Author Topic: Случајни муабети  (Read 829297 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6930 on 26.02.2019, Tuesday, 22:50:28 »
Најверојатно останува статички електрицитет во гејтот, па се активира несакајќи или останува активен. Пробај додади им еден pull down отпорник од гејт према сорс, 1K би требало да биде доволно. Може да додадеш и кондензатор од 10 до 100nF во паралела на тој отпорник, за елиминација на EMI на гејтот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6931 on 26.02.2019, Tuesday, 22:52:05 »
На сите 4 MOSFET-и тоа?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6932 on 27.02.2019, Wednesday, 00:55:40 »
Да де, јасно, секој од нив треба да има филтер ;). Ако има само на еден, само тој ќе работи како што треба ;).

Ако не може да постигне 5V на гејтот Arduino-то со отпорникот од 1K, стави му 4.7K и пак пробај ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6933 on 27.02.2019, Wednesday, 03:03:04 »
Гејот мора некако да се празни... овде имаше добро решење, ама ја нема сликата  :(
http://elektronika.mk/index.php?topic=8941.msg78757#msg78757

Offline DL1BT

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Re: Случајни муабети
« Reply #6934 on 27.02.2019, Wednesday, 12:22:40 (Edited 27.02.2019, Wednesday, 12:57:21) »
Неможеш да го возиш MOSFET-от директно од пин од ардуиното без последици. Гејтот на мосфетот е кондензатор, кој мора соодветно да се полни и празни со струја. При вклучување на мосфетот, излезот од ардуиното ќе биде поврзано на маса (доколку немаш сериски отпорник) - со што може да го оштетиш излезот.

Наједноставно е да ставиш струен бафер на излезот од ардуиното кон секој гејт:



По робастно решение е да користиш соодветен MOSFET драјвер, но и ова погоре ќе успее за соодветно мали товари :-)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6935 on 27.02.2019, Wednesday, 17:00:48 »
Па да, немам голем товар. Сега, значи доволно ќе биде да поврзам отпорник од гејт кон сорс, а паралелно на него едно блок кондензаторче?

Offline tanatos

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
  • Gender: Male
  • Menace
Re: Случајни муабети
« Reply #6936 on 27.02.2019, Wednesday, 17:21:51 »
Зошто воопшто користиш фетови, за твојата апликаија и обични биполарни транзистори ќе завршат работа.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6937 on 27.02.2019, Wednesday, 17:26:34 »
Бидејќи немав при рака.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6938 on 02.03.2019, Saturday, 00:30:29 »
Каде во Македониа можат да се најдат флуоросцентни неонки или ламби?
Сепак се ВРТИ !!!

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6939 on 02.03.2019, Saturday, 00:32:29 »
За какви поточно ламби станува збор?
Инаку во сите продавници за расвета и електроматеријали.


Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6940 on 02.03.2019, Saturday, 01:48:56 (Edited 02.03.2019, Saturday, 02:21:58) »
UV  флуоросцентни светилки мислам дека така се викаат,
нешто како на линкот.

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/173229895832
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6941 on 02.03.2019, Saturday, 02:27:55 »
Е знам, порано ги имаше и беа популарни еден период, особено на транс журки 8) (бидејќи не мораше да мкнеш неонки, прво тие се појавија, ама гломазни и лесно кршливи беа, па овие беа прилично добра замена ;)), ама по некое време ги забранија... баш во една продавница за расвета прашав, имале, ама откако ги продале, повеќе не набавиле бидејќи ги забраниле за увоз бидејќи го оштетувале видот ако директно гледаш во влакното (или што и да е тоа што жари) ::)... си викам, па и во обична сијалица ако зјапаш во влакното, ќе си го оштетиш видот ::). Секакви глупости ::).

Прашав пред околу 7, 8 години и тогаш така ми кажаа и се откажав. Можно е сега да се имаат сменето работите, не знам ???... бидејќи гледам сега носат секакви типови на дизајни на сијалици со жаречко влакно, како оние со плетени влакна или мотани овака или онака (ги имам видено по локали ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6942 on 02.03.2019, Saturday, 11:39:10 »
Таа сијалица од линкот ја ставив како за пример не мора да е таква може неонки или било што друго што зрачи таква светлина.
Прашав по продавниците за осветлување низ Струмица не продава никој па викам можеби некој знае низ другите градови.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6943 on 02.03.2019, Saturday, 12:43:02 »
окрши живина, ама зрачењето од нејзе е штетно, обавезно ја гори кожата и предизвикува рак. Растенијата ги суши. За плочки е ок.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6944 on 02.03.2019, Saturday, 16:38:04 »
Не ми треба за плочки ми требаат за забава :)
Во една фирма ми рекоа денес дека можат да ми порачат неонки, ке порачам од нив.
Сепак се ВРТИ !!!