Author Topic: Случајни муабети  (Read 828192 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #315 on 21.09.2010, Tuesday, 07:35:57 »
Бојан, не се нервирај ,и кај мене минусите се зголемуваат постојано,па никому ништо :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #316 on 21.09.2010, Tuesday, 12:19:56 »
Дај кажете некој лек протов гнојна ангина, освен антибиотици, чај, лимонади, мед...?

Се осеќам ко да ме прегазил шлепер :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #317 on 21.09.2010, Tuesday, 12:51:49 »
Дај кажете некој лек протов гнојна ангина, освен антибиотици, чај, лимонади, мед...?

Се осеќам ко да ме прегазил шлепер :S.
Дрмни 2-3 отпорника,еден кондензатор и две NE555 и се ќе ти пројде :D ;D :D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #318 on 21.09.2010, Tuesday, 13:24:23 »
дечки поради комплицираната процедура на прегледување на сите постови постапката ке иде малце споро и неможам одма кај сите да реагирам. Прво се јави Malecko и ке ги прегледам неговите постови кои се многу, доколку не најдам т.н. лоши постови во согласност со останатиот дел од администрацијата ке ги тргнам сите негативни поени а доколку најдам некој т.н. лош пост ке тргнам само дел. После батката е на ред а после другите. SKOLS кај тебе највероватно не се работи за пукање на - репутација бидејки во текот на 24 часа може да ти се даде само 1 - или + поен. Значи кај тебе највероватно ти дале 2ца члена а тоа може да е за еден пост.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #319 on 21.09.2010, Tuesday, 14:42:12 (Edited 21.09.2010, Tuesday, 15:20:19) »
Слушај,за мене не мораш да се  трудиш:D :D :D :DЈас сум научен да живеам со тоа ;D ;D ;D ;D ::) ::) :P
Гигават,за тебе : варено вино со црн пипер,две апчиња на сабајле и топол туш.Испоти се и ке бидеш ОК.
ЗА гнојна ангина : кочан мраз кока-кола во лименка на екс.Јас керка ми така ја лекував кога беше мала.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #320 on 22.09.2010, Wednesday, 00:33:19 »
Слушај,за мене не мораш да се  трудиш:D :D :D :DЈас сум научен да живеам со тоа ;D ;D ;D ;D ::) ::) :P

Како што пиша batka, не обрнувајте многу внимание на тоа +rep, -rep, не е ни оддалеку толку битно, верувајте ;).

Гигават,за тебе : варено вино со црн пипер,две апчиња на сабајле и топол туш.Испоти се и ке бидеш ОК.
ЗА гнојна ангина : кочан мраз кока-кола во лименка на екс.Јас керка ми така ја лекував кога беше мала.

Фала за советот, тоа со кока колата го знам, сум го пробал и навистина функционира, се сушат гнојните чепови (во принцип, слично е со „горење“ на брадавици или бенигни туморчиња со течен азот) и си паѓаат, па си ги голтнуваш потоа (знам, гадно е ;D).

А за ова со виното, не сум пробал, ама ќе пробам зошто да не ;), моментално немам тепмература (имав малку вчера, ама многу малку, се напиве еден аспирин и ми пројде), а за препотувањето и тоа го знам, ама го правев кога бев помал и кога имав многу голема температура, да ти излезат токсините од телото, во 3 или 4 ќебиња завиткан иако е летно време... лелееееееее, господ сум го гледал едно 2, 3 саати дур се испотам, ама после, мука немаш нареден ден, како препороден си ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #321 on 22.09.2010, Wednesday, 12:29:02 »
кога ке имаш температура fervex напиј се, за 5 мин ке ти спадне температурата... и глеј еј...бара лекарски совети на форум за електроника...кај го има тоа???? ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #322 on 22.09.2010, Wednesday, 12:48:08 »
Сега баш смислуваме конзилијарно како по електронски пат да му помогнеме :D ;) Јас велам со струја од некои 60-70 волти,преку автотрансформатор,со висока фреквенција ;D ;D ;D Не можеме да се договориме кој ке ја пушта струјата!! :D :) ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #323 on 22.09.2010, Wednesday, 13:10:06 »
Тоа се вика EST (Electro Shock Therapy), не сум ментално болен, хахахахах ;D ;D ;D (добро, барем не во конвенционална смисла, инаку во денешново ненормално време, ако си нормален значи нешто не е во ред со тебе, затоа не им верувам на луѓе без пороци ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #324 on 23.09.2010, Thursday, 12:53:12 »
Колеги има некој од вас што се бави со мотанје на калеми со феритни јадра?Ми треба некој да ми намота едно како мини трансформаторче за проектот од емитер тој тенс елиминатор на болка се го направив само ми остана уште тоа.Пишува дека за трансформаторот треба да се најде некое јадро neosid со димензии 25х15х10мм и да се намота 17 вртежи во примарниот калем и 45 вртежи во секундарниот калем со бакарна жица број 0,5мм. :D :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #325 on 23.09.2010, Thursday, 12:56:30 »
ех бе па и ти...најди го трансформаторот и сам ке можеш да си го намоташ, не се којзнае колку многу намотки...што се 60 намотки...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #326 on 23.09.2010, Thursday, 19:29:39 »
ех бе па и ти...најди го трансформаторот и сам ке можеш да си го намоташ, не се којзнае колку многу намотки...што се 60 намотки...
Епа за тоа ми е јас најдов еден феритен прстен од старо напојување за компјутер и беше со многу слични димензии со тоа што треба само што ова беше 26х15х11cm и oтидов докај еден сервис за монитори и телевизори и човекот ми рече дека немал баш таа бројка на жица (0,5мм) па ми даде некоја друга и ми рече оваа е слична на таа жица,и го намотав се убаво и не работеше па сакам некој ако го има точното јадро и жица да ми пише по ПП да се договориме да му ги купам и двете. :) ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #327 on 23.09.2010, Thursday, 19:38:13 »
дали можеш да ми кажеш каде се наоѓа тој сервисер!:???Дека ми треба нешто инаку колку дебела жица ти треба!?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #328 on 23.09.2010, Thursday, 19:40:40 »
Toj сервисер се наоѓа во населба аеродром дојди некој ден у аеродром ќе ти покажам каде е,инаку ми треба жица со дебелина од 0,5мм. ;D :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #329 on 23.09.2010, Thursday, 19:45:25 »
утре ако си слободен од сабајле може да се договориме да ти препорачам еден винклер и за мене ми треба бакар па ако сакаш да идеме.Исто така може и до бувлјакот да отидеме!!Прати ми ПП или тука пиши!