со месеци и со години тогаш еден од Администраторите што најави дека ке направи Туторијал за програмирање е невозможно или лага? ? ? Никој не спомна дека сакаме да учиме за 2-3 дена, а ако негде си прочитал дека некој од нас барал такво нешто дај да видам кај е пишано тоа ? ? ?

Ај кој сака да помогне е добредојден а тие што сакаат да коментираат но не и да помогнат нека се воздржат. Да не ја уништуваат темата

Друго, ти препорачувам да ги повториш правилата за добро однесување

Само ке напоменам, заборавете се друго, учете Ц и нешто од асемблер. Во денешната EMBEDDED технологија 99.999% се е напишано во Ц, а она што останува е асемблер. Сите оперативни системи, сите системски апликации, ама апсолутно се е пишувано во Ц. И кога тогаш ке морате да го научите, и тогаш ке се каете зошто сте трошеле време на други јазици кои се веке умрени. За компајлерите да не зборувам, тоа само за PIC има компајлери во повеке програмски јазици, за се друго има само компајлери за Ц, едноставно еден ден ке преминете на нешто друго и ке морате пак да учите Ц. И не е случајно одбран Ц за сите тие работи, се пишува код кој многу лесно компајлерите го оптимизираат, лесно се програмира, и прилично лесно можат да се направат многу сложени програми (оперативни системи), што не е случај со другите програмски јазици.
Да не мислиш за микро Ц ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1286 on 22.02.2011, Tuesday, 10:54:59 »
Која е цената?  :)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1287 on 22.02.2011, Tuesday, 11:53:34 (Edited 23.02.2011, Wednesday, 18:06:02) »
цена несмеам мислам на форум на ставам,ако сакаш по пп ќе ти кажам

Споено мислење: 23.02.2011, Wednesday, 18:06:02
Влатко,Даниел Спасовски,ДАРК вие да не учите по пракса да програмирате??
Гледам на пракса денес пишуваше за ЛЕД дисплеи и PICBasic.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #1288 on 23.02.2011, Wednesday, 23:07:48 »
Само неможам да сватам, сите имаме желби, но неможе вчера сум видел авион и ајде јас денеска ке правам всленски брод. Сакате да научите нешто за 2-3 дена за кое е потребно месеци па и години. Со сите курсеви може само да ви де даде вовед и ништо повеќе. Со курсеви не се учи, тоа се прави дома пред компјутер, со читање, пишување кодови, реално пробување на хардвер итн. И незнам зошто никој несака да учи аналогна или па дигитална електроника, а сите се запнале на микрконтролерите како да се богови. Се си треба, и за да работиш со микроконтролери треба да знаеш доста од дигиталниот свет.
deophorant зошто така збориш ?Да имаше репутација највероватно ке имаше негативна од сите 26 што гласале дека сакаат да научат да програмираат. Ако веке кажуваш дека тоа се учи со месеци и со години тогаш еден од Администраторите што најави дека ке направи Туторијал за програмирање е невозможно или лага? ? ? Никој не спомна дека сакаме да учиме за 2-3 дена, а ако негде си прочитал дека некој од нас барал такво нешто дај да видам кај е пишано тоа ? ? ?

Ај кој сака да помогне е добредојден а тие што сакаат да коментираат но не и да помогнат нека се воздржат. Да не ја уништуваат темата

Друго, ти препорачувам да ги повториш правилата за добро однесување

Само ке напоменам, заборавете се друго, учете Ц и нешто од асемблер. Во денешната EMBEDDED технологија 99.999% се е напишано во Ц, а она што останува е асемблер. Сите оперативни системи, сите системски апликации, ама апсолутно се е пишувано во Ц. И кога тогаш ке морате да го научите, и тогаш ке се каете зошто сте трошеле време на други јазици кои се веке умрени. За компајлерите да не зборувам, тоа само за PIC има компајлери во повеке програмски јазици, за се друго има само компајлери за Ц, едноставно еден ден ке преминете на нешто друго и ке морате пак да учите Ц. И не е случајно одбран Ц за сите тие работи, се пишува код кој многу лесно компајлерите го оптимизираат, лесно се програмира, и прилично лесно можат да се направат многу сложени програми (оперативни системи), што не е случај со другите програмски јазици.
Да не мислиш за микро Ц ?

не вика дека неможе да се научи да се програмира, вика дека многу почетници сакаат да прават многу озбилни проекти...ај ја например сум научил 5-6 команди во С и ајде одма сакам оперативен систем да правам...затоа он викаше дека треба повеќе време додека се научиш да пишуваш некои по сложени програми...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #1289 on 23.02.2011, Wednesday, 23:13:56 »
еј сега не е тоа ова е :) јас не видов некој да сака да прави озбилни проекти од старт. Бар не најдов таков пост, ако грешам наведе те ми го тој пост баш да го видам кој е тој почетник што сака да прави сериосни проекти  :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.