Author Topic: Случајни муабети  (Read 829306 times)

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5520 on 19.11.2014, Wednesday, 21:20:18 »
Здраво дечки, сакам да отворам тема во врска со точак за слабеење кој е со PIC и други кола (марката е следнава: proteus mag cycle pec-4950 series) но не знаам точно во која секција да го поставам, па доколку можи некој да ми каже :)
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #5521 on 19.11.2014, Wednesday, 21:58:04 »
Во делот за микроконтролери можеби, зависи за што се работи во темата
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5522 on 19.11.2014, Wednesday, 22:11:40 »
Накратко: Точаков не ги пушта командите кои му се зададени, пр: потешко-полесно, нонстоп си работи на иста тежина.
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5523 on 19.11.2014, Wednesday, 23:34:14 »
Па... ако е купечки уред, треба да оди во секцијата за сервисирање (Електронски уреди), само во која подсеција... најверојатно Бела техника.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5524 on 21.11.2014, Friday, 19:11:10 »
Во една продавница во Скопје на Зелено Пазарче (надвор од пазарчето, но блиску до него) има ефтини хоби лампи ;). 650 денари е една. Моделот е Horoz HL 074, а повеќе детали може да најдете online (би требало да има и димензии). Не се преголеми, ама не се ни мали ;).

Како и да е, чисто сакав да ја споделам информацијата бидејќи до пред некое време, не можев да најдам хоби лампи во Скопје со цена под 2000 денари.

Еве како изгледа.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #5525 on 21.11.2014, Friday, 23:34:37 »
изгледа дека не си поминал ти низ пластичарска :D таму 90% од светла се Horoz и скоро се е џабе :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5526 on 22.11.2014, Saturday, 05:54:22 (Edited 22.11.2014, Saturday, 06:03:31) »
Поминав и низ пластичарска, ама под 850 денари, немаше хоби ламби :-\. Со оваа цена ги најдов на пластичарска кога ја купив оваа хоби ламба, денес, претходно немав поминато низ пластичарска улица да барам хоби ламби, можно е порано да биле многу евтини, не знам ???. Јас тек денес дознав дека таму па од осветлување скоро се може да се најде, кој да знаел ;D. Не сум шетал многу низ пластичарска ;D... ќе да е името ;D, не ми текнало дека покрај пластика има и се останато ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5527 on 23.11.2014, Sunday, 11:14:52 »
Што ставивте да има репутација "+" и "-" ? За некој ако знае а добил - да се брука само?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #5528 on 23.11.2014, Sunday, 13:03:11 »
А ти познаваш некој таков...? ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #5529 on 23.11.2014, Sunday, 15:54:07 »
Тоа со репутацијата е ок, само што не ми е јасно како може на форумот репутацијата да е ставена од пред еден месец, а има членови со веке 50 репутација, мислам дека репутација се добиваше само ако направиш некој проект и ти ги пофали некој, а колку што знам во последниот месец нема проект ниеден, па така да репутацијата се дава на пријатели, познаници и сл.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5530 on 23.11.2014, Sunday, 16:19:55 »
Репутација имаше одкако постои форумот па беше угасена некој период, затоа е тоа така :).

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5531 on 23.11.2014, Sunday, 17:28:41 »
па така да репутацијата се дава на пријатели, познаници и сл.

Ова мислам дека е одговорот што го барав ...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #5532 on 23.11.2014, Sunday, 18:39:03 »
Имаше репутација, па поради тоа што се правеше тоа со давање на познаници и пријатели беше само тргната, а не и исклучена членовите не ја гледаа, таа сеуште си постоеше, сега ја вративме назад со тоа што се продолжува од каде што застанавме.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5533 on 23.11.2014, Sunday, 19:27:26 »
Сепак, -4...За мене е успех  ;)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Случајни муабети
« Reply #5534 on 23.11.2014, Sunday, 20:53:55 »
Сепак, -4...За мене е успех  ;)

Ако помагаш на другите членови, ако пишуваш кратки и јасни пораки и ако се држиш до темата, тогаш сигурен сум дека ќе добиваш позитивна репутација.
Жан