Author Topic: Случајни муабети  (Read 828506 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7680 on 30.10.2020, Friday, 22:35:10 »
Десет терабајти со зборови :D

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Re: Случајни муабети
« Reply #7681 on 31.10.2020, Saturday, 13:32:42 »
Имам правосмукалка со водена филтрација Conti Italy AquaTech и излеа цркна моторот фрла искри и како да паѓаат вртежите по 1-2сек од вклучувањето на моторот. Сакам да ве прашам на правосмукалката пишува 1800W а на самиот мотор пишува 1000W дали е тоа некој маркетинг-трик ? Демек троши 1000W а има сила како 1800W, не ми текнува како гласеше каталогот може повеќе од 10години е стара правосмукалката. Правосмукалката е само со 1 копче (вклучи-исклучи) нема никакви подесување на силата.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7682 on 31.10.2020, Saturday, 13:53:31 »
Епа далавера е :)

Offline mikromk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Re: Случајни муабети
« Reply #7683 on 01.11.2020, Sunday, 18:06:00 »
Стар трик  1800W, е само ознака на типот. W  незначи вати  туку е дел од ознаката.
Колку што знам максимален мотор кои се вградува во правосмукалки е 1200 вати, без разлика кој ја користи мажот или жената.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7684 on 01.11.2020, Sunday, 22:20:59 »
Демек да не имат преголем вакум па некој пробувајќи со дланка дали влечи да му напрајт беља ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7685 on 02.11.2020, Monday, 10:22:51 »
Сакам да ве прашам на правосмукалката пишува 1800W а на самиот мотор пишува 1000W дали е тоа некој маркетинг-трик ?

Да, маркетинг трик е. Не може обичен класичен пасивен потрошувач да има поголема моќ од онаа која што ја влече од мрежниот приклучок. Тоа нема никаква логика. Може со комплицирани дизајни на системот за влечење (вшмукување) да се добијат подобри или полоши вшмукувачки способности на правосмукалката, ама дали и како се мери ова не знам... а и како се тоа се еквивалентира со тоа колку „вати“ и е вшмукувачката моќ, и тоа појма немам. Мада мислам дека е се тоа „тресење празна слама“. Кој има време да испитува такви работи на правосмукалки или било кои уреди кои се наменети за масовна потрошувачка ::). Преку 10 модели исфрла секоја од фирмите на пазарот во една година, ќе мереле за секоја од нив вшмукувачка моќ ::)... тие приказни, на друг нека ги продаваат :P :D.

Јас само знам дека некои правосмукалки подобро вшмукуваат од други за иста моќност на моторот, толку.

И батали ја таа. И јас таква иста имав. На попуст беа кога ги земавме, 2500 или 3000 денари. Си го извозе своето. Работеше исто (како што рече) едно 10-тина години и после се зезна. Дали моторот цркна, дали нешто со четкиците беше... не знам, не ја ни отворив, сред реновирање бев тогаш, не можев да се замарам и со тоа, ја фрлив и земав нова Philips со класичен систем за филтрација, не аква (со вода) и да ти кажам искрено, 100 пати подобро вшмукува од оваа со вода. Има пластичен сад во кој се собира прашината, го празниш (јас го празнам во клозетска шоља, кај нас во зграда цевките за канализација се прилично дебели, така да, не му се замарам за затнување, треба ептен детска пелена да фрлиш во шоља за да се затне канализацијата) и тоа е тоа. По потреба го миеш пластичниот сад. Има два филтри, по пластичниот сад и на излезот од каде што излегува воздухот. Сега за сега, презадоволен сум од неа. Далеку од скапа беше, 4500 ја земавме, а во споредба со онаа со вода... може вода да и носи ;D. Филтрите ги чистиш (може и со вода) еднаш или два пати годишно, исто и пластичниот сад. Далеку помалку перипетии има во однос на таа со систем за филтрација со вода. Не смееш да оставиш да седи прашината во водата (на пример, сум чистел денес, па не сум завршил со цел стан, па по 2 дена, пак продолжувам да дочистам), мораш веднаш да ја смениш, инаку, се усмрдува и после смрди и кога работи правосмукалката. Такви проблеми со класичните системи немаше.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7686 on 02.11.2020, Monday, 10:58:14 (Edited 02.11.2020, Monday, 18:45:05) »
Сепак пуштај 2-3 води, заеби широки цефки :)
Абе новиве се со прегради и со хеппа филтер, кој не смееш да го периш со вода, а се затина за година дена. Е сега ако не ти смета малце повеќе прашина да крева(како досегашните правосукалки) ќе ги испериш со фода филтерот или ќе го фрлиш. Сепак тој е краен филтер нема ккј знае колку прашина, ама се осеќа.
Само компликлваат некој норми без веза за народов да го дерат.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7687 on 02.11.2020, Monday, 18:49:40 »
Сепак пуштај 2-3 води, заеби широки цефки :)

Многу нормално ;). И онака не оди се со само една вода, барем 2, а најчесто после 3 или 4 се е отидено ;).

Абе новиве се со прегради и со хеппа филтер, кој не смееш да го периш со вода, а се затина за година дена. Е сега ако не ти смета малце повеќе прашина да крева(како досегашните правосукалки) ќе ги испериш со фода филтерот или ќе го фрлиш. Сепак тој е краен филтер нема ккј знае колку прашина, ама се осеќа.

Еднаш го исправ, ене го, си тера :P :D. Ќе го перам дур можам, ако не, ајде, у ѓубре, чао пријатно ;D. Не можам да се замарам... глеам, сите редовно ги мењаат, па и ја ;D. Како за сите, така и за мене, ако некој сака да се замара да го чисти со компресор или нов да купува, бујрум, ја неам намера тоа да го правам ;). Сепак, најважниот, оној што е по канистерот за прашина, си стои, тоа е најбитно ;).

Од клипот, изјава од сервисерот на Gorenje, „ние немаме правосмукалки со филтри кои се перат“ ;D ;D ;D. Епа затоа никој не ви ги купува ;D ;D ;D... овен некои кои сеуште веруваат дека се тоа е со квалитет како од бивша Југославија и дека се прави на Балканов ::).

EDIT: Хахахахахахахаха, во клипот од 4:32 ;D ;D ;D... па не се нормални ;D ;D ;D. Иде у ѓубре тој филтер, му стаам влажно марамче, ајт, чао пријатно ;D ;D ;D. Неам друга работа, четири пати годишно ќе мењам филтер, хахахахахахахаха ;D ;D ;D.

EDIT 2: „Ако нема филтри да се купат, потрошувачите се приморани да купат нова правосмукалка“ :o :o :o ... пффффффф, ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХА ;D ;D ;D, добар е дечково, не е нормален ;D ;D ;D... ме изнасмеа ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7688 on 02.11.2020, Monday, 18:57:32 »
Види, не дека ако го испериш и толку од него, него нема да филтрира како предходно, што и не е некој тежок грев.
Да, горење си работат на старо име. Исто и искра.
Епа и тојнппсле канистерот , колку што разбрав треба да го мењаш. Ја го перам, си тера.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7689 on 02.11.2020, Monday, 19:07:12 »
Види, не дека ако го испериш и толку од него, него нема да филтрира како предходно, што и не е некој тежок грев.

Ај важи, ја дома со лупа глеам колку прашина има ;D ;D ;D.

Абе дај не ме за*ебаај, ја не сум Шити Мол па да усисавам на секој пола саат и да е ганц чисто ;D. Колку да не нема два прста прашина, толку е доста, а за толку, и без ниеден филтер ќе ми исчисти ;D.

Да, горење си работат на старо име. Исто и искра.

Другар мој зема Gorenje усисивач, јас го земав Philips-ов, од прилика ист период лани. И тоа јас го земав со некој попуст на некоја промоција беше, 3600 или 3700, така нешто, он го зема 5000. Му покажувам колку влече Philips-ов, ми вика „не, ти си го појачувал“ ;D ;D ;D. Абе чоек, таков е фабрички, корне, што да ти кажам (патем, до тогаш сеуште го немав исчистено филтерот, ниеднаш). Идам кај него, ај да видам колку му влече тоа неговото Gorenje... врска нема ;D. Му викам, чекај малку, ај да пробам нешто... му го извадив тој хепа, мепа, шепа, шо и да е (излезен го викам јас :P :D) филтер (има и влезен, кај оној канистерот), се препороди правосмукалката, почна цели мушами да шмука ;D. Ми вика „и сеа, шо, нов да зеам?“, му викам „ја ти го извадив и ако е моја правосмукалката, тоа ќе иде у некоја фиока, чисто ако некој ден за нешто притреба, а јас ќе си ја користам вака ;)“. Не знам дали го има вратено назад филтерот, ама и јас мојот на ниет сум да го вадам. Неам нерви да се замарам да го чистам на секои пола година, без филтер нека си тера, има еден, не мора два да има ;). Еееее, порано со оние Слобода Чачак, ни филтри, ми милтри, ако седиш позади неа, ќе се угушиш ;D, па еве не, живи здрави сме, ништо не ни фали ;) ;D.

Епа и тојнппсле канистерот , колку што разбрав треба да го мењаш. Ја го перам, си тера.

Да, тој си е со сунгерче обвиено со „влажни марамчиња“, тој е пери-носи ;) ;D. Тој, да, ќе го перам, бидејќи е лесен за перење, ама овој... бегај таму, за*банција е 100 пати треба низ вода да го поминеш, па 3 дена се суши, па тантара пантара... ако ми спизди, ќе лета у ѓубре ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7690 on 02.11.2020, Monday, 22:01:58 »
Да, ако немаш алергии на прашина може и без него, ако имаш не е седно :)
Али ја не го сушам, секако на надвор дува, ке го издувам в купатило и хајт. А секако ако ми прајт проблем ќе го фрла :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7691 on 02.11.2020, Monday, 22:29:03 »
Да, ако немаш алергии на прашина може и без него, ако имаш не е седно :)

Имам алергија на прашина, ама искрено... веќе баш ми е гајле :P :D. Не ми е многу јака, само кивам или знам малку црвено да се осипам ако прашина многу има некаде, толку. Не планирам за до толку да се замарам со купување на филтри, милтри, не знам ти што ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7692 on 02.11.2020, Monday, 23:00:48 »
Ти смукаш низ дома ? :D

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7693 on 03.11.2020, Tuesday, 14:51:41 »
нешто бело, шмрка цело село  ;D ;D

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Re: Случајни муабети
« Reply #7694 on 03.11.2020, Tuesday, 23:04:43 »
Купив Arnica Hydra Rain Plus 9000денари :-\ (Турска била) со водена филтрација и hepa филтер на издув, и ја сум алергичен па затоа. Максимална моќност пишува дека е 2400W тоа ќе го измерам со ампер клешта, а моќ на смукање пишува од 300-350W. Во споредба со старата смукањето е појако.
Пластиката на самата правосмукалка ми стои многу нежна, ефтина, не издржлива. Цревото е силиконско тоа мислам е добро ама приклучоците обична тенка пластика. Избрав верзија со еден куп додатоци коишто уште ги немам отворено (да се има занимација :)), можело да пере теписи, кревети, седишта од кола и сл., затоа што правосмукалката има мала пумпа и шприца вода од посебен сад а потоа ја смука во друг сад. За во стан голема е, и старата беше, имаше покомпактни со иста моќност од прилика но овој модел ме фана за око и ми го измачка :).
За старата правосмукалка најдов нов мотор околу 1600денари без гаранција ако сум ја однел во сервис да ја наместат они таму ќе ми дале гаранција, но таа немаше филтрација на издувот, и редно време беше за подновување е сега колку ќе трае ќе видиме не верувам дека повеќе од старата ќе трае.
Гледав Gorenje со водена филтрација околу 7500-8000 денари зависи во која продавница, на страната на Горење пишува потрошна моќност 800W а моќ на смукање 92W, а на Сетек веб-страната за истиот модел пишува моќ на смукање 230W, сега кој има направено намерна или ненамерна грешка незнам  ::) :).
Е да веќе нема Горење, Искра сега само името се продава а и од порано. Имам купено Искра аголна брусалка 1600W на старо, пишува производство 2009година и кај механизмот, запчаниците имат ставено пиксна а во споредба имам помала понова 750W Bosch од зелените хоби верзија, внатре има лагери-ролери ли како ги викаат а и топчести има, е сега нивен квалитет незнам ама мислам подобро е од пиксни.
Мана на двете брусалки, барем до сега и дали е до мене како ги користам ама перките на роторите се откачија, на искрата се скрши а на бошот малку беа стопени краевите, е сега не ми текнува времето кога сум застанал со работа кога се откачиле, на бошот истата ја залепив со супер лепак, на искрата најдов замена и таа ја залепив со супер лепак па ете веќе 3-4години не се одлепиле, како хоби користење.
Дали имате искуство со Бош апарати за домаќинство, дали вредат толку што се поскапи ?