Author Topic: Случајни муабети  (Read 828949 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5805 on 12.08.2015, Wednesday, 09:25:47 »
Батка,проблем е и прилагодувањето на излезното појачало кон трафото,а понатаму кон степенот на ласер диодата.Не е важно каков аудио сигнал ке врзеш.Тука во прашање е само едно ОП.Нема едноставно и поедноставно.Се е исто сложено.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5806 on 12.08.2015, Wednesday, 12:34:03 »
Дали можам прост засилувач со TL071 да го поврзам на единечно напојување, односно на батерија од 9 волти. Дали ќе работи и дали ќе дава сигнал што личи како тој на влез. Дисторзијата не ми е битна, ниту тоа дека напонот на излез нема да биде негативе.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Случајни муабети
« Reply #5807 on 12.08.2015, Wednesday, 12:51:13 »
Теоретски да, ако не ти треба напонот да оди во минус, треба да работи.
Исто и на симулација, дава релативно добри резултати, повеќе од доволно добри за тебе.
Е сега за практично немам пробано, нека каже некој поискусен.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
Re: Случајни муабети
« Reply #5808 on 12.08.2015, Wednesday, 13:02:36 »
Прво- одговор. Можеш TL071 да го напојуваш со единечно напојување но шемата нема да биде иста како за симетрично напојување. Ќе треба целиот засилувач да се "подигне" на 1/2Vcc што се постигнува со напонски делител поврзан на влезот на кој не се носи сигнал. Влезот на кој доведуваш сигнал треба да се одвои со кондензатор. Исто излезниот сигнал треба да е одвоен со кондензатор.
Второ- совет. Имам чуство дека леташ како мува без глава со проективе. Ќе видиш некој полусработен труд и веднаш Ииииијјјјј... дај ќе го правам ова. Па на првиот проблем- може ли вака? Може ли онака?  Па дај ќе прашам на форум, Па ќе се карам со некого.  Со Батка сте како Том и Џери. Значи, одбирај целосни проекти со детали за изработката. Експериментирај, добро е тоа, но на почеток си и неможеш да правиш "големи прошетки". Како ќе старееш и созреваш ќе правиш поголеми отстапувања и на крајот кога ќе станеш Гуру -електроничар ќе правиш сопствени креации. Се у свое време. Не ме сфаќај погрешно, мене си ми баш сипатичен од причина што на компјутерите на 90% твои врсници можеш само нишан да видиш и куп мртви непријатели :)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5809 on 12.08.2015, Wednesday, 13:23:14 »
Можеби изгледам смешен, но таа е реалноста. Мене нема кој да ми поажи што и како треба, затоа барам помош на форумот. Тоа што така прави батка, јас го сметам за најдобронамерно, бидејќи од кога сум на форумот тој ми кажува мене нешто што ќе ми служи и е за мое добро.  А иначе доколку некој има друго мислење во врска со моето прашање нека го пише.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5810 on 12.08.2015, Wednesday, 17:57:51 (Edited 12.08.2015, Wednesday, 18:06:14) »
Професоре,Том и Џери се премногу пријателски настроени еден кон друг.Да ми е Атанас тука некаде со чврги ќе го ударам. ;) Има луге не знаат,ама прашаат и знаењето го примаат како лакмус.Со такви лесно се работи.Ама Атанас е самобендисан и мисли дека саамо ке погледне нешто и се знае! Сум имал како него добри деца,ама промашени електроничари! Треба да се започне систематски да се учи,од А буквата, па натаму.Овој Атанас сака веднаш да направи нешто ( и тој не знае што) и да биде во *центар* на вниманието! Ама,за тоа да се случи треба многу хартија * да лапнеш*.Сум видел случаи кога дечки сакале веднаш,без детекторски приемник да направат,да направат радио-станица! Им велиш дека не оди тоа така,па тајно купуваат делови,трошат пари.Еден родител ми дојде и се лути што не сум им помогнел!?? На кого да помогнам?? Јас велам не знам и дека прават станица!!! И на крај се отиде во ѓубре бидејќи на прво пуштање едноставно се зачурело.Наравоучение : *Не се јаде се што лета!*

Споено мислење: 12.08.2015, Wednesday, 18:06:14
*Можеби изгледам смешен, но таа е реалноста. Мене нема кој да ми поажи што и како треба, затоа барам помош на форумот.*

Овој цитат е смешен и тажен истовремено.Мислам дека само јас на Форумов се отепав пишувајќи што и како да работиш! Ама ,ти си тврдоглав и како велат кумановци * Бацко Ѓорѓија се што видеја,се сака да је његово !*.Ало.не троши пари без врска,започни со едноставни конструкции за почетници,не оди со непроверени и гломазни проекти,без некоја реална примена.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5811 on 12.08.2015, Wednesday, 19:51:30 »
Во ред ќе почнам со почетнички конструкции. Ќе можи да ми предложите некоја ? Бидејќи, како што разбрав од ова сте спремале деца ова она, па тоа што го прават тие, дајте и јас да го правам. Некои почетнички конструкции..
П.С да не се трепкачи само, оти доста ги имам направено на деца за на училиште.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Случајни муабети
« Reply #5812 on 12.08.2015, Wednesday, 20:00:23 (Edited 12.08.2015, Wednesday, 20:02:38) »


Споено мислење: 12.08.2015, Wednesday, 20:02:38
Тие 30V од трансформатор.
Нека кажат поискусните членови нешто ако и фали на шемава, не сум ја пробал, ама сум ја видел негде и ја најдов в компјутер..
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5813 on 12.08.2015, Wednesday, 20:11:01 »
Постирајте ми само проверени шеми - како што кажа батка.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5814 on 12.08.2015, Wednesday, 23:35:41 »
Постирајте ми само проверени шеми - како што кажа батка.

Кој си па ти само тебе да ти постираат проверени шеми??? >:( Не си давај премногу значење и не биди толку самобендисан.Сите на Форумов се равноправни и секој одлучува кому и со што ке му помогне.Сите на Форумов доброволно учествуваат! Имај го тоа на ум. :o

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5815 on 13.08.2015, Thursday, 23:21:22 »
@batka
Само едно прашање. Шемите што ми ги постира пред некое време, дали се проверени?

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Случајни муабети
« Reply #5816 on 13.08.2015, Thursday, 23:32:46 (Edited 14.08.2015, Friday, 16:31:38) »
Имам слика што мислам наликува на моменталниот израз на лицето на батка...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #5817 on 14.08.2015, Friday, 11:02:30 »
Code: [Select]
https://www.youtube.com/watch?v=dnIfYx6NXK4Да рабиеме малку интересно видео за тоа дека светлината не е најбрзо нешто на светот светлинските бранови зраци :D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5818 on 14.08.2015, Friday, 14:58:49 (Edited 14.08.2015, Friday, 16:32:00) »
Имам слика што мислам наликува на моменталниот израз на лицето на батка...

Овај како да задремал,ебаго  :D
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5819 on 14.08.2015, Friday, 15:31:14 (Edited 14.08.2015, Friday, 15:35:39) »
Да, проверени се со Avast antivirus! :-\ :-\ :'( Покрај тоа што си неук,не знаеш веројатно ни да читаш! Стално повторувам- читајте ги убаво постовите!!