Author Topic: Случајни муабети  (Read 828277 times)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6480 on 27.02.2018, Tuesday, 22:22:17 »
i live....again :)
Hams do it! With Frequency

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6481 on 01.03.2018, Thursday, 23:41:04 »
Сега треба да се концетрираме на преговориве... јас викам Северно Македонски форум за електроника да биде предлогот ;D ;D ;D, ама без промена на domain name, тоа не го даваме ;D ;D ;D.
Македонија вечна, и форумов вечен! Ајде со среќа и са убаво!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6482 on 02.03.2018, Friday, 01:02:25 (Edited 02.03.2018, Friday, 01:09:15) »
Искрено... ми недостасуваше овој муабет ;) :P.

Ајде, со среќа нека ни е и вечен да ни биде форумов ;).

EDIT: Update на некои од подесувањата на форумот. Сега може да прикачувате avatar-и со зголемена максимална големина (максимум 96 x 96 пиксели ;)). Се разбира, не мора да ги upload-ирате доколку не сакате, може само директен линк да доставите до аватарот, а скриптата сама ќе направи resize на avatar-от ;). Притоа, пожелно е ако веќе поставувате директен линк до вашиот avatar, да не биде сликата преголема, да има некои разумни димензии (на пример, 500 x 500 пиксели... да не биде HD, Full HD или 4K ;)).

Уште еден update. Ако некој има идеја за лого за форумов, бујрум, предлози и идеи се добредојдени ;). Ако знае да го изработи, уште подобро ;D. Големината не е важна, може да биде и експортирано во екстремно голем формат, само експоритираниот фајл да биде во PNG, 24-bit color ;)... и да биде во „тон“ со скинот (theme-от) на форумот, се разбира ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6483 on 02.03.2018, Friday, 09:47:51 »
Предлог некој прелаз од ламба до дигитална технологија. Ако е некој по креативен и ако се допадне идејата може и да нацрта...
Патем огласната ќе се враќа?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #6484 on 02.03.2018, Friday, 09:59:39 »
Не, огласната нема да ја има повеќе.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6485 on 02.03.2018, Friday, 15:01:50 »
А чат?
И друго што приметив нема она "најави ме вечно"

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6486 on 02.03.2018, Friday, 15:35:48 »
Јас не се ни логирав, ме памтеше уште од последниот пат пред да се стемни форумот.
Чат е добра опција за оваков тип на форум.


Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #6487 on 02.03.2018, Friday, 16:28:12 »
Нема да има повеќе ни чет.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6488 on 02.03.2018, Friday, 17:31:52 »
А ќе има нешто што ќе го мери времето поминато на форумот?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6489 on 02.03.2018, Friday, 17:53:56 »
Чуму ти е?
Него барајќи други работи, еве на што налетав:
Code: [Select]
https://umbrellashop.mk/e-cigari/diy/nichrome-0-4mm-2095Сигурен сум дека ќе најде примена во електрониката :)
Патем како да го зголемам фонтов?

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6490 on 02.03.2018, Friday, 18:09:27 »
Па чисто онака да знаеме колку време тепаме на форумот.  ;D

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6491 on 02.03.2018, Friday, 19:04:56 (Edited 04.03.2018, Sunday, 22:33:22) »
"Students in this university in Malaysia register their attendance by scanning in a QR code with their phones. "

Студенти на универзитет во Малезија го регистрираат нивното присуство скенирајќи QR код.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6492 on 03.03.2018, Saturday, 03:16:48 (Edited 03.03.2018, Saturday, 03:20:19) »
Па... ова е најпросто и може лесно да се изведе во скоро било кои услови во денешно време ;).

Сепак, ова би го оправдал само за вежби (аудиториски вежби за оние кои се на технички факултети ;D). На запад имаат интересни предавања каде во самите предавања се вклучени и студентите. Кај нас, се сведува на презентација на слајдови :S... или, по старо, раскажување на книгата ::). Ова нема апсолутно никаков придонес за самиот студент освен вежбање на вилицата (зевање) ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6493 on 03.03.2018, Saturday, 03:32:21 (Edited 03.03.2018, Saturday, 04:08:07) »
А ќе има нешто што ќе го мери времето поминато на форумот?

Интересна функција беше ;). И мене малку ми недостасува ;D. Не дека се јачав, туку ми јавуваше колку денови од животот имам утепано на форумов ;D... кога ќе видев, ми беше криво, ама кога ќе ми текнеше колку пријателства имам стекнато благодарение на форумов... не ми е ;).

Како и да е, функцијата најверојатно нема да се врати. Ова беше дел од SMF 1.1.x. Во SMF 2.0.x ја нема. Сметале дека е непотребна и ја извадиле. Мислам дека начекав мод кој може да ја врати, но дури и да ја врати, можно е времето на сите да им е ресетирано од моментот кога почна да функционира новава верзија на форумот (не сум сигурен за ова, можно е ова да се има случено при конверзијата на базата).

Во секој случај, земено е во предвид барањето и ќе гледам ако може да ја имплементирам оваа функција ;). Но ако забележам дека е ресетиран тајмерот на сите членови, искрено, не гледам поента да ја држам оваа функција активна.

Се разбира, има други приоритети пред овој, а како најголем би го навел поставувањето на форумот да биде на Македонски ;) (не на Англиски како сега).

Патем како да го зголемам фонтов?

Ctrl + + ;).

Не е плус плус, како C++, туку е Ctrl плус знакот + ;). И постојано ќе ти го јавува зголемен фонтот за форумов ;).

И друго што приметив нема она "најави ме вечно"

Има, ама треба да се најавиш преку Login од лентата со алатики на форумот, не преку Quick Login (горе десно во аголот). Работам на тоа вечно да си најавен и преку Quick Login, ќе гледам да го имплементирам по подесување на скриптата на Македонски.

Само ќе наведам дека timeline за овие промени нема и дека имаат приоритет, но ако видам дека определена функција полесно се имплементира од некоја друга, можно е да се смени приоритетот. Значи, ова што го пишувам сега е планот сега за сега, што не значи дека можно е да се смени редоследот или планот во иднина.

Патем огласната ќе се враќа?

Не, LordZi пиша, нема да се враќа. Беше само товар за базата. Ако сакате да се зезате, пишете тука ;).

А чат?

Чат е добра опција за оваков тип на форум.

Од што толку беше добра, последните две или три години никој не беше активен на него ::). Јас кога и да се логирав, секогаш гледав дека некој се има логирано и скоро веднаш одлогирано, ама три дена предтходно ::).

Дај не зезајте, реално гледано, на почетокот го користевме бидејќи сеуште ги немаше оние понуди кои мобилните оператори сега ги нудат. Ако сакате, разменете си броеви или Skype контакти и четувајте си до сабајле ако сакате. Ова е добра функција ако водиш интернационален форум, каде што член од Бангладеш сака да четува со член од Франција. Во секоја друга ситуација, нема потреба. И мене ми се допаѓаше на почетокот, и сеуште ми се допаѓа да бидам искрен, ама по првите две или три години, никој веќе не се ставаше на четот ::)... а разбирам и зошто. Секој веќе си има дел од денот кога е слободен и дел кога не е и не секој ден е ист со претходниот, па секој ден да бидам достапен online во исто време. Се менуваат приоритети и слободно време, така да, скоро никогаш не се погаѓа некој да е online со некој кој сака да четува со некој друг кој сака да четува.

Можно е да отворам poll и да видам како ќе гласате, па ако навистина има значителен број на гласови кои сакаат четот да се врати назад, ќе го вратам.

А ако сте четувале со швалерки за да не ве фатат жените на Facebook Messenger... аман бе, има и поедноставни начини ;) ;D.

EDIT: Предлог за favicon ;). Кажете што мислите ;).

Голема резолуција:



Мала резолуција (16 x 16 пиксели, колку што реално ќе биде):

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6494 on 03.03.2018, Saturday, 10:14:57 »
Да ве прашам, дали може од Македонија да се продава на ebay? И како? Доколку не може, дали има некои други страни како ebay на кои може?  :)