Author Topic: Случајни муабети  (Read 828363 times)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Случајни муабети
« Reply #5985 on 10.06.2016, Friday, 14:02:02 »
Дечки, барав каде има 3Д принтер во МК и чув дека имало во хаклабот КИКА во Скопје. Да не оди некој таму да ми каже дали тој е во работна состојба и дали е возможно да се договориме со некој да се создадат делови за прототип за цена по договор.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #5986 on 11.06.2016, Saturday, 20:05:34 »
има уште еден во битола, пиши ми што ти треба ќе им пренесам на дечките
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5987 on 11.06.2016, Saturday, 23:12:13 »
Побарај го MilerovEfekt тој е во хаклаб КИКА
Hams do it! With Frequency

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Случајни муабети
« Reply #5988 on 12.06.2016, Sunday, 12:56:35 »
има уште еден во битола, пиши ми што ти треба ќе им пренесам на дечките
Сега во моментов сакам да обезбедам пристап до 3D принтер, ќе биде потребен по околу 3 недели, не сум 100% сигурен, ама тогаш ќе биде завршен моделот.
Само прашај ги како одат цените по cm³ и со кои материјали принтаат.
Побарај го MilerovEfekt тој е во хаклаб КИКА
Ако не завршиме вака работа него ќе го барам.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #5989 on 14.06.2016, Tuesday, 10:32:40 »
Со абс и со пла принтаат, мислам дека нема да има проблем тоа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5990 on 18.06.2016, Saturday, 12:04:11 »
Пишете на Google "reptili " и на почетокот има сите олоши да ви ги прикаже :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

TeslaBt

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #5991 on 18.06.2016, Saturday, 12:56:43 »
Да да така ги прат ко да се вселената нешто ко конспираси му е. Користи некој уште IRC овде ?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5992 on 18.06.2016, Saturday, 13:07:58 »
Ретко на денешно време се користи ИРЦ, ама ако треба за помош, ке инсталирам не е проблем.

П.С. Да не имате денес проблеми со wifi рутерите ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Re: Случајни муабети
« Reply #5993 on 18.06.2016, Saturday, 13:11:13 »
Да да така ги прат ко да се вселената нешто ко конспираси му е. Користи некој уште IRC овде ?

Да, најдобар начин на комуникација е. Дечките од КИКА и Слободен Софтвер МК сеуште активно го користат. Канал #lugola на freenode

TeslaBt

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #5994 on 18.06.2016, Saturday, 13:21:20 »
Да да така ги прат ко да се вселената нешто ко конспираси му е. Користи некој уште IRC овде ?

Да, најдобар начин на комуникација е. Дечките од КИКА и Слободен Софтвер МК сеуште активно го користат. Канал #lugola на freenode
Ајде са ќе ви дојдам  ;D . Јас ко беше во тренд IRC не користев боунсери и такви работи сега почнав  :P. Моментално седам на Geekshed и Stormbit (гикшед можите сите ама на стормбит треба инвајт, колку шо знам јас пред 5 години добив инвајт и од тогаш седам секој ден таму). Користам weechat на VPS со Glowing Bear како relay и ко ќе не се уклучвам преку weechat или irssi користам hexchat (најдобар клиент со gui).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5995 on 18.06.2016, Saturday, 20:26:18 »
Колку што имам забележано, само warez групиве сеуште користат IRC... а и они се поретко веќе. Само оние најстарите што сеуште постојат, уште активно го користат.

Порано интересни работи се разменуваа на IRC, ама веќе се тоа е замрено... за оние навистина интересните работи ти треба invite за каналите, а немам намера да се замарам да барам invite, така да, се имам откажано од тој начин на комуникација.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

TeslaBt

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #5996 on 18.06.2016, Saturday, 23:08:29 »
Колку што имам забележано, само warez групиве сеуште користат IRC... а и они се поретко веќе. Само оние најстарите што сеуште постојат, уште активно го користат.

Порано интересни работи се разменуваа на IRC, ама веќе се тоа е замрено... за оние навистина интересните работи ти треба invite за каналите, а немам намера да се замарам да барам invite, така да, се имам откажано од тој начин на комуникација.
Многу јаки луѓе има на IRC. Има премногу луѓе шо можат да ти поможат и да те научат !

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Re: Случајни муабети
« Reply #5997 on 19.06.2016, Sunday, 01:02:44 »
Колку што имам забележано, само warez групиве сеуште користат IRC... а и они се поретко веќе. Само оние најстарите што сеуште постојат, уште активно го користат.

Порано интересни работи се разменуваа на IRC, ама веќе се тоа е замрено... за оние навистина интересните работи ти треба invite за каналите, а немам намера да се замарам да барам invite, така да, се имам откажано од тој начин на комуникација.

Незнам кој сервер си го посетувал, но freenode мрежата е најактивната IRC мрежа во светот. Скоро секој open source software/hardware проект има свој канал таму. Скоро секоја хакерска заедница/хаклаб/мејкерспејс си четува таму :-)

Ко што кажа TeslaBt, многу може да научиш на IRC

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5998 on 19.06.2016, Sunday, 11:56:38 »
Интересно е што сеуште активно се користи IRC, до пред некое време мислев дека е скоро е замрен IRCот но на Freenode растураат, има многу активни канали. Ме интересира, зошто баш IRC, зошто не комуницираат преку друг тип на комуникација како skype, viber, mesanger, zello и слични програми кои овозможуваат разговори во група. Преку нив ако во моментот не си онлајн, попосле ке видиш што се пишувало а на IRC ако не си тамово моментот, одпосле не можеш да видиш што пишувале во каналот. Дали се работи за IRC носталгија, или има некоја предност?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5999 on 19.06.2016, Sunday, 12:40:13 (Edited 19.06.2016, Sunday, 12:42:27) »
Многу јаки луѓе има на IRC. Има премногу луѓе шо можат да ти поможат и да те научат !

Тоа не негирам, сигурно дека е така... и на времето имаше, и сега сигурно има. Само што, како што пишав, најчесто за тие канали, каде што најчесто „киснат“ (стар термин, останат од времето ;D) тие луѓе, треба invite... порано не беше баш така. Ретко за кои канали требаше invite.

Муабетов ме потсети. Некој да не е случајно член на sonsivri ;D?

Незнам кој сервер си го посетувал, но freenode мрежата е најактивната IRC мрежа во светот. Скоро секој open source software/hardware проект има свој канал таму. Скоро секоја хакерска заедница/хаклаб/мејкерспејс си четува таму :-)

Порано, повеќето warez групи беа на undernet. Некои беа и на freenode и на dalnet, ама повеќето беа на undernet. Сега веќе во nfo-ата нема ни contact, а камо ли да имаат наведено IRC канал. А и да имаат, пак, ти треба invite... и дури и да го имам, треба да киснам на каналот, да праам муабет, да ме запознаат луѓе, тинтири минтири, па тек тогаш да почнат да имаат доверба и доколку побарам помош за нешто, да ми помогнат. Немам ни нерви ни време за тоа веќе.

Затоа повеќе преферирам форуми последниве 10-тина години. Активен сум јас кога сакам да сум, т.е. кога јас имам слободно време, а не „пошто зашто“ да морам 24/7 да бидам активен на канал ::).

Интересно е што сеуште активно се користи IRC, до пред некое време мислев дека е скоро е замрен IRCот но на Freenode растураат, има многу активни канали. Ме интересира, зошто баш IRC, зошто не комуницираат преку друг тип на комуникација како skype, viber, mesanger, zello и слични програми кои овозможуваат разговори во група. Преку нив ако во моментот не си онлајн, попосле ке видиш што се пишувало а на IRC ако не си тамово моментот, одпосле не можеш да видиш што пишувале во каналот. Дали се работи за IRC носталгија, или има некоја предност?

Тоа е традиција. По својот изглед, IRC-от многу потсеќа на BBS-ите од крајот на 80-тите од претходниот век, кога почнува да се развива целата таа hack/warez заедница. Освен тоа, IRC-от дозволува енкрипција на комуникацијата и не се базира на proprietary протоколи како Viber, Skype и сите останати модерни протоколи и програми наменети за „обичните смртници“ ;D. Освен тоа, IRC не доаѓа со еден куп bloatware, spyware, adware, highly customizable е и има одлична поддршка за скоро сите оперативни системи кои постојат на планетава... а можеби и за некои вонземски ;D, немам проверено ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."