Author Topic: Случајни муабети  (Read 828499 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #810 on 19.11.2010, Friday, 22:32:32 (Edited 20.11.2010, Saturday, 12:32:19) »
Значи небарам никаква шема која е забранета , ми треба помош околу делот кој треба да се смени за да се добие поголем домет  :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #811 on 19.11.2010, Friday, 23:04:18 »
повеќе лед диоди би го зголемиле дометот...ама тој отпорникот од 180 оми ке треба да го намалиш...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #812 on 19.11.2010, Friday, 23:13:43 »
A кај ќе го најдеш транзисторот,тој SK100 не ми е познат?? :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #813 on 20.11.2010, Saturday, 12:34:18 »
во Wings 3D работам, и како што реков талпа сум појма немам уште која команда за штое
ова онака од досада го цртав
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #814 on 20.11.2010, Saturday, 16:02:36 »
Дечки да не има некој да ми даде free sample сплит-flyback трансформатор ;D?Некој што ви фаќа прашина :D?Еден пријател на таткоми ми даде цела кутија CFL-ки и на една го извадив колото и кога глеам 32W WOWWWW :o :o :o првпат... ;D До сега најмногу сум имал од 23W,ама од 32W не :D.Сакам да ја поврзам пригушницата со трафото па да видам што искра ќе фрла ако не се запали. :D

П.С.Кој има противпожарен апарат не е лошо да ми го позејми додека ќе испитувам со пригушницата и трафото ;D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Re: Случајни муабети
« Reply #815 on 20.11.2010, Saturday, 16:23:32 »
super e cestitki
Z33MK

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #816 on 20.11.2010, Saturday, 20:04:31 »
Дечки да не има некој да ми даде free sample сплит-flyback трансформатор ;D?Некој што ви фаќа прашина :D?Еден пријател на таткоми ми даде цела кутија CFL-ки и на една го извадив колото и кога глеам 32W WOWWWW :o :o :o првпат... ;D До сега најмногу сум имал од 23W,ама од 32W не :D.Сакам да ја поврзам пригушницата со трафото па да видам што искра ќе фрла ако не се запали. :D

П.С.Кој има противпожарен апарат не е лошо да ми го позејми додека ќе испитувам со пригушницата и трафото ;D.
Малечко јас имам такво сплит трафо ама ке може да го трампаме со нешто да не биде џабе  :D ?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #817 on 20.11.2010, Saturday, 20:07:42 »
Дечки да не има некој да ми даде free sample сплит-flyback трансформатор ;D?Некој што ви фаќа прашина :D?Еден пријател на таткоми ми даде цела кутија CFL-ки и на една го извадив колото и кога глеам 32W WOWWWW :o :o :o првпат... ;D До сега најмногу сум имал од 23W,ама од 32W не :D.Сакам да ја поврзам пригушницата со трафото па да видам што искра ќе фрла ако не се запали. :D

П.С.Кој има противпожарен апарат не е лошо да ми го позејми додека ќе испитувам со пригушницата и трафото ;D.
Малечко јас имам такво сплит трафо ама ке може да го трампаме со нешто да не биде џабе  :D ?
Ама од овие поновите е,црно?Од што го имаш извадено,монитор или ТВ?Дај понуда ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #818 on 20.11.2010, Saturday, 20:08:56 »
Па имам едно старо од телевизор филипс ама тоа нема да ти врши работа бидејќи нема каскада или како и да е а имам и од монитор мислам дека тоа ке ти заврши работа  :)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #819 on 20.11.2010, Saturday, 20:11:36 »
Дај понуда тогаш... ;) :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #820 on 20.11.2010, Saturday, 20:15:54 »
Па незнам ке правам сега едно коло со лед диоди да не ти се наоѓаат дома бели лед диоди  :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #821 on 20.11.2010, Saturday, 20:24:14 »
Па незнам ке правам сега едно коло со лед диоди да не ти се наоѓаат дома бели лед диоди  :D
Немам лед диоди...и ај пишувај ми по пп дека ние дур да се договориме ќе нашкрабаме 10 страници тука. ;D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #822 on 20.11.2010, Saturday, 21:15:03 »
кај што ке начкрабате 10 страни, па и уште и админите и модераторите ке ве караат  8)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #823 on 20.11.2010, Saturday, 21:21:15 »
Дечки немате ли бре такво трафо од 50W ама 30V? :D ;D У логинг има ама е околу 800-850ден ;D што не ми се даваат ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #824 on 20.11.2010, Saturday, 21:25:53 »
ако сакаш 40W имам, ако сакаш кажи...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)