Author Topic: Случајни муабети  (Read 829504 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #240 on 06.09.2010, Monday, 16:26:17 »
одлично ќе биде,реп+ од мене!!!
ПС. Од каде најде шеми дали ќе биде скрос исто или???

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Re: Случајни муабети
« Reply #241 on 06.09.2010, Monday, 16:50:27 »
Истата шема е како на клипчето, шемата и ППК ќе ги имате во таа тема, исто ќе има и слики, а можеби и видео :)
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #242 on 06.09.2010, Monday, 17:33:27 »
Со години се спремам да направам теремин, ама никако да дојде на ред, ај сега кога ќе го видам  твојот конечно може ќе седнам да направам и ја :) 8)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #243 on 07.09.2010, Tuesday, 01:45:39 »
Искрено и јас сакам да го видам (па и чујам) тоа чудо ;D. Имав еднаш прилика да „музицирам“ (повеќе звучеше на мачење на мачка, ама ај, хахахаха ;D ;D ;D) на Theremin, се надевам со аудио ќе биде клипот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Re: Случајни муабети
« Reply #244 on 08.09.2010, Wednesday, 20:22:30 »
Ќе импровизирам некако, да се слуша поубаво. Тераминот е готов, дигиталниот не е тука  :-\
Утре ќе има Шема + ППК + Слики и опис како работи, а видео можеби и потаму, оти утре имам работа..
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #245 on 09.09.2010, Thursday, 00:24:40 »
Стави го во секцијата „Инструменти“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #246 on 12.09.2010, Sunday, 23:51:49 »
Телекабел и недела вечер... не е добра комбинацијата... :S
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #247 on 13.09.2010, Monday, 00:56:28 »
mastrubating because there is nothing on TV испаѓа твојов муабет... :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #248 on 13.09.2010, Monday, 02:43:52 »
хахахахаха ;D ;D ;D, не не мислев на тоа дека нема ништо интересно на ТВ, мислев на интернетот, многу е спор, сите се online недела вечер ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #249 on 13.09.2010, Monday, 03:39:50 »
ааах, јас па си мислев за телевизија мислиш....  ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #250 on 14.09.2010, Tuesday, 20:37:39 »
што имаш на компјутерот ставено??Ако може слика ?? :P

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #251 on 14.09.2010, Tuesday, 23:12:58 »
Чекај да го отворам ;D.

Не е чистен цело лето, а нон-стоп е пуштен, така да може (малку повеќе) да биде „прашњав“ ;D.

      

Матична плоча: Аbit IB-9 (Server Edition), Intel P965 Express Chipset, 800/1033/1333MHz FSB, 6 USB 2.0 ports, 4 USB 1.1 ports

CPU: Intel Core 2 Quad Q6700 (си начекав на старо еден за 6000 денари, хехехе ;D)

RAM: 6GB 800MHz DDR2 Kingston

AGP: GeForce 7200 GS, 256MB GDDR2

HDD: 160GB SATA2 (не знам што марака е, мислам дека е некој ExcelStore) со 8MB cache + 200GB Maxtor IDE (мислам дека има 2MB cache) + 80GB Maxtor екстерен (USB 2.0 connected)

Optical Devices: Optiarc DVD/CD-RW (најевтиниот што го имаше, плус сега чита само DVD-иња, така го наштелував зашто после некое време престана да чита DVD-иња, па решив да го штелувам и на крајот излезе дека може да го нашетлувам да чита добро или само DVD-иња, или само CD-иња, така да го наштелував да чита и реже само DVD-иња), LG CD-RW

PSU: Најевтиниото 450W-но, не знам која марка е, дојде заедно со куќиштето (и не ја правам истата грешка повторно, нарден пат кога ќе купувам PC, ќе фрлам повеќе пари за напојувањето ;)).

DAC: Lexicon Omega USB 1.1 external sound card


Како што можеш да видиш, преполно е куќиштето, едвај ја збира матичната плоча во него, требаше да правам неверојатни калибрации и прерутирања на кабли за да може се да собере внатре и нема шанси уште нешто да додадам во него, едноставно ќе бие преполно :S. нема да има простор каде да се лади ни процесорот ни north-bridge-от, катастрофа ќе биде. Башка што немам друга DVD-ROM освен тој што ми е во куќиштето, па кога сервисирам некое PC, ако нема DVD-ROM на него, го вадам од моето куќиште и го ставам во тоа што го сервисирам, така да треба да може да ми е нон-стоп достапен DVD-ROM-от од моето куќиште, а уште ако ставан нешто вакво внатре (како од шемава), преполно ќе биде... башка што напојувањето едвај го издржува и овој товар, напојува матична, 2 HDD-иња, 2 CD/DVD-ROM-а, и 9 кулери :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #252 on 15.09.2010, Wednesday, 08:46:35 »
Ај да ви се пофалам и јас што имам во компјутерот.Го земав пред 1,5 година од АМЦ како Про Виста,имаше 1Г рам и 120 Г хард диск.Но сега како мина времето имам GeForce 9800 GT,HD од пола тера,6 Г рам и еден огромен кулер.Морав и ново ќуќиште,огромен вентилатор од оние во АМЦ за 5000 ден. и ново напојување.За матична плоча мислам и таа ја сменив ама не сум нешто сигурен.Надвор т.е. монитор во мај си земав еден ЛГ (22 инча) го закачив на ѕид и сега немам ништо да им барам на моите.  :P ;D ;D Нешто надворешно неможам да ставам дека ако ставам сам ќе ми отиде гаранцијата,а за ваква машина никаде нема сервисери.Исто така во работилница компјутерот ми е ужас Пентиум 3 со 20Г хард диск,128МБ рам го палам на жички(вергла) има монитор од 17 инчи (со катодна цевка мислам) на него имам инсталирано дури 4 принтери (за плочки да изработувам) ;D ;D
ПС.Ако некој од администраторите мисли дека оваа тема(разговор не треба тука да биде) сакате префрлете го или отворете нова тема.
  Дали некој се занимава со сервери (за лан игри) сакам да купам стар компјутер и да играм COD 4(Call of Duty 4).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #253 on 15.09.2010, Wednesday, 15:23:44 »
Дај пиши подетална конфигурација, CPU, motherboard ;). Како на ливчето што ти го дадоа од AMC ;D.

А инаку во врска со прашањето за игриците, не играм многу игри, освен некои постари и тоа ретко, така да не знам многу за сервери за игри :S, sorry :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #254 on 15.09.2010, Wednesday, 15:54:35 (Edited 15.09.2010, Wednesday, 16:12:01) »
Доста му е и двојче за таков сервер :D.Има ,се нудат од 1000-3000 денари,ама треба да си тука,
во Велес.Немам ништо моментално на лагер,ако некој налета случајно.Иначе, сервисери има и не се сите во Скопје ;) :D :) Ми носат ПК и од Скопје,Штип,Кавадарци, Неготино,Св.Николе,а најдалеку од Битола и некни два од Охрид. Нека не биде ова фалба,ама ако креваат сите раце ,можеме ние да решиме некој проблем.Колегата на работа е махер за игри и тој сигурно може да ти направи и да те упати во правење сервери за игри,ама малку е тежок да го натераш,бидејки постојано е ненаспан(игра  игри човекот),а другото време поправа компутери.