Author Topic: Случајни муабети  (Read 828324 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6330 on 17.05.2017, Wednesday, 23:54:30 »
@bicikle: Кока кола можеш да користиш за вадење на корозија ;). Еве клип, гледај ;).

Coca Cola Rust Removal
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6331 on 18.05.2017, Thursday, 00:14:27 »
јок гига, проверено. Фосфатна киселина има во анти-рост многу повеќе него во кока-кола, али и двете се лизгаат. Има руст конвертери на лок тајд, али цела мк ја свртев, не најдов. едино на бурт, али е 2000 ден 500 милилитри...

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #6332 on 30.05.2017, Tuesday, 22:24:09 »
Здраво, бидејки ќе одам во Германија на неколку месеци дали може темите од огласите што ми се да стават во мирување односно да се тргнат од темата продавам и потоа кога ќе се вратам (ако се вратам :D ) повторно да се активираат?

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6333 on 31.05.2017, Wednesday, 00:04:11 »
Зошто не напишеш дека одреден период ке бидеш недостапен во Македоониа и нема да прдаваш?
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #6334 on 31.05.2017, Wednesday, 10:15:59 »
А да ти ги заклучиме темите :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6335 on 09.06.2017, Friday, 16:19:12 (Edited 11.06.2017, Sunday, 03:01:57) »
Поздрав за мојот млад колега Атанас со видеово.Атанас еве колку се намачи за натпреварот беше упорен еве го и типецов исто како тебе од Keystone Science направи проект еве го линкот

How to Levitate objects with Science
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6336 on 09.06.2017, Friday, 17:01:36 »
@nsu Да и јас го видов баш вчера. И знаеш што? Го направи по истата шема која и јас! Е, сега изгледа дека проблемот бил во тоа што јас имав фото диода за приемник, а тој има фото транзистор. Но, деновиве ќе порачам и јас фото транзистор да видам како ќе функционира  ;) Ќе објавам и тука.

Нејсе, за другите форумџии, ќе ве замолам ако може една мала услуга. Се работи за Giveaway на 3D Printer, е сега се збираат Entries колку што јас сфатив. Доколку сакате да ми помогнете, отворете го линкот и ќе ве честам пиво ако го добијам.  ;D ;D Ви благодарам однапред.

Еве го линкот:
Code: [Select]
https://wn.nr/8b46Az
П.С Само да се отвори треба, ништо повеќе.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6337 on 09.06.2017, Friday, 20:27:18 »
Важи Атанас за линков ех да беше во Скопје ќе ти дадев фототранзистор 8) ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6338 on 11.06.2017, Sunday, 03:15:46 »
Колку ги мразам тие „направи ова, кликни она“ >:(.

Ова ептен дека ти си во прашање, иначе...

Ми должиш пиво за ова ;D... а ако го добиеш 3D принтерот, претплатен сум до крај на живот за што да ми треба од него, да знаеш ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6339 on 11.06.2017, Sunday, 10:22:07 »
Еј полека Гига.Атанас барем ако освои ќе части пиво а за претплатата ќе прави и едно добро лого на форумов ;D 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6340 on 11.06.2017, Sunday, 13:03:27 »
@GigaWatt И јас ги мразам тие работи со кликања, но се работи за 3D printer, така што и да сакаш и да не сакаш тоа е.  ;D ;D

А за честењето, не правам проблем. Тешки да земам јас, па ќе ве изначестам сите.  ;) ;D

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6341 on 15.06.2017, Thursday, 23:15:04 »
Еден стар еквилајзер го растурив за делови потполно исправен.
Стар касетен дек за во кола Долби Дигитал на  него ќе ги сликнам поубаво утре може за мали касети и за големи тешок ненормално со dc/dc конвертор 2x100W моќност и стар радио приемник за во кола all band со тешко срце го отварам внатре тример кондензаторите од оние старите со по 3 пина убавите кондензаторите со лискун NTK едни од најскапите за до 6 гигахерци што се како во тоа засилувачот што ги постирав.Со тешко срце го отварм еј трансзисторски некој мосфети внатре големи во декот во засилувачкиот степен тежок колку три денешни радиа имам озвучење тоа е кога се има може се утре ќе сликнам и подетално ;D 8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Случајни муабети
« Reply #6342 on 16.06.2017, Friday, 12:54:40 »
Дечки, на еден грамофон наместо кертриџ поврзав гитара преку напонски делител за да не го изгорам влезот. Е сега се работи во ред, на басовите е де во ред, додека на високотонците ептен слабо се слуша некое радио. ??? Имам некој дух во гитарава?  ;D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #6343 on 16.06.2017, Friday, 14:23:07 »
Дечки, на еден грамофон наместо кертриџ поврзав гитара преку напонски делител за да не го изгорам влезот. Е сега се работи во ред, на басовите е де во ред, додека на високотонците ептен слабо се слуша некое радио. ??? Имам некој дух во гитарава?  ;D

Немаш добро заземјување или кабелот за гитарата и масата  не се соодветно димензионирани.Е, сега прашање и како е гитарата озвучена, односно дали е магнетот ( или писео пик ап??) соодветно умасен!Кертриџ- што подразбираш под тоа? Крсистална глава или друго??

Offline Z33RTF

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Re: Случајни муабети
« Reply #6344 on 16.06.2017, Friday, 17:20:42 »
Дечки, на еден грамофон наместо кертриџ поврзав гитара преку напонски делител за да не го изгорам влезот. Е сега се работи во ред, на басовите е де во ред, додека на високотонците ептен слабо се слуша некое радио. ??? Имам некој дух во гитарава?  ;D
Пред неколку години истото му се случи на еден другар. Испадна дека беше АМ станица поточно Радио Скопје на 810KHz. Го средивме така што добро го заземјивме , ги сменавме сите кабли и кутијата во која што беше сместено појачалото ја обложивме со алуминиумска фолија  ;D . И од тогаш нема проблем.