Author Topic: Случајни муабети  (Read 829562 times)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #7335 on 15.09.2019, Sunday, 23:04:32 »
Претпоставувам дека мене ми се обраќаш бидејќи напиша коментар после мојот пост.
Ако е така, тогаш човечки те замолувам не коментирај на темата модератор ако не ја знаеш приказната.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Случајни муабети
« Reply #7336 on 15.09.2019, Sunday, 23:22:50 »
Јас мислам дека е редно време @Toma да добие бан.
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Прашње за администрацијата.
Со почитување на пишаните правила, ме интересира каде (во кој подфорум, дел...) можам да пишувам по мој избор (пример “дали знаете што значи зборот часовник“)  но без последици и закани.
Поентата е: Пишувајте што сакате.

Општа дискусија ;). Убаво си пишува, „Се она што е надвор од областа електроника“ ;).

Code: [Select]
http://elektronika.mk/index.php?board=3.0
Форумов навистина стана како место за муабет пред коперација. Искрено.

Тоа е последица на недостаток на квалитетни теми за дискусија. Порано имаше и поголемо членоство (повеќе активни членови), сега нема, тоа е тоа. Кога имам време, отворам по некоја тема, правам по некој туториал и тоа е тоа... толку можам.

Мислев дека за да се стане модератор на форумот треба да се знае и кои се правилата на форумот и на која тема која и е намената.

Никогаш немавме стриктни правила во однос на тоа што каде требаше да биде сместено, во однос на темите кои се надвор од областа на електрониката... понекогаш имаше и забавни (смешни) дискусии и во оваа тема или секција (Општа дискусија, баш подсекцијата Општа дискусија), но не сметавме дека треба баш се да се дели и прецизира „ова е за ваму, она е за онаму“, особено ако не станува збор за она за што е наменет форумов - електроника.

Јас мислам дека е редно време @Toma да добие бан.

Не знам што се случувало вчера во оваа тема, бев зафатен, ќе треба да прочитам.

На крајот на краиштата, ако сакаш, отвори тема со анкета, ќе се изгласа, ако повеќето членови сметаат дека Toma треба да добие бан, ќе се почитува одлуката.



EDIT: Прочитав. Немало ништо значајно поврзано со таа тема на дискусија (коментар околу проблем со форумот и скриптата).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7338 on 16.09.2019, Monday, 10:37:48 »
Претпоставувам дека мене ми се обраќаш бидејќи напиша коментар после мојот пост.
Ако е така, тогаш човечки те замолувам не коментирај на темата модератор ако не ја знаеш приказната.

Да тебе ти се обраќам.
Поставуваш прашања на кои како поранешен модератор би требало да го знаеш одговорот. Како инаку би ја извршувал функцијата модератор.
За каква приказна зборуваш поврзана со модератор незнам и не коментирам за тоа.

Сарказмот претерано користен станува навредлив за сите.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #7339 on 16.09.2019, Monday, 12:59:15 »
Quote
За каква приказна зборуваш поврзана со модератор незнам и не коментирам за тоа

Еве дел од приказната...
 
Quote
Правевме некои муабети со администрацијата и останатите модератори... те предложив да бидеш глобален модератор на форумов. Прашањето е дали би ја прифатил функцијата.
...
Пиши што мислиш ;).
...
Размислуваш околу предлогот или ???.
....
Размислувам затоа што веќе сум модератор на „латиничен“ форум, па затоа сум во дилема  околу лојалноста, која може да ви пречи и да се јави некакво недоверие!

Мој предлог би бил ако имате желба и доверие да ми овозможите еден месец пробна „работа„ .
Не сум во цветот на младоста туку во залезот па така и времето и нервите не се исти.

Карактери се во прашање, и вашите и мојот, па и на членовите на форумот !

Засега тоа.
Не сум тип за пишување „фермани“ !

Поздрав.
...
Ќе биде пренесена поракава на администрацијата, па ќе ти вратам ;).

А околу лојалноста... па искрен да бидам, не мислам дека ќе пречи... ако мислиш од аспек на тоа дека нема да може 100% да си посветен на овој форум. Тука се и други модератори, нема да бидеш сам ;). А освен тоа, тука сме и за да ти помогнеме, да се снајдеш со интерфејсот... мада не е многу комплициран, ќе видиш. Штом знаеш како да искористиш php BB кодови во post-ови, нема да имаш проблем ;).

Од друг аспект, не гледам проблем.

Поздрав.
...
Пренесов што пиша до останатите од администрација, се сложија дека не е проблем тоа што си модератор на друг форум, така да, ако ја прифаќаш функцијата, може да те ставиме како модератор. Ако не се снајдеш или поради било која друга причина не сакаш да бидеш модератор, пиши, ќе бидеш ослободен од функцијата ;).

Quote from: Toma on 08.09.2017, Friday, 14:55:37
Добро, да пробам и ќе видам како ќе оди и со какви задачи ќе сум задолжен затоа важи ова !
...
Quote
Ако не се снајдеш или поради било која друга причина не сакаш да бидеш модератор, пиши, ќе бидеш ослободен од функцијата

Поздрав.
...
Ќе видиш кои ти се опциите кои ги имаш во администраторскиот панел. Сите опции кои ги имаш, имаш привилегии да ги менуваш ;).

Поздрав ;).
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7340 on 21.09.2019, Saturday, 21:54:35 »
Да не отвара тема нова,(мислам дека нема потреба), да прашам овде.
Дестоп пц, нонстоп се рестартира, таман че дојде да бутира т.е. анџак ќе се треба да се појави слика се рестартира. Пробав без рам, графичка и хдд, истото се случва. Едино cpu ко ќе го извадам не се рестартира. Провав и со друго cpu, истото се дешава...

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7341 on 21.09.2019, Saturday, 21:58:39 »
 Како мислиш не се рестартира кога ќе извадиш процесор?
Пробај со друго напојување.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7342 on 21.09.2019, Saturday, 22:08:14 »
Кога е комплетен какомшто треба постојано се ресетиса. Ко ќе го извадам професорот не се рестартира, но нели не работи.
Немам друго напајање, се мислам да не е матичната, џабе да не менувам напајање?

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7343 on 21.09.2019, Saturday, 23:14:58 »
Смени го напојувањето или пробај со друго ако можеш да најдеш.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7344 on 21.09.2019, Saturday, 23:31:36 »
Кога се рестартира, после колку време, дали се рестартира секогаш на истото место/време?
Да немаш проблем со ладењето на  процесорот и затоа да се рестартира.
Многу поефтино е да смениш напојување од плоча.
Пробај со миниму компоненти дали се рестартира?
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7345 on 21.09.2019, Saturday, 23:45:35 »
Епа не можам да најдам друго, инаку ќе пробав нели.
Да, интервалот на рестарт е идентичен. И без рам и без графичка се рестартира.
Процесорот има ладилно тело и секако не би требало да прегрее за ~10тина секунди (толку е интервалот на рестарт).
Точно дека е поефтино напојување од матична, но ако е добро и ако го сменам, а сепак била матичната ќе ми дојде поскапо :) 

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7346 on 22.09.2019, Sunday, 00:34:43 »
Многу се поголеми шансите за проблематично напојување отколку за проблематична матична плоча но се е можно.
До каде стигнува стартувањето пред да се рестартира, вади на екранот нешто дава плочата звучни кодови?
Дали можеш да влезеш во биосот или се рестартира? пробај и без хард диск, дали ке се рестартира, за да влезеш  во биосот не ти треба хард диск.
Дали го имаш проверено напојувањето и матичната плоча, да немаат потечени/подуени електролити? (доколку нема незначи дека се исправни или напојувањето/плочата е исправно/а.)

Ако е добро напојувањето и го смениш ке ти дојде поскапо, ако е добра плочата и ја смениш ќе ти дојде уште поскапо.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7347 on 22.09.2019, Sunday, 00:53:35 »
Не, не стига до биос... Стигаше до бут, ама сега ни до тамо не стига. Подуени кондензатори нема, ама тоа не значи дека не се исушени. Епа работава е да менам само едно, не и двете :D уствари да утвда што да мења... Ќе побарам деновиве напајање, ако најдам на заем...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7348 on 22.09.2019, Sunday, 01:40:13 »
Не, не стига до биос...

За да дојде до бутирање, мора да помине POST (Power On Self Test), што е финалната процедура која се прави по иницијализација на BIOS-от. Прво проверува дали BIOS-от е воопшто присутен, потоа бутира BIOS-от, потоа проверува дали се од периферии е како што треба, и тек на крај го дава POST screen-от ;). POST-от е финалната работа која се прави и тука јавува грешки, ако има некакви грешки (фали тастатура, се ресетирал BIOS-от, NVRAM не е ко што треба, дрн дрн дрн).

Така да, нема шанси да се подига, а да не стига до BIOS.

Удри memtest ;). Направи бутабилно USB стикче со Memtest или симни било која едиција на Linux, бутурај ја како live CD/USB и провери ја меморијата. Скоро сите едиции во GRUB loader-от имаат и Memtest ;). А не е лошо да пробаш и да ја бутираш и live Linux околината, да видиш дали ќе стигне до графички мод (не само command line) мод на работа ;).

Code: [Select]
https://www.memtest.org/
Code: [Select]
https://xubuntu.org/download/
Плочата има onboard графика или не? Ако има бутирај со onboard, не ставај графичка. Ако нема, пробај со истата графичка а бутираш Linux и ако бутира, види дали работи како што треба (има интегриран browser и некои други програмчиња, работи го малку така, чепкај нешто, инсталирај софтвер или updates... тоа се во RAM ќе се случува, но без разлика, тоа е повеќе од доволен тест да се провери дали е се во ред хардверски ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7349 on 22.09.2019, Sunday, 02:08:17 »
Не стига до boot, како би напрљвил мемтест? А и без меморија се дешава истото...
Update немам онборд gpu...